event burgee venue burgee

KSSS Olympic Class Regatta 2019

COURSE A

Results are provisional as of 12:58 on October 6, 2019

E-jolle Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 69, Scoring system: Appendix A
Rank Class Nat SailNo HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st E-jolle SWE 33 Axel Burlin Hjuviks Båtklubb 5 2 1 (16) 3 27 11
2nd E-jolle SWE 9 Jonathan Llado Krensler Hjbk 1 (70 BFD) 13 5 1 90 20
3rd E-jolle SWE 4 Sam Stenman Boo Segelsällskap 4 3 3 (70 BFD) 15 95 25
4th E-jolle SWE 60 Ingrid Madeyski Bengtson Kullaviks Kanot & Kappseglingsklubb (12) 8 8 2 8 38 26
5th E-jolle SWE 3328 Mattias Rahm Hjuviks Båtklubb 2 4 16 (70 BFD) 9 101 31
6th E-jolle SWE 3636 Simon Linse Karlskrona Segelsällskap 7 5 20 1 (35) 68 33
7th E-jolle SWE 65 Jesper Thomasson OTS 11 13 2 (14) 10 50 36
8th E-jolle SWE 3691 Carl Ljunggren Jollekappseglarna Västerås 19 1 12 (22) 5 59 37
9th E-jolle SWE 3676 Erik Lindberg Jollekappseglarna Västerås 3 9 7 19 (70 BFD) 108 38
10th E-jolle SWE 3552 Karl Larsson Tinnert RJK 6 17 5 (70 BFD) 14 112 42
11th E-jolle SWE 42 Henrik Abrahamsson Linköpings Jolleseglarklubb 13 (70 BFD) 9 15 12 119 49
12th E-jolle SWE 21 Joel Warvne Röss 15 14 4 20 (41) 94 53
13th E-jolle SWE 15 Carl Lewerth Rådasjöns Segelsällskap 8 7 11 27 (39) 92 53
14th E-jolle SWE 3617 Marcus Varvne Rörvikssegelsällskap (Röss) 17 (38) 23 13 2 93 55
15th E-jolle SWE 14 Måns Wiking Bjärreds Optimistjolle Klubb 10 21 17 8 (70 BFD) 126 56
16th E-jolle SWE 77 Adam Bergström Kvarnvikens Båtsällskap 25 11 (32) 17 7 92 60
17th E-jolle FIN 944 Aleksi Saarni HSK 14 (70 BFD) 19 7 20 130 60
18th E-jolle SWE 81 Johan Kylebäck HJBK 24 10 6 (31) 21 92 61
19th E-jolle SWE 20 Jacob Holmqvist OTS 9 34 10 (35) 13 101 66
20th E-jolle SWE 82 Edvin Cedervall VäSS (36) 6 27 9 25 103 67
21st E-jolle FIN 999 Jaakko Haataja Marjaniemen Purjehtijat 22 23 29 (36) 4 114 78
22nd E-jolle FIN 830 Viivi Moisio emk 20 19 31 (42) 11 123 81
23rd E-jolle SWE 93 Sebastian Knaack RÅSS 35 12 14 28 (44) 133 89
24th E-jolle SWE 2 Hannibal Barsne SSP (40) 25 24 18 23 130 90
25th E-jolle SWE 3281 Erik Ryrfeldt KBS 30 31 (36) 4 29 130 94
26th E-jolle FIN 894 Tatu Kortelainen TP (55) 37 22 3 34 151 96
27th E-jolle SWE 6 VILHELM Reischmann SkBK 42 15 15 (43) 24 139 96
28th E-jolle SWE 3701 Johan Lanner KKKK 23 (70 BFD) 26 32 18 169 99
29th E-jolle SWE 3694 Henrik Leijon BOJK 31 27 18 26 (70 BFD) 172 102
30th E-jolle SWE 35 Holger Barsne Bojk 27 24 28 24 (45) 148 103
31st E-jolle SWE 3623 Maximus Torstensson Kvarnvikens Båtsällskap (33) 22 33 30 19 137 104
32nd E-jolle SWE 57 Rasmus James Rådasjöns Segelsällskap 29 33 21 21 (70 BFD) 174 104
33rd E-jolle FIN 212 Arttu Valonen MP Finland (52) 30 41 29 6 158 106
34th E-jolle SWE 3488 Marcus Letalick Linköpings jolleseglarklubb 21 (44) 38 33 17 153 109
