Seglarförbundet utvecklar just nu en AI-baserad chatbot som ska fungera som ett första stöd för dig som har frågor om SRS, mätbrev och funktioner i Sailarena. Chatboten är ett samarbete med Prog-IT och utvecklas med hjälp av projektstöd ifrån Riksidrottsförbundet.
Seglarförbundet vill uppmärksamma alla medlemmar på att det just nu cirkulerar skadliga mejl i seglarkretsar. Dessa mejl påstår sig innehålla en e-faktura och uppmanar mottagaren att klicka på en länk. Vi vill starkt avråda från att klicka på länken då den kan innehålla skadlig kod.
Om du har mottagit ett sådant mejl, vänligen radera det omedelbart och du råkat klicka på länken eller liknande så är rådet att byta lösenord på sitt konto.
Tack för att du hjälper till att hålla vår seglargemenskap säker!
Fritidskortet är ett initiativ som syftar till att främja fritidsaktiviteter och göra dem mer tillgängliga för barn och ungdomar.
Är du nyfiken på vårt internationella förbund, World Sailing och vad som diskuteras i deras olika kommittéer? Då finns det möjlighet att lyssna in som åhörare på deras möten. Du hittar de olika kommittéernas möten nedan, länk till agendor och en annan länk till hur du registrerar dig för att vara med på mötet.
Den 2-5 augusti arrangeras årets Junior Camp i Motala. Årets läger kommer speciellt rikta sig mot alla som vill vässa formen inför JSM med extra fokus på strategi och taktik.
2025-08-18 - 2025-10-31 har Sjöfartsverkets beslutat om en tillfällig, partiell avlysning av den allmänna farleden 901, i delen under Hjulstabron under perioden 2025-08-18 - 2025-10-31. Avlysningen sker med anledning av att Trafikverket planerar att genomföra målningsarbeten på Hjulstabron. Under denna tidsperiod kommer halva farleden under bron – nordlig respektive sydlig farledspassage – att vara helt avlyst. Den andra farledspassagen kommer dock vara öppen för trafik i samband med broöppning. Se beslut för mer information om bland annat rutiner för broöppning.
Vanligtvis flyger eleverna på Riksidrottsgymnasiet i Vellinge fram ensamma i höga farter. Men under Själland Runt var det teamwork, nattpass och gemensamt ansvar som gällde. Direkt efter skolavslutningen bytte eleverna på Riksidrottsgymnasiet i Vellinge sina foilande jollar och brädor mot kölbåten Amarone, och gav sig ut runt Själland – en 37 timmar lång havskappsegling genom natt och dag, vind och stilla vatten.
Årets konferens har temat Fler som fortsätter och är uppdelad på fyra orter; Göteborg, Hässleholm, Stockholm och Örebro. Vi kommer bland annat att ha med oss våra samarbetspartner från Friends och få ta del av det senaste från Ungdomsbarometern.
Kluriga situationer vid ett rundningsmärke, flera båtar som närmar sig samtidigt – vad gäller egentligen? Och vad ska du tänka på för att slippa få den röda flaggan av domaren?
Nu är den nya regelboken för kappsegling 2025–2028 här – och samtidigt lanseras en helt ny digital utbildning som hjälper dig att snabbt få grepp om alla förändringar och grundläggande regler.
I sommar arrangeras en av årets mest spännande ungdomsidrottshändelser i Ystad – Junior-SM i segling 2025, som går av stapeln helgen den 22–24 augusti. Evenemanget samlar omkring 300 unga seglare i åldern 12–20 år från cirka 45 klubbar över hela landet, som under tre intensiva dagar ska tävla om åtråvärda JSM-medaljer i sju olika jolleklasser.
Drömmer du om att ta din tränarkarriär till nästa steg i en otroligt utvecklande och stimulerande miljö finns nu chansen! Seglargymnasiet i Motala söker till hösten förstärkning på tränarfronten. En fantastisk möjlighet att utveckla ditt tränarskap och samtidigt vara med och forma våra kommande stjärnor.
Efter tre dagar av intensiv segling, skiftande väder och en avgörande protest i juryrummet, stod Team Olle Langenius från GKSS som segrare i J/70-SM 2025. Tätt bakom följde OS-silvermedaljören Team Anton Dahlberg, KSSS och Team Filip Engelbert, KSSS, vilket gjorde årets mästerskap till ett av de mest spännande på länge.
GKSS tog sin andra seger i Allsvenskan när årets andra deltävling avgjordes på deras hemmavatten i Långedrag i helgen. Efter tre intensiva och jämna dagar vann GKSS en poäng före Djursholms SK och bland de fem klubbarna i toppen skilde till slut bara två poäng.
I helgen (6-8 juni) är det dags för årets andra tävling i Allsvenskan. Den här gången avgörs seglingarna i Långedrag. Därmed blir det hemmavatten för GKSS som vann årets första tävling i Saltsjöbaden för en månad sedan och som leder årets Allsvenska.
Marius Westerlind och Olle Aronsson, GKSS är de enda svenskarna på startlinjen när EM i 49er drar i gång i grekiska Thessaloniki idag. Teamet som är med i Utvecklingslandslaget och i Olympiskt Offensiv, har haft en fin utveckling senaste halvåret och tog sig senast till guldfinal i april i Grand Slam i Hyères där de slutade på en 18:e plats.