Hoppa till sidans innehåll

Svenska Mästare 2022


JUNIOR-SM

KLASS NAMN DATUM/RESULTAT
2-krona Rasmus Claudelin, Markus Höök, SSK Resultat
29er tjejer Tea Zeeberg, Cornelia Widestam Resultat
29er öppen Henrik Wigforss, Hugo Liljegren, KSSS Resultat
E-jolle kille Jonathan Llado Krensler, HjBK Resultat
E-jolle tjej Filippa Boman, HjBK Resultat
Kona One öppen    
ILCA 4 öppen Wilhelm Dahlberg, KSSS Resultat
ILCA 6 kille Erik Norlén, KSSS Resultat
ILCA 6 tjej Svea Sahlin, GKSS Resultat
Optimist kille Henric Wigforss, KSSS Resultat
Optimist tjej Annie Hinton, RöSS Resultat
RS Feva öppen Hannah Lundgren, Ebba Ettemo, ESK Resultat
RS Tera öppen Klara Länje, LeSS Resultat
Zoom8 kille Albin Seglevi, RJK Resultat
Zoom8 tjej Alva Lindqvist, VäSS Resultat


UNGDOMS-SM

GREN NAMN DATUM/RESULTAT
Matchracing Öppen Marius Westerlind, Hugo Westberg, Martina Carlsson, GKSS Resultat
Sprint Öppen    


SENIOR-SM

KLASS NAMN DATUM/RESULTAT
2-krona Pontus Dolfei, Lee Alvemark, ESS Resultat
2.4mR Hans Asklund, WSS Resultat
505 Malin Broberg, Johan Röök, BKSS Resultat
606 (Int.SM) Erik Lindén, Gustav Theander, OXSS Resultat
A22 Gustav Holst, Tony Karlsson, Reine Svensson, ESK Resultat
C55 Hans Oskarsson, Elin Oskarsson, Olivia Johansson, StSS Resultat
CB66 Racer Christoffer Hellekant, Anders Hellekant, Anders Johansson, HaSS Resultat
Dragonforce 65 (Radiostyrt) Michael Collberg, MSK Resultat
Dragonforce 95 (Radiostyrt) Michael Collberg, MSK Resultat
Drake Martin Pålsson, Thomas Wallerfeldt, Peter Lindh, GKSS Resultat
Distanskappsegling Full Crew Jesper Folkesson, XSS Resultat
Distanskappsegling Double Handed Jesper Folkesson, Keith Swinton, XSS Resultat
E-jolle Sebastian Knaack, RåSS Resultat
e-segling Joakim Romell, GKSS Resultat
Express Anders Carlsson, Aage Reslev, Johan Thorwid, Albin Boman, SFSS Resultat
Fareast 28R   Inställt
Finnjolle Stefan Nordström, KKF Resultat
Formula 18 Fredrik Karlsson, Niklas Nordblom, KSSS Resultat
Havskappsegling  Patrik Forsgren, Anders Björk, Zacharias Krafft, Emil Alnebeck, Pontus Dahl, Joakim Hoppe, Peter Thorwid, Roger Nilsson, Sven Eriksson, KSSS Resultat
H-båt   Inställt
IF-båt Pontus Rosberg, Tomas Norberg, Anders Fernlund, USS Resultat
J/24 Per-Håkan Persson, Monica Persson, Hans Thulin, Per Andersson, Anders Thulin, MSS Resultat
J/70 Johannes Lind Widestam, Jonas Kjellberg, Julius Hallström, Tom Basic, KSSS Resultat
Kitefoil Open Tomas Westergren, USS Resultat
Kona One   3 - 4 sept
ILCA 6 Master Anders Mattsson, BiKSS Resultat
ILCA 7 Master Tomas Nordqvist, GKSS Resultat
IOM (Radiostyrt) Michael Collberg, MSK  Resultat
M22 Carl Janmark, SSK Resultat
M30 Totte Bergman, SSA Resultat
Melges 24 Jonas Berntsson, Christer S, Tova K, Adam A, Viktor T, StSS Resultat
Moth   17 - 18 sept
Neptunkryssare Staffan & Simon Eklund, USS Resultat
Nordisk Folkbåt Lennart Magnusson, Kjell Vågfelt, Mats Brodefors, LdSS Resultat
OK-jolle Niklas Edler, KSSS Resultat
Para-Klass Mats Komstedt, VBK Resultat
RS Aero Aron Wärnberg, LjSS Resultat
Smaragd Johan Fellbom, KSSS Resultat
Snipe   18 - 19 juni
Starbåt Stefan Nordström, Joakim Dovrén, GKSS Resultat
Sprint Öppen Marcus Westerlind, Johan Molund, Henrik Wallin, Oscar Angervall, Oskar Ljung, GKSS Resultat
Sprint Dam    
Trissjolle Claes Gilbourne, David Keiller, SSKa Resultat


MATCHRACING SENIOR

KLASS NAMN DATUM/RESULTAT
Matchracing Dam    
Matchracing Öppen Johnie Berntsson, Björn Lundgren, Patrik Sturesson, Herman Andersson, GKSS Resultat


OS-KLASSER

KLASS NAMN DATUM/RESULTAT
470 Mix    
49er Herr    
49erFX Dam    
ILCA 6 Dam Maja Hansson-Mild, GKSS Resultat
ILCA 7 Herr Axel Hallquist, KSSS Resultat
IQ Foil Herr Rasmus Rosengren, KSSS Resultat
IQ Foil Dam    
Nacra 17 Mix    
Uppdaterad: 08 APR 2022 15:48 Skribent: Isabelle Lindsten
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Seglarförbundet
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Besöksadress:
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Kontakt:
Tel: 084590990
E-post: This is a mailto link

Se all info