VVSF SRS Cup 2017

VVSF SRS Cup

VVSF SRS Cup 2017 Slutresultat

Overall

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 107, Scoring system: Vänerserien högpoängsystem
Placering Rorsman Båtnamn Båttyp Segelnr. Klubb SRS tal Jäverön Runt Vättern Race VätternKT Torsö Runt Total
1st Sture Löfving   T24 102 CSS   0 DNC 94 100 0 DNC 194
2nd Peter Danielson Simone Wasa 55 SWE 10 MOSK 1.257 0 DNC 78 88 0 DNC 166
3rd Anton Persson Taleriok Luffe 37 SWE 33 HJSS   0 DNC 0 DNC 94 69 163
4th Jan Magnusson Läcker Contrast 33 61 KdSS   81 0 DNC 0 DNC 79 160
5th Tommy Frost   Delphia 24 37 ASMK   0 DNC 100 59 0 DNC 159
6th Kjell Stensson   Mini-Compis 6 KDSS   52 0 DNC 0 DNC 90 142
7th Sten-Åke Kjellberg   X-302 10560 CSS   0 DNC 72 68 0 DNC 140
8th Jan Persson Sundance First 36.7 109 SBS   90 0 DNC 0 DNC 46 136
9th Michael Collberg   Express 2012 MSK   0 DNC 39 0 DNC 96 135
10th Klaus Sabienski   Malbec 290 FIN 9952 CSS   0 DNC 50 71 0 DNC 121
11th Håkan Margenberg Milligor Open Transat 33" SWE 13181 MOSK   0 DNC 67 47 0 DNC 114
12th David Hägg   Express SWE395 CrSS   0 DNC 0 DNC 0 DNC 100 100
13th Pelle Nyhlen Pastille First 36.7 151 KDSS   100 0 DNC 0 DNC 0 DNC 100
14th Bröderna Bäckström   707 69 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 98 98
15th Tor Jansson Zenit Omega 42 SWE 45 HJSS   0 DNC 0 DNC 97 0 DNC 97
16th Jörgen Wurtz Vera Maxi999 451 KDSS   95 0 DNC 0 DNC 0 DNC 95
17th Per Åhlby   Express 2012 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 94 94
18th Magnus Olofsson   Express 769     0 DNC 0 DNC 0 DNC 92 92
19th Rolf Birgersson   Mixer Cr 43 HJSS   0 DNC 0 DNC 91 0 DNC 91
20th Kenth Bengtsson   H-båt SWE 611 MOSK   0 DNC 89 0 DNC 0 DNC 89
21st Jens Karlsson   806 20 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 88 88
22nd Bernt Andersson Phan C-kanot 440 KdSS   86 0 DNC 0 DNC 0 DNC 86
23rd Jon Dehlén   Express 1098 SjöSS   0 DNC 0 DNC 0 DNC 85 85
24th Sven-Inge Larsson Pomperipossa Forgus 31 2947 SSVÄT 1.087 0 DNC 0 DNC 85 0 DNC 85
25th Mats Rubertsson   CB33 1990 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 83 83
26th Johan Gustafsson   X-332 332 CSS   0 DNC 83 0 DNC 0 DNC 83
27th Rainer Pirsech   Waarship 910 1660 ASMK   0 DNC 0 DNC 82 0 DNC 82
28th Leif Leckström   IF SWE 1453 SBK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 81 81
29th Göran Gustafsson Legolas 3 Elan 380 SWE 22 DBS   0 DNC 0 DNC 79 0 DNC 79
30th Svante Persson   Cumulus 243 Crss   0 DNC 0 DNC 0 DNC 77 77
31st Bo Roxberg Bossanova Express SWE 913 SSVÄT   0 DNC 0 DNC 76 0 DNC 76
32nd Ulf Magnusson Signe Albin Ballad SWE 1181 KdSS   76 0 DNC 0 DNC 0 DNC 76
33rd Tomas Andersson   Maxi Racer SWE 266 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 75 75
34th Leif Samuelsson   Dehler 35 235 SSVÄT   0 DNC 0 DNC 74 0 DNC 74
