event burgee venue burgee

Liros Stockholm SRS Cup 2011

SRS Flerskrov

Slutligt resultat efter 3 regattor

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 59, Scoring system: Appendix A
Plac RORSMAN BÅTTYP SEGELNR BÅTNAMN KLUBB LR OR GV DC RL Total Netto
1 Jonas Davidson Vitell Corsair f 27 207 Märta KSSS 39 4 (0 (DNC))     43 43
2 Jörgen Lannerstedt Corsair 36 7 Falcon Crest KSSS 34 9 (0 (DNC))     43 43
3 Christel Nyqvist Corsair Sprint 750 58 Maran Råå Helsingborg SS 27 12 (0 (DNC))     39 39
4 jonas seweling Corsair 31 1-D SWE 15 JENA VBK 38 (0 (DNC)) 0 (DNC)     38 38
5 håkan fröjdh A-cat med spinnaker 16   UKF 37 (0 (DNC)) 0 (DNC)     37 37
6 Gustaf Winqvist Dragonfly 28 Sport 4 Gill LSS 36 (0 (DNC)) 0 (DNC)     36 36
7 Jan Törnqvist Dragonfly 920 XTR. 333 Draken Blynäsvikens BK 28 8 (5)     41 36
8 Fredrik Edgren Dragonfly 25 101M Silver LSS 35 (0 (DNC)) 0 (DNC)     35 35
9 Leff Dahl Hobie 16 111441   BooSS 33 (0 (DNC)) 0 (DNC)     33 33
10 Patrik Bergström F18 40   32 (0 (DNC)) 0 (DNC)     32 32
11 Gabriel von Euler Gepard XL 11 M Acinonyx BOBK 31 (0 (DNC)) 0 (DNC)     31 31
12 David Andersson Dragonfly 25. 21 Alexandra av Ramsdalen Ramsdalens BK 21 10 (0 (DNF))     31 31
13 Christer Rygaard Dragonfly 800 R 183 M Gunpowder II TÄBK 30 (0 (DNC)) 0 (DNC)     30 30
14 Mats Frid Corsair 28 EC 262 Vitesse LSS 29 (0 (DNC)) 0 (DNC)     29 29
15 Karl-B. Wirenstål Maram 9 Maram Ess TÄBK 22 (0 (DNC)) 7     29 29
16 Berensson/Wersäll F18 102 ROGUE SAILORS KSSS 26 (0 (DNC)) 0 (DNC)     26 26
17 Örjan Frid Corsair 28R 189 Corisco LSS 25 (0 (DNC)) 0 (DNC)     25 25
18 Tomas Ericson Corsair Sprint 750 54 Triquetrum KSS 24 (0 (DNC)) 0 (DNC)     24 24
19 Joakim Wiklund F-18 114 Agio LSS 23 (0 (DNC)) 0 (DNC)     23 23
20 Jesper Bremme Dragonfly 28 sport Trimaran 38 Dragonflysverige BOOSS 20 (0 (DNC)) 0 (DNC)     20 20
21 Gunnar Ekedahl Corsair Dash 750 4 Hoppetossa Blynäsvikens BK (0 (DNC)) 14 6     20 20
22 Ekefalk/Guden Formula 18 66 skarpa racing Kungl Svenska SS (0 (DNC)) 19 0 (DNC)     19 19
23 Urban Dahlberg Tornado Sport 193 Tornado KSSS 19 (0 (DNC)) 0 (DNC)     19 19
24 Tomas Westergren Formula 18 49 Formula 18 Kungl Svenska SS (0 (DNC)) 18 0 (DNC)     18 18
25 Bertil Hunyadi Trimaran One-off SWE 66M Kapten Treben Hässelby Sjösällskap 18 (0 (DNC)) 0 (DNC)     18 18
26 Tom Gross Formula 18 148 Vuvuzela Kungl Svenska SS (0 (DNC)) 17 0 (DNC)     17 17
27 Mats Leander Seaon 96   LSS 17 (0 (DNC)) 0 (DNC)     17 17
28 Almstedt/Seifer Formula 18 924 Yamaha Kungl Svenska SS (0 (DNC)) 16 0 (DNC)     16 16
