Utbildningen bygger på kunskapsrektangelns gula och gröna nivå och innefattar såväl teori som praktik där föreläsningar, grupparbeten och enskilda arbetsuppgifter varvas.
Mål
Att blivande tränare/instruktörer för barn, ungdomar och vuxna får teoretiska och praktiska ledarkunskaper för att med god kvalitet genomföra seglarskolor i vindsurfing inom ramen för Certifierad Seglarskola. Samt hålla i träningsgrupper på grön nivå.
Målgrupp
Utbildningen vänder sig till dig som skall verka som tränare/instruktör på klubbens Certifierade Seglarskola eller i dess nybörjargrupper.
Genomförande av kursen
Kursen inleds med en digital träff på teams den 10 maj kl. 18.30-21.00, den praktiska delen av kurs kommer genomföras
fre 14/5 kl. 16.00 - 20.00
lör 15/5 kl. 9.00-18.00
sön 16/5 kl. 9.00-17.00
Förkunskapskrav
Egen seglingskunskap motsvarande blå nivå, kunna vindsurfa utan problem i alla riktningar mot vinden
Seglingens Ledarskap
Du kan gå utbildningen från det år du fyller 16 år
Kunna köra motorbåt
Kursinnehåll
Ledarskap
Pedagogik
Seglingsmetodik för gul och grön nivå
Säker och trygg segling
Planering av pass
Analys och praktiska moment för Vindsurfing 
Varmt välkommen!
| Var | Skåne / Skanör |
| Aktivitet startar | fre 14 maj 2027 (v. 19) |
| Aktivitet slutar | sön 16 maj 2027 (v. 19) |
| Kostnad |
|
| Status | Öppen |
| Bokning |
|
| Platser | 12st |
| Platser kvar | 12 st |