Liros Cup Skåne 2018 efter fem deltävlingar

29er Klass

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Klass Nat Segelnummer Klubb Rorsman Besättning Total Lomma Råå SSP
1st 29er SWE 1586 LerSS Douglas Dahlin Otto Berg 15.0 4.0 10.0 DNC 1.0
2nd 29er SWE 1596 BOSS+RJK Louise Zetterström Klara Gaskell-Brown 15.0 10.0 DNC 1.0 4.0
3rd 29er SWE 2106 MSS Alexander Krokstäde Wilma Overup 16.0 3.0 3.0 10.0 DNC
4th 29er SWE 1602 RJK Leo Jönsson Viktor Glargaard-Rhodin 17.0 5.0 2.0 10.0 DNC
5th 29er SWE 1712 LerSS+RJK Sara Bergelin Klara Gaskell-Brown 21.0 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC
6th 29er SWE 1748 MSS Ludvig Fröding   22.0 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0
7th 29er SWE 2486 LBSK Julia Henriksson Filippa Henriksson 22.0 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC
8th 29er SWE 1698 Växjö kappseglingsklubb Joel Larsson   23.0 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0
9th 29er SWE 1711 LBSK Wilhelm Enjin Felix Wichert 24.0 10.0 DNC 4.0 10.0 DNC

E-Jolle Klass

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Klass Nat Segelnummer Klubb Rorsman Besättning Total Lomma Malmö Skanör Råå SSP
1st E-Jolle SWE 3552 RJK Karl Larsson Tinnert   34.0 2.0 6.0 1.0 3.0 (22.0 DNC)
2nd E-Jolle SWE 3597 SkBk Arvid Bjelkedal   23.0 8.0 1.0 2.0 (9.0) 3.0
3rd E-Jolle SWE 98 SkBk Philip Edberg   29.0 7.0 4.0 5.0 (11.0) 2.0
4th E-Jolle SWE 3710 SkBk August Vigild-Nilsson   29.0 6.0 2.0 4.0 8.0 (9.0)
5th E-Jolle DEN 1636 SkBk Jacob Skoglösa   55.0 11.0 3.0 6.0 13.0 (22.0 DNC)
6th E-Jolle SWE 3543 BOJK Erling Johnsson   60.0 (22.0 DNC) 5.0 22.0 DNC 7.0 4.0
7th E-Jolle SWE 3655 BOJK Nils Brandén   69.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 2.0 1.0
8th E-Jolle SWE 14 BOJK Måns Wiking   71.0 4.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 1.0 22.0 DNC
9th E-Jolle SWE 3636 KnSS Simon Linse   73.0 3.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 4.0 22.0 DNC
10th E-Jolle SWE 19 MSS Philip Wallin Remmer   73.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 7.0 14.0 8.0
11th E-Jolle SWE 3704 BOJK Julius Cederlund   73.0 12.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 10.0 7.0
12th E-Jolle SWE 2 SSP Hannibal Barsne   74.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 3.0 5.0 22.0 DNC
13th E-Jolle SWE 6 SkBK Vilhelm Reischman   80.0 9.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 5.0
14th E-Jolle SWE 3695 BOJK Alexandra Wiking   89.0 1.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
15th E-Jolle SWE 96 BOJK Gustav Peper   93.0 5.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
16th E-Jolle SWE 3677 BOJK Per Mildner   94.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 6.0
17th E-Jolle SWE 3671 OTS Gustav Granath   94.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 6.0 22.0 DNC
18th E-Jolle SWE 3213 SkBK Alexandra Manca   96.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 8.0 22.0 DNC 22.0 DNC
19th E-Jolle SWE 3547 RJK Gustaf Utterström   98.0 10.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
20th E-Jolle SWE 3289 KnSS Svante Åberg   100.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 12.0 22.0 DNC
21st E-Jolle SWE   BOJK Sebastian Mildner   110.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC

Feva Klass

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Klass Nat Segelnummer Klubb Rorsman Besättning Total Lomma SSP
1st Feva SWE 2895 LerSS Emma Berg Sigrid Blandford 3.0 2.0 1.0
2nd Feva SWE 2237 SS Delfin Lycke Starck Josefine Lyngemark 5.0 3.0 2.0
3rd Feva SWE 11 Röde Orm Ester Landford Hanna Jarlsmark 6.0 1.0 5.0 DNC
4th Feva SWE 3089 LerSS Ludvig Kjaer Helgstrand Olof Nielsen 9.0 4.0 5.0 DNC

Laser 4.7 Klass

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Klass Nat Segelnummer Klubb Rorsman Besättning Total SSP
1st Laser 4.7 SWE 205323 RJK Hanna Gaskell-Brown   1.0 1.0

LASER RADIAL Klass

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Klass Nat Segelnummer Klubb Rorsman Besättning Total Råå SSP
1st LASER RADIAL SWE 203148 RJK Barbara Schülke   2.0 1.0 1.0

