Hoppa till innehåll

En massa vinnare

20110920

Helgen den 17-18 september avgjordes årets distriktsmästerskap för jolleseglarna. Råå jolleklubb stod som arrangör för tredje året i rad och bjöd på ett välordnat arrangemang, fast vädret var dock inte det bästa med grå himmel och regnskurar. Men det avskräcker inte en jolleseglare även om vinden tidvis blev lite för mycket för en del.

Efter två dagars segling och sex genomförda race så stod det klart att Distriktsmästare i optimistjolleklassen var Vidar Åsly från BOJK,
i E-jolleklassen var det David Axén från ÄSSS som vann och i Laserklassen hittar man MSS:aren Henrik Eriksson som var oslagbar. I Laser radialklassen tog Adam Gustafsson förstaplatsen.

Bilder från tävlingen hittar man här

Resultat från DM och Liros Cup Syd hittar du här

DM var också finalen i Liros Cup Syd och där hittar man följande namn:
Optimistjolle:
1. Vidar Åsly BoJK
2. Oliver Uziel, WBS
3. Matilda Pettersson, SSP

E-Jolle:
1. André Camming, LBSK
2. Simon Lundmark, BoSS
3. Jens Isacsson, SSP

Laser Standard:
1. Morgan Sundén, ÄSSS
2. Lennart Andersson, RJK
3. Simon Karlsson, HBS

Laser Radial:
1. Adam Gustafsson, ÄSSS
2. Albin Olsson, RJK
3. Casper Österlind, LERSS

RS-Feva:
1. Jesper Beerepoot & Lars Beerepoot, BoSS
2. Claudia Uziel & Thomas Uziel, WBS
3. Simon Karlsson & Måns Olander, LDSS

Skånes Seglarförbund gratulerar alla pristagarna och ser fram emot årsmötet då vi delar ut vandringspriserna till Liros Cup vinnarna samt även de som inte kunde få sina priser för Liros Cup.

Tipsa om artikeln

Tipsa någon du känner

Tillbaka

Ta ett steg bakåt

Kalender

maj 2012 « »
30
1
2
3
4
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3

Aktiviteter

Fler Aktiviteter

Nyheter från SSF

Nyhetsbrev

SkSF:s nyhetsbrev

Prenumenera på
SkSF:s nyhetsbrev 

Kustväder

Kustväder