Nu är det hög tid att beställa material till klubbens SSF Seglarskola. Det finns fräscht exponeringsmaterial som beachflagga och flagga för stång, diplom, affisher, segel, hjälmar och mycket annat som beställs i vår webbshop.
-
-
Uppdaterad: 27 APR 2021 18:09
Seglarskolematerialet finns att beställa för alla klubbar med licensierad seglarskola. Litteratur för seglarskola som "Segla flera", "Segla optimist" och "Segla kölbåt" men även Optimist för havet klubbbox med kan alla klubbar beställa.
Inför säsongen 2020 fick alla SSF Seglarkolor möjlighet att beställa en gratis beachflagga. Har din klubb inte gjort det så finns möjligheten kvar även i år. Du hittar länk nedan. Har klubben mer användning av en flagga för flaggstång går det bra att välja istället.
Du hittar allt material i vår webbshop här
För att kunna beställa gratis beachflagga/flagga behöver du en kod som du får genom att mejla 
Detta kan du beställa till klubbens certifierade Seglarskola:
- Beachflagga alt flagga gratis 1st per klubb, men fraktkostnad tillkommer
- Optimistsegel med ny fräsch design - leverans maj
- C55 fockar/spinnakers - hela ställ kommer först i juli
- Hjälmar finns nu i lager
- Affischer A3 - skickas per post
- Diplom - skickas per post
- Seglarmärken
- Instruktörs T-shirt och hoodie
För alla seglarskolor:
- Populära böcker som "Seglar flera" "Segla optimist" och "Segla kölbåt"
- Optimist för havets aktivitetsbox - pysslematerial, tipspromenad och lärarhandledning om hållbarhet
Har du frågor? Kontakta utbildningskoordinator Jenny Axhede
072-4503704.