35th André Henriksson   Jeanneau Rush 31 1 CrSS   0 DNC 0 DNC 0 DNC 73 73
36th Göran Bäckström Carpe Ventum Birdie 32 9775 KdSS   71 0 DNC 0 DNC 0 DNC 71
37th Hans Jansson   Dominant Race 55 SSÅV   0 DNC 0 DNC 0 DNC 71 71
38th Leif Sjöberg   Comfortina 32 653 ASMK   0 DNC 33 35 0 DNC 69
39th Leif Dehlén Mejt X-332 DEN 381 SjöSS 1.245 0 DNC 0 DNC 0 DNC 67 67
40th Gunnar Andersson Blossom Dixie 32 21 KSS   67 0 DNC 0 DNC 0 DNC 67
41st Tomas Möller   S 30 SWE 49 MOSK   0 DNC 6 62 0 DNC 67
42nd Conny Modig   Caribean 22 4 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 65 65
43rd Daniel Svensk Yellow Stripes Hanse 371 GER 5371 ASMK   0 DNC 0 DNC 65 0 DNC 65
44th Team Indulfa   707 33 SJÖSS   0 DNC 0 DNC 0 DNC 63 63
45th Dennis Klavhed Confetti Contrast 33 31 ShBS   62 0 DNC 0 DNC 0 DNC 62
46th Tomas Andersson   Maxi Racer SWE 63 CSS   0 DNC 61 0 DNC 0 DNC 61
47th Ingvar Dyberg   Carrera Helmsman 61 SSÅV   0 DNC 0 DNC 0 DNC 60 60
48th Lotta Gustafsson   First 31.7 HR 1079 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 58 58
49th Kjerstin Alexandersson Inception Grand Soleil 45 10743 KdSS   57 0 DNC 0 DNC 0 DNC 57
50th Alf Prytz   Ballad 1230 Crss   0 DNC 0 DNC 0 DNC 56 56
51st Stefan Andersson   Comfort 30 530 ASMK   0 DNC 0 DNC 56 0 DNC 56
52nd Kurt Jakobsen   Scanmar 33 84 CSS   0 DNC 56 0 DNC 0 DNC 56
53rd Patrik Svensson   First 27.7 211 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 54 54
54th Roland Dahl   Aphrodite 34 SWE 12 CSS   0 DNC 0 DNC 53 0 DNC 53
55th Li Löfstrand   Albin 78   MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 52 52
56th Johan Olsson   Dehler 35 232 CrSS   0 DNC 0 DNC 0 DNC 50 50
57th Lennart Persson   Comfortina 32 94 MOSK   0 DNC 0 DNC 50 0 DNC 50
58th Fredrik Källberg   Scampi 30 436 SJÖSS   0 DNC 0 DNC 0 DNC 48 48
59th Bo Andrén Beacon Compis 345 101 KdSS   48 0 DNC 0 DNC 0 DNC 48
60th Anders Hoffman 121 11-Metre SWE 114 DBS   0 DNC 0 DNC 44 0 DNC 44
61st Mats Lindberg   Dehler 36 SWE 10507 CSS   0 DNC 44 0 DNC 0 DNC 44
62nd Stefan Söderberg   Cayenne int 13 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 44 44
63rd Björn Sjöberg LajLaj Comfortina 35 88 KdSS   43 0 DNC 0 DNC 0 DNC 43
64th Michael Johansson   11 metre 313 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 42 42
65th Jarl Karlsson   Albin Nova 190 CSS   0 DNC 0 DNC 41 0 DNC 41
66th Harry Malmros   Trubadur 32 9647 SJÖSS   0 DNC 0 DNC 0 DNC 40 40
67th Tommy Karlsson   Jeanneau Sun Legende 41 SWE 6271 MtSS   0 DNC 0 DNC 38 0 DNC 38
68th Kenneth Andersson Etterferra Sunwind 26 19 KdSS   38 0 DNC 0 DNC 0 DNC 38
69th Rikard Nyren   Elan 295 63 Crss   0 DNC 0 DNC 0 DNC 38 38
70th Krister Ringblom   Mistinquette 7984 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 35 35
71st Magnus Ekblad Hrönn Onyx 38 DEN 1 SSW   5 0 DNC 0 DNC 29 34
