Hoppa till sidans innehåll

Svenska Mästare 2021


JUNIOR SM

KLASS NAMN RESULTAT
2-krona Johannes Richter Jonsen & Sandor van der Sluijs Wollin Resultat
29er tjejer Hannah Maurer & Ebba Berntsson, KSSS Resultat
29er öppen Theo Westerlind & Emil Wolfgang, GKSS Resultat
E-jolle kille Johan Kylebäck, HjBK Resultat
E-jolle tjej Esther Lagerstrand, HjBK Resultat
Kona One Noa Sågerås, ÖWC Resultat
Laser 4.7 kille/ILCA 4 Marius Rydell, GKSS Resultat
Laser 4.7 tjej/ILCA 4 Emma Wennberg, LiJS Resultat
Laser Radial kille/ILCA 6 Axel Hallquist, KSSS Resultat
Laser Radial tjej/ILCA 6 Fanny de Susini, GKSS Resultat
Optimist kille Levi Bernhardtz, RöSS Resultat
Optimist tjej Selma Hård, KKKK Resultat
RS Feva öppen Linus Ahlgren & Alexander Svanevik, LeSS Resultat
Zoom8 kille Alexander Hargefors, KKF Resultat
Zoom8 tjej Alva Lindqvist, VäSS Resultat

SENIOR SM

KLASS NAMN RESULTAT
2-krona Björn Sandberg & Maja Wikman, HjBK Resultat
2.4mR Henrik Johnsson, VhSS Resultat
5o5 (Int. SM) Peter Nicholas & Luke Payne, RFBYC AUS Resultat
606 (Int. SM) Erik & Oskar Lindén, Måns Gustafsson, OXSS Resultat
A22   INSTÄLLT 2021
C55 Oscar & Hugo Johansson, SBK Resultat
CB66 Racer Christoffer & Anders Hellekant, Calle Johansson, HaSS Resultat
DF65 (radiostyrd) Tim Schuwalow, KSSS Resultat
DF95 (radiostyrd) Michael Collberg, MSK 23 - 24 okt
Drake David & Sam Gilmour, Yasuhior Yagi, YSMYC Resultat
E-jolle Charlie Ekberg Ehnlund, KBS Resultat
Express Anders Carlsson, Aage Reslev, Thomas Östling & Johan Thorwid, SFSS Resultat 
Fareast 28R Pär Swärdson, Mikael Lindqvist, David Jonsson, Martin Gadman, Tomas Hansson, SYK Resultat
Formula 18 Jacob & Oscar Lundqvist, KSSS Resultat
Havskappsegling   Inställt
Havskappsegling Double Handed Offshore Mixed Anders Dahlsjö, Greta Hjelte, LBS Resultat
H-båt Henrik, Peder & Hannes Edman, Hanna Ström, MSS 27 - 29 aug
IF-båt Pontus Rosberg, Tomas Norberg, Anders Fernlund, USS Resultat
IOM (radiostyrd) Michael Collberg Resultat
J/24 Per-Håkan Persson, Hans Thulin, Monica Persson, Per Andersson, Anna-Karin Bergman, Andreas Eldh, MSS Resultat
J/70 Mikael Lindqvist, Malin Tengström, Sandra Sandqvist, Bo Ek & Ulf Camitz, KSSS Resultat
Kona One Bo Staffan Andersson, KSS Resultat
Laser Standard Master/ILCA 7 Urban Nyhammar, KSSS Resultat
Laser Radial Master/ILCA 6 Henrik Been, MSS Resultat
M22 Stefan Hultgren, Niklas & Mikael Forslund, SSG Resultat
M30 Manne Norrhäll, Ted Lundgren, Joakim Rodebäck, TRASS Resultat
Melges 24 Jonas Berntsson, Magnus Lundberg, Viktor Thorsson, Claes Meldgaard Resultat
Neptunkryssare Staffan Eklund & Simon Eklund, USS Resultat
Nordisk Folkbåt Donald Bratt, Björn-Axel Johansson, Lars Landén, StSS Resultat
OK-jolle Niklas Edler, KSSS Resultat
RS Aero Vanja Ramm-Ericsson, KSSS Resultat
RS Tera Philip Mathiesen, LjSS Resultat
Smaragd Jonas Granhed, Markus Sylvin, Pontus Eriksson, Stefan Hesselgren, LdSS Resultat
Snipe  Patrik Jönsson & Filip Kruslock, MtSS Resultat
Sprint Markus Westerlind, Henrik Wallin, Oskar Ljung, Mattias Rahm, KKKK Resultat
Starbåt Tom Löfstedt, Johan Tillander, KSSS Resultat
Trissjolle Sebastian Knaack & Henrik Abrahamsson, BMBK Resultat

OS-KLASSER

KLASS NAMN RESULTAT
470 herr    
470 dam    
49er    
49erFX    
Finnjolle herr Björn Allansson, GKSS Resultat
IQ Foil  Vidar Nyström, KSSS Resultat
Kitefoil Open öppen Klas Nåbo, TBS Resultat
Laser Standard herr/ILCA 7 Wilhelm Kark, KSSS Resultat
Laser Radial dam/ILCA 6 Matilda Werton, GKSS Resultat
Nacra 17 mix    

MATCHRACING

KLASS NAMN RESULTAT
MR dam    
MR ungdom Marius Westerlind, Hugo Westberg & Martina Carlsson, GKSS Resultat
MR öppen Johnie Berntsson, Björn Lundgren, Peter Krull Andersson & Herman Andersson, GKSS Resultat
Uppdaterad: 29 JAN 2021 15:40 Skribent: Isabelle Lindsten
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Seglarförbundet
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Besöksadress:
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Kontakt:
Tel: 084590990
E-post: This is a mailto link

Se all info