Övningsseglingar 2020

Mälaren

Classic Seglingsklass

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: SRS, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Segel nummer SRS tal 200505 200512 R1 200526 R1 Total Nett
1st Bo Thyr SSA Hanse 315 Thyra 619 0.926 2.0 DNF 1.0 2.0 5.0 5.0
2nd Roberto Rudervall SSA Dehler 34 Mafalda 366 0.911 4.0 DNC 4.0 DNC 1.0 9.0 9.0
3rd Bo Stenström SSA X-312 Morran 015 0.906 2.0 DNF 4.0 DNC 4.0 DNC 10.0 10.0

Racing Seglingsklass

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: SRS, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Segel nummer SRS tal 200505 200512 R1 200512 R2 200526 R1 200526 R2 Total Nett
1st Erik Mårtén SSA Farr 30 S/Y Maskinen 659 1.117 1.0 2.0 2.0 3.0 3.0 11.0 11.0
2nd Mikael Gustavsson WSS Arcona 340 Mizar 40 1.055 9.0 DNC 1.0 1.0 1.0 2.0 14.0 14.0
3rd Bertil Johansson SSA Nordisk kryssare 5½ Joulie 21 0.896 4.0 DNF 5.0 DNF 3.0 2.0 4.0 18.0 18.0
4th Peter Brorsson WSS Farr 30 Happy Yachting 6100 1.117 9.0 DNC 3.0 5.0 5.0 5.0 27.0 27.0
5th Erik Stenström SSA X-99 Miandra 199 1.016 2.0 4.0 4.0 9.0 DNC 9.0 DNC 28.0 28.0
6th Mathias Björklind WSS 11:Metre   125 1.082 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 6.0 DNS 1.0 34.0 34.0
7th Bo Stenström SSA X-312 Morran 15 0.906 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 6.0 37.0 37.0
8th David Widén SSA M30 Ysail 3 0.941 4.0 DNF 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 40.0 40.0

200505 - Classic Seglingsklass

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Segel nummer SRS tal Place Points
1 Bo Thyr SSA Hanse 315 Thyra 619 0.926 DNF 2.0
1 Bo Stenström SSA X-312 Morran 015 0.906 DNF 2.0

200512 R1 - Classic Seglingsklass

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Segel nummer SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Bo Thyr SSA Hanse 315 Thyra 619 0.926 103:28 1:35:49 1.0

200526 R1 - Classic Seglingsklass

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Segel nummer SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Roberto Rudervall SSA Dehler 34 Mafalda 366 0.911 64:09 0:58:26 1.0
2 Bo Thyr SSA Hanse 315 Thyra 619 0.926 67:34 1:02:34 2.0

200505 - Racing Seglingsklass

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Segel nummer SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Erik Mårtén SSA Farr 30 S/Y Maskinen 659 1.117 55:00 1:01:26 1.0
2 Erik Stenström SSA X-99 Miandra 199 1.016 63:24 1:04:25 2.0
3 Bertil Johansson SSA Nordisk kryssare 5½ Joulie 21 0.896 DNF   4.0
3 David Widén SSA M30 Ysail 3 0.941 DNF   4.0

200512 R1 - Racing Seglingsklass

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Segel nummer SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Mikael Gustavsson WSS Arcona 340 Mizar 40 1.055 48:38 0:51:18 1.0
2 Erik Mårtén SSA Farr 30 S/Y Maskinen 659 1.117 46:06 0:51:30 2.0
3 Peter Brorsson WSS Farr 30 Happy Yachting 6100 1.117 49:06 0:54:51 3.0
4 Erik Stenström SSA X-99 Miandra 199 1.016 66:01 1:07:04 4.0
5 Bertil Johansson SSA Nordisk kryssare 5½ Joulie 21 0.896 DNF   5.0

200512 R2 - Racing Seglingsklass

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Segel nummer SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Mikael Gustavsson WSS Arcona 340 Mizar 40 1.055 26:55 0:28:24 1.0
2 Erik Mårtén SSA Farr 30 S/Y Maskinen 659 1.117 25:27 0:28:26 2.0
3 Bertil Johansson SSA Nordisk kryssare 5½ Joulie 21 0.896 32:20 0:28:58 3.0
4 Erik Stenström SSA X-99 Miandra 199 1.016 29:31 0:29:59 4.0
5 Peter Brorsson WSS Farr 30 Happy Yachting 6100 1.117 27:51 0:31:07 5.0

200526 R1 - Racing Seglingsklass

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Segel nummer SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Mikael Gustavsson WSS Arcona 340 Mizar 40 1.055 35:00 0:36:56 1.0
2 Bertil Johansson SSA Nordisk kryssare 5½ Joulie 21 0.896 45:09 0:40:27 2.0
3 Erik Mårtén SSA Farr 30 S/Y Maskinen 659 1.117 36:21 0:40:36 3.0
4 Bo Stenström SSA X-312 Morran 15 0.906 49:56 0:45:14 4.0
5 Peter Brorsson WSS Farr 30 Happy Yachting 6100 1.117 40:53 0:45:40 5.0
6 Mathias Björklind WSS 11:Metre   125 1.082 DNS   6.0

200526 R2 - Racing Seglingsklass

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Rorsman Klubb Båttyp Båtnamn Segel nummer SRS tal Elapsed Corrected Points
1 Mathias Björklind WSS 11:Metre   125 1.082 42:11 0:45:39 1.0
2 Mikael Gustavsson WSS Arcona 340 Mizar 40 1.055 44:05 0:46:30 2.0
3 Erik Mårtén SSA Farr 30 S/Y Maskinen 659 1.117 41:44 0:46:37 3.0
4 Bertil Johansson SSA Nordisk kryssare 5½ Joulie 21 0.896 54:18 0:48:39 4.0
5 Peter Brorsson WSS Farr 30 Happy Yachting 6100 1.117 44:45 0:49:59 5.0
6 Bo Stenström SSA X-312 Morran 15 0.906 57:33 0:52:08 6.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 6


www.vastsf.se/Kolbatar/Tavlingar/ovningsseglingar/

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com