29 Leopold Almstedt/Seifert F18 924 YAMAHA KSSS 16 (0 (DNC)) 0 (DNC)     16 16
30 Peter Myhrström SeaCart 30 4 True Look Kungl Svenska SS (0 (DNC)) 15 0 (DNC)     15 15
31 Magnus Eneström F-18 Hobie Tiger - Berotec LSS 15 (0 (DNC)) 0 (DNC)     15 15
32 Fredrik Sporrong Havkat 36 5 Néreide Nynäshamns SS (0 (DNC)) 7 8     15 15
33 Niklas Sjölin Multi23 12 Wicked NYC 14 (0 (DNC)) 0 (DNC)     14 14
34 Robert Flinkenbro Formula 18 99 SWE-99 Morarnas BK (0 (DNC)) 13 0 (DNC)     13 13
35 Erik Lindvall Seacart 30 2 Morticia NOSS 13 (0 (DNC)) 0 (DNC)     13 13
36 Dag Gustafson Catri27 SWE 10 M Bladerunner BOJK 12 (0 (DNC)) 0 (DNC)     12 12
37 Seweling/Wallmark Corsair 31 1-D 15 Jena Viggbyholms BK (0 (DNC)) 11 0 (DNC)     11 11
38 Åke Söderström Hobie 16 111133 Svenskagrund BOOSS 11 (0 (DNC)) 0 (DNC)     11 11
39 Thomas Windrike Hobie 16 112571 Windrikan BOOSS 10 (0 (DNC)) 0 (DNC)     10 10
40 Fredrik Monfrino Corsair 28RS 241 Spigg SSV (0 (DNC)) 0 (DNC) 9     9 9
41 Anders Lindh Hobie 16 112475 Kattarax BooSS 9 (0 (DNC)) 0 (DNC)     9 9
42 Harald Versteegh Corsair 31 xtr 279 - Kungl Svenska SS (0 (DNC)) 6 0 (DNC)     6 6
43 Petter Karlberg Formula 18 48 KARLBERG media AB Kungl Svenska SS (0 (DNC)) 5 0 (DNC)     5 5
44 Tim Shuwalow Formula 18 2 Sweden Racing Kungl Svenska SS (0 (DNC)) 3 0 (DNC)     3 3
45 Lars Linder Formula 18 39 Stelacon Kungl Svenska SS (0 (DNC)) 2 0 (DNC)     2 2
46 Johansson / Ljung Dragonfly 920R 40M Flyt TBK (0 (DNF)) 1 0 (DNC)     1 1
47 Douglas Daberius Hobie Cat FX-One 367   LSS (0 (DNF)) 0 (DNC) 0 (DNC)     0 0
47 Per Krcman Corsair Sprint 750 90 Veloz SSSÖ (0 (DNF)) 0 (DNC) 0 (DNC)     0 0
47 Albert Lundgren Topaz 14 katamaran 3 flygfisken KAKL (0 (DNF)) 0 (DNC) 0 (DNC)     0 0
47 Lovisa Nycander / Karin Elgh Topper Topas 14 9   HTSS (0 (DNF)) 0 (DNC) 0 (DNC)     0 0
47 Marcus Pousette Topaz 14 5   KAKL (0 (DNF)) 0 (DNC) 0 (DNC)     0 0
47 Peder Sönnergaard Topas 14 8   KSSS (0 (DNF)) 0 (DNC) 0 (DNC)     0 0
47 ludovic roux Hobie 16 109384 SOL BOOSS (0 (DNF)) 0 (DNC) 0 (DNC)     0 0
47 Jan-Erik Palmquist Seaon 96 4 Aranea LSS (0 (DNC)) 0 (DNC) 0 (DNF)     0 0
47 Anders Andermo Dragonfly 800 147 Ester Williams BLBK (0 (DNC)) 0 (DNC) 0 (DNF)     0 0
47 Rolf Karlsson Dragonfly 920 144 Lieb-Elle VIBK (0 (DNC)) 0 (DNC) 0 (DNF)     0 0
47 Åke Löfgren Tornado Sport 204 Kattastrof WSS (0 (DNC)) 0 (DNC) 0 (DNC)     0 0
47 John Bäck Gustav Morin F18 26 GARMIN KSSS (0 (DNC)) 0 (DNC) 0 (DNC)     0 0
47 Carl-Johan Söder F18 40   KSSS (0 (DNC)) 0 (DNC) 0 (DNC)     0 0

