Lyckat VM i Team Racing mitt i stan på Riddarfjärden

  • 18 aug 2026

image: Lyckat VM i Team Racing mitt i stan på Riddarfjärden

VM i team racing gick på Riddarfjärden, mitt i Stockholm, under fyra härliga sommardagar. USA 1 från Kalifornien är världsmästare i Team Racing 2026 efter att ha besegrat USA 2 från Massachusetts med 3–0 i söndagens final. Storbritannien tog bronset efter en 2–0-seger mot Nya Zeeland, vilket satte punkt för fyra intensiva tävlingsdagar i Stockholm.

En mycket glad Alex Curtiss klev i land till rungande applåder efter att USA 1 säkrat VM-titeln. Finalen seglades i bäst av fem race, men USA 1 behövde bara tre för att avgöra mästerskapet.

– Det känns fantastiskt. Vi är alla så goda vänner och har ett fantastiskt stöd från Newport Harbor Yacht Club. Vi är otroligt stolta över att representera USA, säger Curtiss.

Han var också snabb med att hylla arrangörsklubben och den unika inramningen i Stockholm.

– Regattan var otrolig. Att över 80 volontärer avsätter fem dagar av sina liv för att komma och stötta oss gör att det känns ännu mer speciellt.

Storbritannien tog bronset

Storbritannien säkrade bronset efter en 2–0-seger mot Nya Zeeland i två mycket jämna race, fyllda av taktiska manövrar och täta situationer.

– Det var riktigt tufft. Nya Zeeland är väldigt duktiga. Det var så många vändningar under racen och det kunde ha gått hur som helst. Men vi lyckades vinna båda racen nära mållinjen, säger den brittiske lagkaptenen Scott Wallis.

Laget kommer från den anrika Royal Thames Yacht Club i London, men ingen av seglarna hade tidigare deltagit i ett VM i Team Racing. Bronset är därför lagets första VM-medalj.

Arthur Henderson, rorsman i den andra brittiska båten, gladdes särskilt åt att så många nationer från olika delar av världen deltog i Stockholm.

– Nu hoppas jag att ännu fler nationer blir involverade i Team Racing.

148 race på fyra dagar

Finaldagen bjöd på stabila vindar från väst till nordväst, även om vindstyrkan varierade under dagen. Totalt genomfördes 148 race under mästerskapet – en imponerande logistisk prestation under ett fyra dagar långt VM.

För Steven Wolff, World Sailings delegat och tävlingens controller, var både omfattningen och atmosfären några av mästerskapets främsta kännetecken.

– Det har varit ett mästerskap i champagneklass. Förhållandena var fantastiska, arenan är fantastisk, staden är fantastisk och volontärerna är fantastiska. Vi genomförde 148 race och korade en världsmästare. Vad mer kan man önska?

Men när han får frågan vad han framför allt kommer att minnas är det människorna bakom arrangemanget han lyfter fram.

– Det jag kommer att minnas mest är alla volontärer och klubbmedlemmar. Så många var involverade och jobbade fortfarande nere på bryggan. Det är verkligen ett bevis på team racing-kulturen att så många ville hjälpa till.

Läget vid Stockholms vatten var ytterligare en dimension.

– Att vara mitt i staden och ha människor som hejar på är helt fantastiskt.

Arrangemanget hyllas

Berömmet återkom från seglare under hela mästerskapet. USA 2:s skipper Will Bailey beskrev tävlingen som ett av de bäst organiserade Team Racing-evenemang han deltagit i.

– Det här har varit ett av de bäst genomförda och bäst organiserade Team Racing-evenemangen vi någonsin har deltagit i, nationellt eller internationellt.

För GSYS projektledare Magnus Myrenberg har responsen överträffat alla förväntningar.

– Det har blivit så mycket bättre än jag vågade hoppas.

Han lyfter fram klubbens medlemmar och deras orädda ”go for it”-attityd, tävlingsledaren Annika Ekman och det nära samarbetet med World Sailings Steven Wolff som några av nycklarna bakom framgången.

– Tillsammans med Steven Wolff har vi utvecklat projektet steg för steg till vad det blivit. Och klubbens alla volontärer har steppat upp enormt och lagt så mycket tid och energi på detta.

Även samarbetet med Stockholms stad har varit viktigt.

– Staden har ställt upp på ett sätt vi aldrig hade kunnat föreställa oss. De har öppnat dörrar till allt från hamnar till trafikkontoret, bidragit till vårt hållbarhetsarbete och arrangerat regattamiddagen i Gyllene salen i Stadshuset.

Japan lämnar Stockholm med nya ambitioner

För Japan slutade mästerskapet med två segrar på finaldagen, mot Australien och Finland. Laget klättrade från elfte till tionde plats i King of the Castle.

Resultatet var inte vad laget hade hoppats på från början, men erfarenheten blev värdefull.

– Vi lärde oss mycket av andra seglare och andra länder. Vi utvecklades väldigt mycket under bara fyra dagar, mer än vi hade kunnat göra genom att träna i Japan.

Nu vill laget fortsätta utveckla sin Team Racing och återvända till den internationella scenen.

– Vi vill fortsätta utmaningen inom Team Racing på den stora världsscenen.

Danmark blickar redan framåt

För Danmark tog mästerskapet slut i utslagsrundorna efter sju segrar, men till slut för många förluster för att gå vidare.

Laget diskuterar redan ett nytt danskt Team Racing-projekt, med ambitionen att locka fler seglare till disciplinen och kanske arrangera en större tävling mitt i centrala Aarhus.

Stockholm har gett gott om inspiration, inte minst genom hur segling, publik och stadsliv har integrerats kring Race Village och vattnet.

En större framtid för Team Racing?

Mästerskapet väcker också en större fråga: vart är Team Racing på väg?

Steven Wolff ser goda möjligheter för disciplinen att ta plats på det olympiska programmet.

– Vi hoppas verkligen att vi inom Team Racing kan hitta en väg in i OS.

En av de största förändringarna de senaste åren är övergången till två båtar mot två, i stället för det traditionella tre mot tre eller fyra mot fyra.

– Det är en tredjedel färre personer. Det är enklare att organisera, det kräver färre båtar och det är också lite mer spännande.

Att VM återkommit efter ett uppehåll på omkring ett decennium och att fler än tio nationer deltagit både 2025 och 2026 är viktiga steg för att utveckla sporten internationellt.

Efter fyra dagar, 148 race och otaliga taktiska bataljer är USA 1 världsmästare – och Stockholm har gett Team Racing ny kraft inför framtiden.