VVSF SRS Cup 2017

VVSF SRS Cup

VVSF SRS Cup 2017 resultat efter 3 regattor

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 65, Scoring system: Vänerserien högpoängsystem
Placering Rorsman Båtnamn Båttyp Segelnr. Klubb SRS tal Jäverön Runt Vättern Race VätternKT Total
1st Sture Löfving   T24 102 CSS   0 DNC 94 100 194
2nd Peter Danielson Simone Wasa 55 SWE 10 MOSK 1.257 0 DNC 78 88 166
3rd Tommy Frost   Delphia 24 37 ASMK   0 DNC 100 59 159
4th Sten-Åke Kjellberg   X-302 10560 CSS   0 DNC 72 68 140
5th Klaus Sabienski   Malbec 290 FIN 9952 CSS   0 DNC 50 71 121
6th Håkan Margenberg Milligor Open Transat 33" SWE 13181 MOSK   0 DNC 67 47 114
7th Pelle Nyhlen Pastille First 36.7 151 KDSS   100 0 DNC 0 DNC 100
8th Tor Jansson Zenit Omega 42 SWE 45 HJSS   0 DNC 0 DNC 97 97
9th Jörgen Wurtz Vera Maxi999 451 KDSS   95 0 DNC 0 DNC 95
10th Anton Persson Taleriok Luffe 37 SWE 33 HJSS   0 DNC 0 DNC 94 94
11th Rolf Birgersson   Mixer Cr 43 HJSS   0 DNC 0 DNC 91 91
12th Jan Persson Sundance First 36.7 109 SBS   90 0 DNC 0 DNC 90
13th Kenth Bengtsson   H-båt SWE 611 MOSK   0 DNC 89 0 DNC 89
14th Bernt Andersson Phan C-kanot 440 KdSS   86 0 DNC 0 DNC 86
15th Sven-Inge Larsson Pomperipossa Forgus 31 2947 SSVÄT 1.087 0 DNC 0 DNC 85 85
16th Johan Gustafsson   X-332 332 CSS   0 DNC 83 0 DNC 83
17th Rainer Pirsech   Waarship 910 1660 ASMK   0 DNC 0 DNC 82 82
18th Jan Magnusson Läcker Contrast 33 61 KdSS   81 0 DNC 0 DNC 81
19th Göran Gustafsson Legolas 3 Elan 380 SWE 22 DBS   0 DNC 0 DNC 79 79
20th Bo Roxberg Bossanova Express SWE 913 SSVÄT   0 DNC 0 DNC 76 76
21st Ulf Magnusson Signe Albin Ballad SWE 1181 KdSS   76 0 DNC 0 DNC 76
22nd Leif Samuelsson   Dehler 35 235 SSVÄT   0 DNC 0 DNC 74 74
23rd Göran Bäckström Carpe Ventum Birdie 32 9775 KdSS   71 0 DNC 0 DNC 71
24th Leif Sjöberg   Comfortina 32 653 ASMK   0 DNC 33 35 69
25th Gunnar Andersson Blossom Dixie 32 21 KSS   67 0 DNC 0 DNC 67
26th Tomas Möller   S 30 SWE 49 MOSK   0 DNC 6 62 67
27th Daniel Svensk Yellow Stripes Hanse 371 GER 5371 ASMK   0 DNC 0 DNC 65 65
28th Dennis Klavhed Confetti Contrast 33 31 ShBS   62 0 DNC 0 DNC 62
29th Tomas Andersson   Maxi Racer SWE 63 CSS   0 DNC 61 0 DNC 61
30th Kjerstin Alexandersson Inception Grand Soleil 45 10743 KdSS   57 0 DNC 0 DNC 57
31st Stefan Andersson   Comfort 30 530 ASMK   0 DNC 0 DNC 56 56
32nd Kurt Jakobsen   Scanmar 33 84 CSS   0 DNC 56 0 DNC 56
33rd Roland Dahl   Aphrodite 34 SWE 12 CSS   0 DNC 0 DNC 53 53
34th Kjell Stensson   Mini-Compis 6 KDSS   52 0 DNC 0 DNC 52
35th Lennart Persson   Comfortina 32 94 MOSK   0 DNC 0 DNC 50 50
36th Bo Andrén Beacon Compis 345 101 KdSS   48 0 DNC 0 DNC 48
37th Anders Hoffman 121 11-Metre SWE 114 DBS   0 DNC 0 DNC 44 44
38th Mats Lindberg   Dehler 36 SWE 10507 CSS   0 DNC 44 0 DNC 44
39th Björn Sjöberg LajLaj Comfortina 35 88 KdSS   43 0 DNC 0 DNC 43
40th Jarl Karlsson   Albin Nova 190 CSS   0 DNC 0 DNC 41 41
41st Michael Collberg   Express 2012 MSK   0 DNC 39 0 DNC 39
42nd Tommy Karlsson   Jeanneau Sun Legende 41 SWE 6271 MtSS   0 DNC 0 DNC 38 38
43rd Kenneth Andersson Etterferra Sunwind 26 19 KdSS   38 0 DNC 0 DNC 38
44th Bo Westerlund No Name Granada23 30 KdSS   33 0 DNC 0 DNC 33
45th Göran Jansén ELENA II HR 352 hög rigg 337 SSVÄT   0 DNC 0 DNC 32 32
46th Björn Davidsson   Maxi 84 404 CSS   0 DNC 0 DNC 29 29
47th Torbjörn Sjöholm Moatjé Dixie 27 90 KdSS   29 0 DNC 0 DNC 29
48th Fredric Johansson   Maxi Magic 77 DBS   0 DNC 28 0 DNC 28
49th Lennart Pettersson   Shipman 28 4703 HJSS   0 DNC 0 DNC 26 26
50th Rikard Eriksson   Dufour 40 401 CSS   0 DNC 0 DNC 24 24
51st Jan Heiskala Tindra Scampi 30 1150 KdSS   24 0 DNC 0 DNC 24
52nd Susanne Heinemo   Dehler 36db 3906 CSS   0 DNC 22 0 DNC 22
53rd Rolf Olsson   Maxi Magic 65 HJSS   0 DNC 0 DNC 21 21
54th Bengt-Olov Håkansson Greta Contrast36 139 KdSS   19 0 DNC 0 DNC 19
55th Anders Hagström   Naver 29 55 HJSS   0 DNC 0 DNC 18 18
56th Sune Augustsson   Beason 31 34 CSS   0 DNC 17 0 DNC 17
57th Lars-Erik Andersson   Rival 22 202 SSVÄT   0 DNC 0 DNC 15 15
58th Sören Andersson Simone Cayenne SWE 28 KdSS   14 0 DNC 0 DNC 14
59th Per-Ola Öberg   Bavaria 39 CR 39 ASMK   0 DNC 0 DNC 12 12
60th Toyvo Stark   Wasa Atlantic SWE 1 CSS   0 DNC 11 0 DNC 11
61st Björn Hedén Petitess Beason 31 SWE 523 KdSS   10 0 DNC 0 DNC 10
62nd Stefan Fogelström   Maxi 77   CSS   0 DNC 0 DNC 9 9
63rd Peter Sandén   Basic 37 100 GBK   0 DNC 0 DNC 6 6
64th Magnus Ekblad Hrönn Onyx 38 DEN 1 SSW   5 0 DNC 0 DNC 5
65th Peter Stenbäck   Bavaria 35 Match   HJSS   0 DNC 0 DNC 3 3



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com