LR

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac RORSMAN BÅTTYP SEGELNR BÅTNAMN KLUBB Place Points
1 Jonas Davidson Vitell Corsair f 27 207 Märta KSSS 1 39
2 jonas seweling Corsair 31 1-D SWE 15 JENA VBK 2 38
3 håkan fröjdh A-cat med spinnaker 16   UKF 3 37
4 Gustaf Winqvist Dragonfly 28 Sport 4 Gill LSS 4 36
5 Fredrik Edgren Dragonfly 25 101M Silver LSS 5 35
6 Jörgen Lannerstedt Corsair 36 7 Falcon Crest KSSS 6 34
7 Leff Dahl Hobie 16 111441   BooSS 7 33
8 Patrik Bergström F18 40   8 32
9 Gabriel von Euler Gepard XL 11 M Acinonyx BOBK 9 31
10 Christer Rygaard Dragonfly 800 R 183 M Gunpowder II TÄBK 10 30
11 Mats Frid Corsair 28 EC 262 Vitesse LSS 11 29
12 Jan Törnqvist Dragonfly 920 XTR. 333 Draken Blynäsvikens BK 12 28
13 Christel Nyqvist Corsair Sprint 750 58 Maran Råå Helsingborg SS 13 27
14 Berensson/Wersäll F18 102 ROGUE SAILORS KSSS 14 26
15 Örjan Frid Corsair 28R 189 Corisco LSS 15 25
16 Tomas Ericson Corsair Sprint 750 54 Triquetrum KSS 16 24
17 Joakim Wiklund F-18 114 Agio LSS 17 23
18 Karl-B. Wirenstål Maram 9 Maram Ess TÄBK 18 22
19 David Andersson Dragonfly 25. 21 Alexandra av Ramsdalen Ramsdalens BK 19 21
20 Jesper Bremme Dragonfly 28 sport Trimaran 38 Dragonflysverige BOOSS 20 20
21 Urban Dahlberg Tornado Sport 193 Tornado KSSS 21 19
22 Bertil Hunyadi Trimaran One-off SWE 66M Kapten Treben Hässelby Sjösällskap 22 18
23 Mats Leander Seaon 96   LSS 23 17
24 Leopold Almstedt/Seifert F18 924 YAMAHA KSSS 24 16
25 Magnus Eneström F-18 Hobie Tiger - Berotec LSS 25 15
26 Niklas Sjölin Multi23 12 Wicked NYC 26 14
27 Erik Lindvall Seacart 30 2 Morticia NOSS 27 13
28 Dag Gustafson Catri27 SWE 10 M Bladerunner BOJK 28 12
29 Åke Söderström Hobie 16 111133 Svenskagrund BOOSS 29 11
30 Thomas Windrike Hobie 16 112571 Windrikan BOOSS 30 10
31 Anders Lindh Hobie 16 112475 Kattarax BooSS 31 9
32 Johansson / Ljung Dragonfly 920R 40M Flyt TBK DNF 0
32 Douglas Daberius Hobie Cat FX-One 367   LSS DNF 0
32 Per Krcman Corsair Sprint 750 90 Veloz SSSÖ DNF 0
32 Albert Lundgren Topaz 14 katamaran 3 flygfisken KAKL DNF 0
32 Lovisa Nycander / Karin Elgh Topper Topas 14 9   HTSS DNF 0
32 Marcus Pousette Topaz 14 5   KAKL DNF 0
32 Peder Sönnergaard Topas 14 8   KSSS DNF 0
32 ludovic roux Hobie 16 109384 SOL BOOSS DNF 0

