Vänern-Vättern SRS Cup 2021

Ställning i Vänern-Vättern SRS Cup 2021 med två återstående tävlingar

Overall

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Entries: 84, Scoring system: Vänerserien högpoängsystem
Rank Skeppare Båtnamn Båttyp Segelnr Klubb Picasso Cup Jäverön Runt Blombergsreg. Grevskapsreg. Ludvig Ohlins Minne SjöSS regattan Total
1st Mikael Dehlén Indufa 707 39 SJÖSS 63 0 DNC 100 0 DNC 0 DNC 100 263
2nd Leif Dehlén   Express 305 SjöSS 88 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 78 165
3rd Thomas Andersson   Maxi Racer SWE 266 MSK 0 DNC 0 DNC 80 0 DNC 0 DNC 56 136
4th Jessica Åberg Pastis M60 6 KdSS 13 91 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 104
8th Michael Collberg   Express 2012 MSK 100 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 100
7th Jonas Petterson Sand.. Propaganda 707 127 KKF 0 DNC 100 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 100
5th Göran Häger Aqua Vera Dehler 36 SQ 260 MOSK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 100 0 DNC 100
6th Håkan Larsson   First 40.7 703 DBS 0 DNC 0 DNC 0 DNC 100 0 DNC 0 DNC 100
9th Tomas Andersson Bikini Inspector Maxi Racer 35 CSS 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 96 0 DNC 96
10th Jonas Nyqvist Grodan CB66 88 KDSS 0 DNC 96 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 96
11th Joakim Bäckström Wyborova 707 69 MSK 0 DNC 0 DNC 93 0 DNC 0 DNC 0 DNC 93
12th Tommy Frost X-tempore X-119 9226 ASMK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 92 0 DNC 92
13th Sten-Åke Burenby Bettan 707 83 SomSS 0 DNC 0 DNC 0 DNC 90 0 DNC 0 DNC 90
14th Bröderna Bäckström   707 69 MSK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 89 89
15th Oscar Rosander St Kilda H-båt 615 MOSK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 88 0 DNC 88
16th Jonas Lotsne   BB10m 6 SSW 0 DNC 0 DNC 87 0 DNC 0 DNC 0 DNC 87
17th Jan Magnusson Läcker Contrast 33 61 KdSS 0 DNC 87 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 87
18th Ulf Karlsson   Omega 30 277 AsMK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 84 0 DNC 84
19th Erik Åberg Solveig Drake 351 KdSS 0 DNC 83 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 83
20th Sven-Inge Larsson Pomperipossa Forgus 31 2947 SSVÄT 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 80 0 DNC 80
21st Peter Fasth   11 M OD 190 JSS 0 DNC 0 DNC 0 DNC 80 0 DNC 0 DNC 80
22nd Claes Erixon Prosit Express 737 SBS 0 DNC 78 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 78
23rd Petter Axelsson   CB66 Racer 54   0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 76 0 DNC 76
24th Max Kozela   Express 468 KSSS 75 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 75
25th Gunnar Andersson Blossom Dixie 32 21 KSS 0 DNC 74 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 74
26th Per Andersson   H-båt 58 MSK 0 DNC 0 DNC 73 0 DNC 0 DNC 0 DNC 73
27th Kristian Jensen Röde Orm Raphsody 34 11 MoSK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 72 0 DNC 72
29th Tommy Grund Lörda Dixie27 613 KdSS 0 DNC 70 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 70
28th Peter Sandén   Basic 37 100 GBK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 70 0 DNC 0 DNC 70
30th Bengt Ljungstedt Lady in red S30 49 MOSK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 68 0 DNC 68
32nd Simon Uhlin   CB66 115 BBS 0 DNC 0 DNC 67 0 DNC 0 DNC 0 DNC 67
31st Leif Leckström   IF 1453 SBK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 67 67
33rd Jan Persson Sundance First 36.7 109 KSS 0 DNC 65 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 65
34th Artur Forsfält Rock Olga II Albin Vigg 605 MoSK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 64 0 DNC 64
35th Felix Andrén Tu y yo Compis 345 101 KdSS 0 DNC 61 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 61
36th Sami Gustafsson   X-119 41 CSS 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 60 0 DNC 60
37th Mats Mared   11 Metre 313 GBK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 60 0 DNC 0 DNC 60
38th Sune Strömberg   Contrast33 105 SSW 0 DNC 0 DNC 60 0 DNC 0 DNC 0 DNC 60
39th Robert Ambjörnsson Cha-cha Albin78 588 KdSS 0 DNC 57 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 57
40th Arne Persson Dagny Maxi77 1955 MoSK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 56 0 DNC 56
41st Elin Lundgren Alm   Ballad 1417 BlBS 0 DNC 0 DNC 53 0 DNC 0 DNC 0 DNC 53
43rd Viktor Jensen Carte B Cumulus 495 KdSS 0 DNC 52 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 52
