.jpg)
På söndag den 20 september är det Allemansrättens dag. För oss seglare är allemansrätten en självklar och fantastisk del av livet på och kring vattnet. Den ger oss möjlighet att upptäcka nya platser, gå iland på öar och vid stränder och njuta av Sveriges natur. Allemansrättens dag är också en möjlighet för klubben att göra någon aktivitet eller bara dela i sociala medier och berätta om sin verksamhet vid och på vattnet. Här kommer lite tips inför Allemansrättens dag för dig och din klubb.
Bild: Glädje, gemenskap, segling, klubbliv nära vatten och natur. Allemansrätten gör det möjligt. Hos Jollekappseglarna Västerås Foto: Anette Önerud
Allemansrätten betyder mycket för svenska folket. Enligt Friluftsbarometern 2025 anser 96 procent att allemansrätten är viktig. Fyra av fem uppger att de har bra kännedom om den och åtta av tio tycker att allemansrätten är viktig för det egna friluftslivet.
Allemansrätten gäller även på vattnet
För oss som seglar är allemansrätten väldigt konkret. Den gäller både på land och på vatten och gör det möjligt att färdas med båt nästan överallt, gå iland, bada, ankra och tillfälligt förtöja vid stränder som inte hör till en tomt eller omfattas av särskilt skydd.
Grundprincipen är enkel: inte störa – inte förstöra. Visa hänsyn till naturen, djurlivet, markägare och andra människor.
För dig som är ute med båten innebär allemansrätten bland annat att:
Vad kan ni göra i klubben på Allemansrättens dag?
Det behöver inte vara stort eller komplicerat att uppmärksamma Allemansrättens dag. Använd gärna dagen som ett tillfälle att kombinera segling, gemenskap och mer kunskap om allemansrätten.
Har ni inte möjlighet att ordna en aktivitet just på söndag? Uppmärksamma dagen i klubbens egna kanaler med någon eller några bilder från er vattennära verksamhet . Dela några enkla råd om allemansrätten, en bild från klubbens verksamhet eller berätta vad allemansrätten betyder för just er segling.
Tillsammans tar vi hand om platserna där vi seglar. Allemansrätten ger oss en fantastisk frihet. För seglare innebär den möjligheten att upptäcka Sverige från sjösidan – från skärgårdens öar och naturhamnar till sjöar, stränder, karga kuster och vikar. Den friheten är värd att vara rädd om.
Är ni ute på vattnet på söndag? Dela gärna vad ni gör och använd #allemansrättensdag. Taggar ni @svenskaseglarförbundet på Facebook eller Instagram kan vi dela ert inlägg.
Tillsammans kan vi bidra till att fler känner till både möjligheterna och ansvaret som följer med allemansrätten.
Läs mer:
Naturvårdsverket – Allemansrätten på vatten
Svenskt Friluftsliv – Allemansrättens dag