Augusti

 

1-10 aug NM och VM 505
Arrangör: Varbergs SS
Tävlingsplats: Varberg
Klasser: 505
Format: Bana
Kunskapsnivå: Svart
Webbsida

3 aug Hermanö Runt – Ingår i Liros SRS Cup
Arrangör: Helleviksstrands KSS i samarrangemang med Käringöns SK.
Tävlingsplats: Hälleviksstrand – Käringön
Klasser: SRS
Format: Distanskappsegling
Kunskapsnivå: Blå
Webbsida

10-11 aug Nordön Race Week – Ingår i Liros SRS Cup
Arrangör: KMS Nordön
Tävlingsplats: Nordön
Klasser: SRS
Format: Bana – lördag, distanskappsegling söndag
Kunskapsnivå: Blå
Webbsida

10-aug Torekovseglingen
Arrangör: Halmstads SS
Tävlingsplats: Halmstad
Klasser: SRS
Format: Bana
Kunskapsnivå: Grön, lokal segling

12-17 aug Youth Aero Worlds RS Aero
Arrangör: Marstrands SS
Tävlingsplats: Marstrand
Klasser: RS Aero 5, 6, 7
Format: Bana
Kunskapsnivå: Svart
Webbsida

17 aug Tjörn Runt by Cowi
Arrangör: Stenungsunds SS
Tävlingsplats: Stenungsund
Klasser: SRS
Format: Distanskappsegling
Kunskapsnivå: Blå
Webbsida

18 aug Stenungsön Runt
Arrangör: Stenungsunds SS
Tävlingsplats: Stenungsund
Klasser: Jolly Scott
Format: Bana
Kunskapsnivå: Blå
Webbsida       

18 aug Lilla Tjörn Runt – Ingår i Liros Cup
Arrangör: Stenungsunds SS
Tävlingsplats: Stenungsund
Klasser: Optimist, Zoom8, RS Feva, RS Tera, Aero, mfl         
Format: Distanskappsegling
Kunskapsnivå: Blå
Webbsida

23-25 SM C55
Arrangör: SS Viken Ägir
Tävlingsplats: Uddevalla
Klasser: C55
Format: Bana
Sista anmälningsdag den 18 augusti
Kunskapsnivå: Röd
Webbsida

24-25 aug JSM
Arrangör: KSSS
Tävlingsplats: Saltsjöbaden
Klasser: Optimist, ILCA 4, ILCA 6, Aero 5, E-jolle och 29er.
Format: Bana
Kunskapsnivå: Röd
Webbsida       

24-aug Ärtsoppan
Arrangör: Strömstads SS
Tävlingsplats: Skurveskär, Strömstad
Klasser: SRS
Format: Bana
Kunskapsnivå: Blå
Webbsida       

30 aug-1 sep Öppet SM Df 65
Arrangör: Ljungskile SS
Tävlingsplats: Ljungskile
Klasser: Df 65 
Format: Bana
Kunskapsnivå: Röd
Sista anmälningsdag den 16 augusti, Kl. 20:00
Webbsida       

30 aug-1 sep SM & Elitserie 1, 2024/2025
Arrangör: Rörviks SS
Tävlingsplats: Hammar
Klasser: E-jolle
Format: Bana
Kunskapsnivå: Röd
Webbsida       

31 aug Korshamn ILCA Master
Arrangör: Korshamns BK
Tävlingsplats: Korshamn, Kullavik
Klasser: ILCA Master               
Format: Bana
Kunskapsnivå: Blå
Övrig info: Regattan är öppen för alla Masterseglare födda 1994 (30 år) och tidigare. Klasserna är ILCA 7 och ILCA 6. Tre seglingar planeras på kryss/läns-bana.
Webbsida

31aug Uddevallaregattan – Ingår i Liros SRS Cup
Arrangör: SS Viken Ägir
Tävlingsplats: Uddevalla
Klasser: SRS, SRS Shorthanded
Format: Bana
Kunskapsnivå: Blå
Övrig info: Kappsegling på Byfjorden eller dess närhet för fullbesättning och shorthanded besättning i olika klasser enligt SRS
Webbsida 

31 aug Regionmästerskap Optimist (dag 2) & LSS Höstregatta jollar – Ingår i Liros Cup
Arrangör: Långedrags SS
Tävlingsplats: Långedrag
Klasser: Optimist A, B, C, E-Jolle, Zoom8, ILCA 4, 6, 7, Aero 5,  6, 7, 9, Zoom8, RS Tera, RS Feva, 29er
Format: Bana
Kunskapsnivå: Röd, blå och grön
Sista anmälningsdag den 28 augusti, 23:00
Sista efteranmälningsdag den 30 augusti, 17:00
Webbsida

31 aug-1 sep Jolly Scott SM 2024
Arrangör: Stenungsunds SS
Tävlingsplats: Stenungsund
Klasser: Jolly Scott
Format: Bana
Kunskapsnivå: Röd
Webbsida

31 aug-1 sep SM CB66
Arrangör: Marstrands SS
Tävlingsplats: Marstrand
Klasser: CB66 
Format: Bana
Kunskapsnivå: Röd
Webbsida

31 aug-1 sep ÖreKatt Sprint Race
Arrangör: Halmstads SS
Tävlingsplats: Halmstad
Klasser: C55
Format: Sprint
Kunskapsnivå: Blå
Webbsida

31 aug Kattegatt Double Handed
Arrangör: Träslövsläges BS
Tävlingsplats: Träslövsläge
Klasser: SRS
Format: Distanskappsegling
Kunskapsnivå: Blå
Webbsida
                          

Tävlings- och kunskapsnivåer  

Skriv ut kalendern