Hoppa till sidans innehåll

Svenska Mästare 2022


JUNIOR-SM

KLASS NAMN DATUM/RESULTAT
2-krona    
29er tjejer   19 - 20 aug
29er öppen   19 - 20 aug
E-jolle kille Jonathan Llado Krensler, HjBK Resultat
E-jolle tjej Filippa Boman, HjBK Resultat
Kona One öppen    
ILCA 4 öppen Wilhelm Dahlberg, KSSS Resultat
ILCA 6 kille Erik Norlén, KSSS Resultat
ILCA 6 tjej Svea Sahlin, GKSS Resultat
Optimist kille Henric Wigforss, KSSS Resultat
Optimist tjej Annie Hinton, RöSS Resultat
RS Feva öppen Hannah Lundgren, Ebba Ettemo, ESK Resultat
RS Tera öppen   26 - 28 aug
Zoom8 kille Albin Seglevi, RJK Resultat
Zoom8 tjej Alva Lindqvist, VäSS Resultat


UNGDOMS-SM

GREN NAMN DATUM/RESULTAT
Matchracing Öppen   3 - 4 sept
Sprint Öppen    


SENIOR-SM

KLASS NAMN DATUM/RESULTAT
2-krona   27 - 28 aug
2.4mR   5 - 7 aug
505   8 - 10 juli
606 (Int.SM)   12 - 14 aug
A22    
C55   26 - 28 aug
CB66 Racer   26 -28 aug
Dragonforce 65 (Radiostyrt)   3 - 4 sept
Dragonforce 95 (Radiostyrt)    
Drake   5 - 8 aug
Distanskappsegling Full Crew   26 - 28 aug
Distanskappsegling Double Handed Jesper Folkesson, Keith Swinton, XSS Resultat
E-jolle   27 - 28 aug
e-segling Joakim Romell, GKSS Resultat
Express   1 - 4 sept
Fareast 28R   26 - 28 aug
Finnjolle   26 - 28 aug
Formula 18    
Havskappsegling  Patrik Forsgren, Anders Björk, Zacharias Krafft, Emil Alnebeck, Pontus Dahl, Joakim Hoppe, Peter Thorwid, Roger Nilsson, Sven Eriksson, KSSS Resultat
H-båt   12 - 14 aug
IF-båt Pontus Rosberg, Tomas Norberg, Anders Fernlund, USS Resultat
J/24   12 - 14 aug
J/70   26 - 28 aug
Kitefoiling    
Kona One    
ILCA 6 Master   6 - 7 aug
ILCA 7 Master   6 - 7 aug
IOM (Radiostyrt) Michael Collberg, MSK  Resultat
M22   4 - 6 aug
M30   4 - 6 aug
Melges 24 Jonas Berntsson, Christer S, Tova K, Adam A, Viktor T, StSS Resultat
Moth    
Neptunkryssare   19 - 20 aug
Nordisk Folkbåt   12 - 14 aug
OK-jolle   26 - 28 aug
Para-Klass Mats Komstedt, VBK Resultat
RS Aero   26 - 28 aug
Smaragd   28 - 31 juli
Snipe   18 - 19 juni
Starbåt Stefan Nordström, Joakim Dovrén, GKSS Resultat
Sprint Öppen   24 - 25 sept
Sprint Dam    
Trissjolle Claes Gilbourne, David Keiller, SSKa Resultat


MATCHRACING SENIOR

KLASS NAMN DATUM/RESULTAT
Matchracing Dam    
Matchracing Öppen   10 - 11 sept


OS-KLASSER

KLASS NAMN DATUM/RESULTAT
470 Mix    
49er Herr    
49erFX Dam    
ILCA 6 Dam Maja Hansson-Mild, GKSS Resultat
ILCA 7 Herr Axel Hallquist, KSSS Resultat
IQ Foil Herr    
IQ Foil Dam    
Nacra 17 Mix    
Uppdaterad: 08 APR 2022 15:48 Skribent: Isabelle Lindsten
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Seglarförbundet
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Besöksadress:
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Kontakt:
Tel: 084590990
E-post: This is a mailto link

Se all info