Vårens Liros Stockholms Cupper, läger och Opti Lag-DM

  • 8 jul 2025

image: Vårens Liros Stockholms Cupper, läger och Opti Lag-DM

Stockholms Seglarförbund jobbar för att hjälpa unga seglare att komma i gång med kappsegling och läger utanför klubben. Vi vill underlätta det första steget ut från klubben och ut på kappseglingsbanorna. Därför driver vi tre cupper; Liros Cup Opti Lilla banan, Liros Cup Opti Stora banna och Liros Cup Ost (ILCA med flera). Vi sponsrar också en eller flera ”coach för alla” på regattorna som tar hand om seglare från mindre klubbar. Utöver det har vi även sponsrat läger och Lag-DM.

Coming Stars i Saltis

Samtidigt med Rikskvalet i Saltis i början av maj, arrangerades även KSSS en Coming Stars regatta för de yngre Optimistjolleseglarna. Stockholms Seglarförbund gjorde en stor satsning för att stötta detta med coach för all. Barnen fick hjälp av coacherna Herta Liljegren, Aaro Seppäla, Alexander Henricsson och Eleonora Rooth, och stöttning behövds för det blåste hårt den helgen.

 

Lilla banan och träningsdagar

Första regattan utanför klubben är ofta en Liros Cup Lilla Banan. De senaste åren har StSF utökat konceptet genom att lägga till en träningsdag på lördagen, innan regattan på söndagen. Vi har under våren haft en sådan helg, hos MKS Ålsten den 17-18e maj och även en Lilla banan-regatta hos Boo den 1a juni.  Hos MKS var det över 20 anmälda, men blåsigt så seglarna behövde det stöd de kunde få från coacherna.

Här hittar ni mer info om Lilla banan

 

Stora banan och Liros Cup Ost

Liros Cup stora banan är för de lite mer erfarna Optimistseglarna, de har ett späckat schema på våren så därför arrangerades bara en Stora banan-regatta under våren – Boo regattan. Här hittar ni mer info och resultat.

Liros Cup Ost bjuder in ILCA (med olika segelstorlekar) men även tex. E-Jolle, Aero 5 etc (men i år har det främst blivit ILCA som deltagit). Syftet är att skapa lokala regattor som nyare seglare vågar och vill åka på, men det är även skönt för erfarna seglare att slippa åka tvärs över landet och slippa långa utseglingar. Under våren arrangerades Liros Cup Ost av LiJS på Bosön med 18 deltagare och hos Boo med 30 st ILCA. På dessa Liros Cup Ost har StSF ställt upp med en coach för alla, som stöttat seglarna.

Här finns resultat för cuppen hittills i år och här finns mer info.

 

Lag-DM

Stockholms Seglarförbund sponsrade träningshelg och Lag-DM för Optimister hos LiJS i juni.

Lördagen bjöd på riktigt hård vind, frånlandsvind så byigt och utmanande. Det blev riktigt bra träning för barnen, om än lite mer av hårdvindsträning än just lagseglingsträning. 5 duktiga coacher, Calle Lagerberg, Alexander Olsson, Tom Sigfrid, Malcolm Dahlberg och Arvid Sandström var på plats.

På söndagen gick själva Lag-DM i betydligt lättare vindar, passande med lättvind för lagsegling, även om det var väldigt vidrig vind. 6 lag gjorde upp om segern, 3 st KSSS lag och 3 från LiJS och deltarare från övriga klubbar fångades upp i något av KSSS eller LiJS lagen. Vann gjorde KSSS lag nr 5. Ett stort grattis.

 

Optimist regionläger

I maj arrangerade Svenska Optimistförbundet ett regionläger för Optimister i Oxelösund som StSF var med och sponsrade. Vi på StSF stöttar gärna breddaktiviteter där seglare från alla klubbar i distriktet bjuds in. Och gärna även andra klasser än Optimist och ILCA, har ni något bra läger som kan locka nya unga jolleseglare ut på kappseglingsbanorna, så ta upp frågan hos Jollenätverket eller hör av er till oss.