72nd Jan Carlsson   Drake 275 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 33 33
73rd Bo Westerlund No Name Granada23 30 KdSS   33 0 DNC 0 DNC 0 DNC 33
74th Göran Jansén ELENA II HR 352 hög rigg 337 SSVÄT   0 DNC 0 DNC 32 0 DNC 32
75th Hänrik Johansson   Dixie 27 701 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 31 31
76th Björn Davidsson   Maxi 84 404 CSS   0 DNC 0 DNC 29 0 DNC 29
77th Torbjörn Sjöholm Moatjé Dixie 27 90 KdSS   29 0 DNC 0 DNC 0 DNC 29
78th Fredric Johansson   Maxi Magic 77 DBS   0 DNC 28 0 DNC 0 DNC 28
79th David Larsson   J/24 2 SjöSS   0 DNC 0 DNC 0 DNC 27 27
80th Lennart Pettersson   Shipman 28 4703 HJSS   0 DNC 0 DNC 26 0 DNC 26
81st Tony Söderberg   Z31 2 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 25 25
82nd Rikard Eriksson   Dufour 40 401 CSS   0 DNC 0 DNC 24 0 DNC 24
83rd Jan Heiskala Tindra Scampi 30 1150 KdSS   24 0 DNC 0 DNC 0 DNC 24
84th Alexander Lindblad   Maxi Fenix 330 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 22 22
84th Peter Labecker Abena Xp33 DEN 29 SSW   0 DNC 0 DNC 0 DNC 22 22
86th Susanne Heinemo   Dehler 36db 3906 CSS   0 DNC 22 0 DNC 0 DNC 22
87th Rolf Olsson   Maxi Magic 65 HJSS   0 DNC 0 DNC 21 0 DNC 21
88th Bengt-Olov Håkansson Greta Contrast36 139 KdSS   19 0 DNC 0 DNC 0 DNC 19
89th Per-Göran Bäckström   Birdie 32 9775 KdSS   0 DNC 0 DNC 0 DNC 19 19
90th Anders Hagström   Naver 29 55 HJSS   0 DNC 0 DNC 18 0 DNC 18
91st Tomas Lindström   Maxi 33 756 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 17 17
92nd Sune Augustsson   Beason 31 34 CSS   0 DNC 17 0 DNC 0 DNC 17
93rd Johan Tamminen   Maxi 77 1901 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 15 15
94th Lars-Erik Andersson   Rival 22 202 SSVÄT   0 DNC 0 DNC 15 0 DNC 15
95th Sören Andersson Simone Cayenne SWE 28 KdSS   14 0 DNC 0 DNC 0 DNC 14
96th Peter Nordlund   Aphrodite 25 43 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 13 13
97th Per-Ola Öberg   Bavaria 39 CR 39 ASMK   0 DNC 0 DNC 12 0 DNC 12
98th Toyvo Stark   Wasa Atlantic SWE 1 CSS   0 DNC 11 0 DNC 0 DNC 11
99th Joakim Frej   Player 311 120 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 10 10
100th Björn Hedén Petitess Beason 31 SWE 523 KdSS   10 0 DNC 0 DNC 0 DNC 10
101st Stefan Fogelström   Maxi 77   CSS   0 DNC 0 DNC 9 0 DNC 9
102nd Jan-Olof Carlsson   Athena 34 31 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 8 8
103rd Bert Ahl   Delphia 7 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 6 6
104th Peter Sandén   Basic 37 100 GBK   0 DNC 0 DNC 6 0 DNC 6
105th Bernt Burggraaf   Tirion 21 1 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 4 4
106th Peter Stenbäck   Bavaria 35 Match   HJSS   0 DNC 0 DNC 3 0 DNC 3
107th Johan Johansson   Hobie Cat 16 105530 MSK   0 DNC 0 DNC 0 DNC 2 2



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com