Hoppa till sidans innehåll

Hur stor får en hårdvindsfock vara?

18 MAR 2019 14:54
Om storm- eller hårdvindssegel inte räknas in i antalet segel, hur stort får hårdvindsfocken vara?
  • Uppdaterad: 18 MAR 2019 14:54

En hårdvindsfock ska inte räknas med i antalet försegel som ska specificeras i SRS-mätbrevet.

För att räknas som hårdvindsfock gäller regel 4.26.2 i World Sailing Special Regulations

Se länken http://www.svensksegling.se/matbrevbatteknik/reglerforkappsegling/sakerhetsbestammelser/ 

A heavy-weather jib (or heavy-weather sail in a boat with no forestay) with:
i)  area of 13.5% height of the foretriangle (IG) squared
ii) readily available means, independent of a luff groove, to attach to the stay

Det betyder att ytan på seglet inte får vara större än förstagshöjden (benämns FH eller I) gånger sig själv gånger 0,135. Dessutom måste seglet gå att hissa även ifall eventuell förstagsprofil är trasig, dvs det ska finnas öljetter längs förliket för att kunna surra det runt ett förstag.

En stormfock får ha en yta på maximum 5% av I x I, kortare än 65% av förstagslängden och måste vara orange. Detta segel har ingen inverkan på SRS- mätetalet utan är i så fall något som krävs i seglingsföreskrifterna beroende på säkerhetsnivån. 

Skribent: Patrik Erlandsson
Epost: This is a mailto link

Samarbetspartners

Annonser

 

Postadress:
Svenska Seglarförbundet
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Besöksadress:
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Kontakt:
Tel: 084590990
E-post: This is a mailto link

Se all info