Kommittéer

Presentation av ideella kommittéer och arbetsgrupper inom Svenska Seglarförbundet.

För kontakt - hör av dig till SSF-kansliet eller direkt till ordförande i respektive kommitté.

(Uppdaterad 2022)

 

Arrangörskommittén

Ordförande: Håkan Andersson 22955[a]telia.com

Sekreterare: Patrik Schander

Ledamot: Bo Samuelsson

Ledamot: HP Hylander

Ledamot: Morgan Sundén

Ledamot: Anna Drougge

Kanslikontakt: Isabelle Lindsten

 

Regelkommittén

Ordförande: Mats Skoting mskoting[a]gmail.com

Vice ordförande: Christina Örtendahl

Sekreterare: Pia Wahren 

Ledamot: Charlotte Greppe 

Ledamot: Bo Samuelsson

Ledamot: Martin Corin

Ledamot: Håkan Larsson

Adjungerad ledamot: Johan Sjöstrand 

 

Barn & ungdoms-kommittén

Ordförande: Malin Rybeck malin[a]rmcab.se

Kanslikontakt: Robert Strange

Ledamot: Paulina Karlsson

Ledamot: Peter Back

Ledamot: Marcus Borg  

Ledamot: Sanna Delander

Ledamot: Gustaf Jobenius

Representant för SSF:s styrelse: Kicki Hedström

 

Tekniska kommittén

Ordförande: Per Lindell per_lindell[a]bredband.net

Kanslikontakt: Patrik Erlandsson

Ledamot - arrangemang: Eva Andersson

Ledamot - utbildning: Tommy Andersson

Ledamot - säkerhet: Sten Edholm

Ledamot - klassregler: Marek Janiec

Ledamot: Jimmy Hellberg

Ledamot - mätning & besiktning: Johan Tuvstedt 

Pär Bäck

 

SRS Tekniska gruppen

Ordförande: Jimmy Hellberg +46703996860

Ledamot: Per Lindell 

Ledamot: Joakim Rodebäck

 

Internationella rådet

Kontaktperson (styrelseledamot): Annika Ekman annika.ekman.swe[a]gmail.com

WS Race Management Sub Committee: Håkan Andersson 

WS Match Racing Sub Committee: Annika Carlunger

EUROSAF - Events Committee: Mattias Dahlström 

Nordiska Seglarförbundet: Marie Björling Duell

EUROFAF - European Sailing Academy Working Party: Christian Finnsgård

WS Events Committee: Anna White

Int. Zoom 8 förbundet: Anita Yngve

WS Racing Rules Committee och International Jury Sub Committee: Christina Örtendahl

EUROSAF - Race Officials Committee: Hans Peter Hylander

Para World Sailing Committee: Emma Hallén

 

Historiska utskottet

Ordförande: Bobby Cyrus

Ledamot: Gustaf Holgersson

Ledamot: Börje Larsson

Ledamot: Niclas Skärlund

Ledamot: Eva Törnblom

Ledamot: Nils Virving

Ledamot: Curt Gelin

Ledamot: Sture Sundén

 

Disciplin- och överklagandenämnden

Ordförande: Martin Corin 0340-83525

Ledamot: Charlotte Greppe 

Ledamot: Sten Gejrot

Ledamot: Mikael Gustafsson

 

Valnämnden

Ordförande: Torsten Jarnstam +46703711612

Ledamot: Anna Klange

Ledamot: Stefan Nordström 

Ledamot - U25: Nils Brandén

Ledamot: Robert Casselbrant

Ledamot: Marianne Stålheim

Ledamot - U25: Hannah Maurer