42nd Mats Brodd   Rival 22 104 MOSK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 52 0 DNC 52
45th Ola Sandell Karukera 2 Express 452 Crss 50 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 50
44th Ernst Burgman   Maxi 68 983 GBK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 50 0 DNC 0 DNC 50
46th Maria Nilsson Styrbord C55   MTSS 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 48 0 DNC 48
47th Alexander Hargefors Svea C55 435 KKF 0 DNC 48 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 48
48th Ingvar Persson   Albin Viggen 1105 BlBS 0 DNC 0 DNC 47 0 DNC 0 DNC 0 DNC 47
50th Roger Galian   Rival 22 104   0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 44 0 DNC 44
49th Jonny Källberg   Scanmar 31 32 ShBS 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 44 44
51st Göran Bank Grace Dehler39 SQ 178 KdSS 0 DNC 43 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 43
52nd Peter Danielsson Simone Wasa 55 10 MoSK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 40 0 DNC 40
53rd Bengt Boestad   11 Metre 17 GBK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 40 0 DNC 0 DNC 40
54th Josefine Walker   Maxi77 1659 BlBS 0 DNC 0 DNC 40 0 DNC 0 DNC 0 DNC 40
55th Michael Andersson Duchess Dixie27 727 KdSS 0 DNC 39 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 39
56th Magnus Olofsson   Express 769 CrSS 38 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 38
57th Håkan Margenberg Milligor Open 33 13181 MoSK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 36 0 DNC 36
58th Staffan Åbjörn Solen M60 8 KdSS 0 DNC 35 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 35
59th Stefan Nylund   Dixie 27 268 SSWl 0 DNC 0 DNC 33 0 DNC 0 DNC 0 DNC 33
60th Leif Sjögren Dubonnet Sjögren 29 1 MoSK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 32 0 DNC 32
62nd Bengt Karlsson Fancy Albin Alpha 54 KdSS 0 DNC 30 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 30
61st Johan Helmer   11 Metre Vit GBK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 30 0 DNC 0 DNC 30
63rd Ingemar Andersson Tuva Sirena 38 16 MoSK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 28 0 DNC 28
64th Johan Rimquist   Beason31 34   0 DNC 0 DNC 27 0 DNC 0 DNC 0 DNC 27
65th Björn Sjöberg LajLaj Comfortina35 88 KdSS 0 DNC 26 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 26
66th Jonas Magnusson Buckle Up Melges24 452 Södertälje Båtklubb 25 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 25
67th Stefan Randle Carpe Ventum Bavaria 35 Match 11806 ASMK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 24 0 DNC 24
68th Christian Bernér Nora C55 213 KKF 0 DNC 22 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 22
71st Peter Nordlund   Aphrodite25xl 43   0 DNC 0 DNC 20 0 DNC 0 DNC 0 DNC 20
69th Magnus Hjalmarsson Kiribilli Beneteau First 47.7 7000 MoSK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 20 0 DNC 20
70th Tor Jansson   Omega 42 45 SBK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 20 0 DNC 0 DNC 20
72nd Eva SteinLechner Miss Cantippa Albin Viggen 1325 KdSS 0 DNC 17 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 17
73rd Jan Lindblom Inga Grund Trimaran 64 MoSK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 16 0 DNC 16
74th Konrad Ekblad   Maxi95 1334 MSK 0 DNC 0 DNC 13 0 DNC 0 DNC 0 DNC 13
75th Johan Sjöberg Babord C55   MTSS 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 12 0 DNC 12
76th Hannes Kjellberg   Albin 78 Cirrus 344 GBK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 10 0 DNC 0 DNC 10
77th Niklas Creutzer Malla Dixie MH 34 KdSS 0 DNC 9 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 9
77th Sören Andersson Simone Cayenne SWE 28 KdSS 0 DNC 9 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 9
77th Iain Wain Nordic Soul Bavaria40 213 KdSS 0 DNC 9 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 9
80th Nicklas Hjert Pernilla Nord 80 1978- 164   0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 8 0 DNC 8
81st Magnus Ekblad Hrönn Onyx 1 MSK 0 DNC 0 DNC 7 0 DNC 0 DNC 0 DNF 7
82nd Anders Wikström   Campus 6.3 685 MTSS 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 4 0 DNC 4
83rd Rolf Andersson   Mamba31 111   0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNF 0
83rd Harry Malmros   Trubadur 32 9647 AmBK 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNC 0 DNS 0

De återstående tävlingarna är Torsö Runt och Rökna Runt
I serien ingår också Vänern Shorthanded Race, Vättern K&T och Vättern Race men de har inte genomförts.



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com