Optimist Klass

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Klass Nat Segelnummer Klubb Rorsman Besättning Total Lomma Malmö Skanör Råå SSP
1st Optimist SWE 4776 LBSK Sofia von Friesendorff   45.0 3.0 4.0 (31.0 DNC) 3.0 4.0
2nd Optimist SWE 4750 MSS Max Weber Ullman   31.0 5.0 3.0 6.0 4.0 (13.0)
3rd Optimist SWE 4539 LBSK Emil Gustavsson   51.0 4.0 5.0 3.0 (31.0 DNC) 8.0
4th Optimist SWE 4621 BOJK Victoria Novak   57.0 6.0 (31.0 DNC) 5.0 1.0 14.0
5th Optimist SWE 4636 LBSK Jakob Back   60.5 1.0 6.0 16.5 (31.0 DNC) 6.0
6th Optimist SWE 4102 SSP Bea Brorsson   61.0 2.0 11.0 7.0 (31.0 DNC) 10.0
7th Optimist SWE 4696 SSP Elinor Lindström   64.0 (31.0 DNC) 12.0 8.0 2.0 11.0
8th Optimist SWE 4744 MSS Leo Birgersson   73.0 7.0 2.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 2.0
9th Optimist DEN 8525 MSS Sebastian Delgado   74.0 15.0 7.0 9.0 (31.0 DNC) 12.0
10th Optimist SWE 4723 MSS Stella Dolan   77.0 10.0 9.0 (31.0 DNC) 9.0 18.0
11th Optimist SWE 4667 Karlskrona Segelsällskap Viktor Swärdh   78.0 (31.0 DNC) 8.0 1.0 31.0 DNC 7.0
12th Optimist SWE 4760 LBSK Cesar Sparrenbom   78.5 11.0 16.5 13.0 7.0 (31.0 DNC)
13th Optimist SWE 4762 SSP Filip Lindström   79.5 (31.0 DNC) 16.5 15.0 8.0 9.0
14th Optimist SWE 4737 LBSK/MSS Aron Wichert   92.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 10.0 5.0 15.0
15th Optimist SWE 4724 MSS Tobias Hope   92.0 8.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 6.0 16.0
16th Optimist SWE 4763 MSS Philip Bjorkman   95.0 (31.0 DNC) 1.0 31.0 DNC 31.0 DNC 1.0
17th Optimist SWE 4391 C4SS Hugo Bylund   95.0 12.0 10.0 (31.0 DNC) 11.0 31.0 DNC
18th Optimist SWE 4716 LBSK/MSS Felix Wichert   102.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 4.0 31.0 DNC 5.0
19th Optimist SWE 4756 KnSS Selma Argenius   103.0 13.0 14.0 14.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC
20th Optimist SWE 4210 LBSK Melvin Bergquist   108.0 (31.0 DNC) 13.0 11.0 31.0 DNC 22.0
21st Optimist SWE 4148 RJK Olivia Wojcik   117.0 14.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 10.0 31.0 DNC
22nd Optimist SWE 4546 LBSK Linnea Björkvald   119.0 9.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 17.0
23rd Optimist SWE 4507 SkBK Julius Balkfors   126.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 2.0 31.0 DNC 31.0 DNC
24th Optimist SWE 4742 SSP Linus Sellergren   126.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 12.0 31.0 DNC 21.0
25th Optimist SWE 4602 SSP Hector Barsne   127.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 3.0
26th Optimist SWE 395 LBSK Truls Jensen   132.5 (31.0 DNC) 16.5 31.0 DNC 31.0 DNC 23.0
27th Optimist SWE 4433 OJK Timan Viktor Wickström   140.5 (31.0 DNC) 31.0 DNC 16.5 31.0 DNC 31.0 DNC
28th Optimist SWE 4746 BOJK Ebba Risberg-Jönsson   140.5 (31.0 DNC) 16.5 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC
29th Optimist SWE 4504 LBSK Elliot Remvall   143.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 19.0

Laser Std Klass

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Klass Nat Segelnummer Klubb Rorsman Besättning Total Malmö
1st Laser Std SWE 207712 MSS Paul Gaskell-Brown   1.0 1.0
2nd Laser Std SWE 205323 MSS Peter Overup   2.0 2.0

Zoom8 Klass

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Klass Nat Segelnummer Klubb Rorsman Besättning Total Lomma Malmö Skanör Råå SSP
1st Zoom8 SWE 236 LBSK Tilde Thorsson   16.0 (6.0) 2.0 1.0 2.0 5.0
2nd Zoom8 SWE 169 BBSS Simon Mattsson   22.0 (7.0) 4.0 2.0 3.0 6.0
3rd Zoom8 SWE 179 RJK Sofia Delander   48.0 2.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0
4th Zoom8 SWE 212 RJK Kajsa Delander   49.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 3.0
5th Zoom8 SWE 201 SSP Felix Brorsson   49.0 1.0 3.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC
6th Zoom8 SWE 232 SSP Per Mattsson   54.0 5.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0
7th Zoom8 SWE 178 MSS Hanna Gaskell-Brown   61.0 (15.0 DNC) 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
8th Zoom8 SWE 240 SSP Johanna Borgström   62.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0
9th Zoom8 SWE 78 SSP Hannibal Barsne   63.0 3.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
10th Zoom8 SWE 165 HASS Alice Nilsson Bibin   64.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC
11th Zoom8 SWE 166 RJK Mathilda Carlsson   64.0 4.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
12th Zoom8 SWE 161 HASS Nova Berger   65.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 15.0 DNC
13th Zoom8 SWE 193 HASS Ted Eriksson   66.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 6.0 15.0 DNC
14th Zoom8 SWE 89 HASS Olle Kähler   67.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 7.0 15.0 DNC

Preliminärt resultat för Liros Cup Skåne 2018 efter 4 genomförda deltävlingar.

- Lomma 3/6
- Malmö 12/8
- Skanör 26/8
- Råå 16/9
- Barsebäckshamn 13-14/10

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com