OR

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac RORSMAN BÅTTYP SEGELNR BÅTNAMN KLUBB Place Points
1 Ekefalk/Guden Formula 18 66 skarpa racing Kungl Svenska SS 1 19
2 Tomas Westergren Formula 18 49 Formula 18 Kungl Svenska SS 2 18
3 Tom Gross Formula 18 148 Vuvuzela Kungl Svenska SS 3 17
4 Almstedt/Seifer Formula 18 924 Yamaha Kungl Svenska SS 4 16
5 Peter Myhrström SeaCart 30 4 True Look Kungl Svenska SS 5 15
6 Gunnar Ekedahl Corsair Dash 750 4 Hoppetossa Blynäsvikens BK 6 14
7 Robert Flinkenbro Formula 18 99 SWE-99 Morarnas BK 7 13
8 Christel Nyqvist Corsair Sprint 750 58 Maran Råå Helsingborg SS 8 12
9 Seweling/Wallmark Corsair 31 1-D 15 Jena Viggbyholms BK 9 11
10 David Andersson Dragonfly 25. 21 Alexandra av Ramsdalen Ramsdalens BK 10 10
11 Jörgen Lannerstedt Corsair 36 7 Falcon Crest KSSS 11 9
12 Jan Törnqvist Dragonfly 920 XTR. 333 Draken Blynäsvikens BK 12 8
13 Fredrik Sporrong Havkat 36 5 Néreide Nynäshamns SS 13 7
14 Harald Versteegh Corsair 31 xtr 279 - Kungl Svenska SS 14 6
15 Petter Karlberg Formula 18 48 KARLBERG media AB Kungl Svenska SS 15 5
16 Jonas Davidson Vitell Corsair f 27 207 Märta KSSS 16 4
17 Tim Shuwalow Formula 18 2 Sweden Racing Kungl Svenska SS 17 3
18 Lars Linder Formula 18 39 Stelacon Kungl Svenska SS 18 2
19 Johansson / Ljung Dragonfly 920R 40M Flyt TBK 19 1

GV

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac RORSMAN BÅTTYP SEGELNR BÅTNAMN KLUBB Place Points
1 Fredrik Monfrino Corsair 28RS 241 Spigg SSV 1 9
2 Fredrik Sporrong Havkat 36 5 Néreide Nynäshamns SS 2 8
3 Karl-B. Wirenstål Maram 9 Maram Ess TÄBK 3 7
4 Gunnar Ekedahl Corsair Dash 750 4 Hoppetossa Blynäsvikens BK 4 6
5 Jan Törnqvist Dragonfly 920 XTR. 333 Draken Blynäsvikens BK 5 5
6 David Andersson Dragonfly 25. 21 Alexandra av Ramsdalen Ramsdalens BK DNF 0
6 Jan-Erik Palmquist Seaon 96 4 Aranea LSS DNF 0
6 Anders Andermo Dragonfly 800 147 Ester Williams BLBK DNF 0
6 Rolf Karlsson Dragonfly 920 144 Lieb-Elle VIBK DNF 0

DC

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac RORSMAN BÅTTYP SEGELNR BÅTNAMN KLUBB Place Points

RL

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac RORSMAN BÅTTYP SEGELNR BÅTNAMN KLUBB Place Points

stsf.se
kansli@stsf.se

svensksegling.se
ssf@ssf.se

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com