35th E-jolle SWE 3714 Nils Brandén Bjärreds Optimistjolle Klubb 28 28 (70 BFD) 39 16 181 111
36th E-jolle SWE 3655 Felix Brorsson Segelsällskapet Pinhättan 43 43 (45) 6 26 163 118
37th E-jolle FIN 1040 Lars Habermacher HSK 45 (70 BFD) 30 23 31 199 129
38th E-jolle SWE 3543 Erling Johnsson BOJK 48 18 25 (53) 40 184 131
39th E-jolle FIN 823 Julius Donner EMK 16 (70 BFD) 70 DSQ 10 38 204 134
40th E-jolle SWE 3702 Alice Lindberg Borstahusens Segelsällskap 34 20 40 (46) 43 183 137
41st E-jolle SWE 3485 Elias Johansson Jollekappseglarna Västerås 51 32 39 (52) 22 196 144
42nd E-jolle SWE 94 David Mårsäter UKF 47 16 48 37 (70 BFD) 218 148
43rd E-jolle SWE 7 Matilda Bergström Kvarnvikens Båtsällskap 32 36 (70 BFD) 12 70 BFD 220 150
44th E-jolle SWE 3289 Svante Åberg KNSS 37 42 43 (70 BFD) 30 222 152
45th E-jolle SWE 34 Agnes Boman Hjuviks Båtklubb 39 41 44 (48) 33 205 157
46th E-jolle SWE 3541 Moa Wikman Jollekappseglarna Västerås 49 46 37 (57) 27 216 159
47th E-jolle SWE 70 Ella Backlund KBS 41 35 46 (49) 37 208 159
48th E-jolle SWE 3360 Maja Wikman JKV 53 45 (70 BFD) 34 28 230 160
49th E-jolle SWE 87 Hanna Rahm Hjuviks Båtklubb (58) 26 52 56 36 228 170
50th E-jolle SWE 3722 Sebastian Mildner BOJK 46 49 35 41 (70 BFD) 241 171
51st E-jolle SWE 22 Alvin Tollbom Lindh Jollekappseglarna Västerås 38 40 (70 BFD) 25 70 BFD 243 173
52nd E-jolle SWE 3686 Love Strandäng HJBK 50 52 (53) 44 32 231 178
53rd E-jolle SWE 3523 Emelie Carlsson HASS 18 29 (70 DNS) 70 DNC 70 DNC 257 187
54th E-jolle SWE 55 William Karlsson Stenungsunds Segelsällskap 54 (70 BFD) 49 45 42 260 190
55th E-jolle SWE 3404 Hugo Orrberg KBS 62 54 (70 DNS) 11 70 BFD 267 197
56th E-jolle SWE 3582 Saga Björklund JKV 44 (70 BFD) 47 38 70 BFD 269 199
57th E-jolle SWE 3704 Julius Cederlund BOJK 63 39 55 47 (70 BFD) 274 204
58th E-jolle SWE 3677 Per Mildner BOJK 57 48 42 59 (70 BFD) 276 206
59th E-jolle SWE 3644 Johan Ekander BOJK (70 DNC) 51 54 60 46 281 211
60th E-jolle SWE 11 Oskar Wingren KBS 59 47 51 54 (70 BFD) 281 211
61st E-jolle SWE 3462 Arvid Johnsson BOJK 60 53 50 50 (70 BFD) 283 213
62nd E-jolle SWE 51 Astrid Skogh Vänersborgs segelsällskap 56 (70 BFD) 34 55 70 DNC 285 215
63rd E-jolle SWE 3392 Cecilia Letalick Linköpings Jolleseglarklubb 61 50 (70 BFD) 51 70 BFD 302 232
64th E-jolle SWE 90 Gustav Koritz SSKA 26 (70 BFD) 70 BFD 70 BFD 70 BFD 306 236
65th E-jolle SWE 3724 Ellinor Lindström SSP 64 55 (70 DNS) 58 70 BFD 317 247
66th E-jolle SWE 39 Emil Casserdahl Hjuviks Båtklubb (70 DNF) 70 DNS 70 DNS 40 70 BFD 320 250
67th E-jolle SWE 3414 Klara Sörensen UKF-Uppsala Kanotförening (70 DNC) 70 DNC 70 DNC 70 DNC 70 DNC 350 280
67th E-jolle SWE 3409 Johannes Vrede UKF (70 DNC) 70 DNC 70 DNC 70 DNC 70 DNC 350 280
67th E-jolle FIN 792 Sonja Niemelä Tuusulanjärven purjehtijat (70 DNC) 70 DNC 70 DNC 70 DNC 70 DNC 350 280



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com