Övningsseglingar 2019

Västerås

Classic Seglingsklass

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: SRS, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Båtnamn Båttyp Segel nummer Klubb Rorsman SRS tal 190507 R1 Total Nett
1st Thyra Hanse 315 619 SSA Bo Thyr 0.924 1.0 1.0 1.0
2nd Mango Regina 35 5 SSA Peter Markoff 0.958 2.0 2.0 2.0
3rd Mafalda Dehler 34 366 SSA Roberto Rudervall 0.966 4.0 DNC 4.0 4.0

Racing Seglingsklass

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: SRS, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Båtnamn Båttyp Segel nummer Klubb Rorsman SRS tal 190507 R1 190507 R2 Total Nett
1st Shakira Dehler 36 248 SSA Christer Cederblad 1.051 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Mizar Arcona 340 40 BK Wega Mikael Gustavsson 1.06 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd Happy Yachting Farr 30 6100 WSS Jan Nyqvist 1.119 3.0 3.0 6.0 6.0
4th S/Y Maskinen Farr 30 659 SSA Erik Mårtén 1.119 4.0 DNS 4.0 8.0 8.0
5th Försten First 31.7 HR 732 WSS Stefan Fors 0.982 14.0 DNC 14.0 DNC 28.0 28.0
5th GUL Smaragd 196 GBK Anders Grinneby 0.971 14.0 DNC 14.0 DNC 28.0 28.0
5th Sjöstjärna Arcona 340 19 WSS Lars Cederblad 1.047 14.0 DNC 14.0 DNC 28.0 28.0
5th   Farr 30 622 SSA Anders Helmrich 1.119 14.0 DNC 14.0 DNC 28.0 28.0
5th Bernoulli Melges 24 408 JKV Bröderna Beckman 1.038 14.0 DNC 14.0 DNC 28.0 28.0
5th   CB 66 48 JKV Peter Karlsson 0.961 14.0 DNC 14.0 DNC 28.0 28.0
5th   CB 66 43 JKV Anders Jakobsson 0.961 14.0 DNC 14.0 DNC 28.0 28.0
5th Janathan Dominant 78 33 WSS Mathias Björklind 0.891 14.0 DNC 14.0 DNC 28.0 28.0
5th Flugan CB 66 105 JKV Magnus Grönlund 0.961 14.0 DNC 14.0 DNC 28.0 28.0

190507 R1 - Classic Seglingsklass

Start: Classic, Finishes: Elapsed time, Time: 18:40
Rank Båtnamn Båttyp Segel nummer Klubb Rorsman SRS tal Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Thyra Hanse 315 619 SSA Bo Thyr 0.924     01:06:45 1:01:41 0:05:04 1.0
2 Mango Regina 35 5 SSA Peter Markoff 0.958     01:07:08 1:04:19 0:05:27 2.0

190507 R2 - Classic Seglingsklass

Start: Classic, Finishes: Elapsed time
Rank Båtnamn Båttyp Segel nummer Klubb Rorsman SRS tal Place Points

190507 R1 - Racing Seglingsklass

Start: Racing, Finishes: Elapsed time, Time: 18:30
Rank Båtnamn Båttyp Segel nummer Klubb Rorsman SRS tal Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Shakira Dehler 36 248 SSA Christer Cederblad 1.051     34:07 0:35:51 -0:01:44 1.0
2 Mizar Arcona 340 40 BK Wega Mikael Gustavsson 1.06     35:17 0:37:24 -0:00:34 2.0
3 Happy Yachting Farr 30 6100 WSS Jan Nyqvist 1.119     39:22 0:44:03 0:03:31 3.0
4 S/Y Maskinen Farr 30 659 SSA Erik Mårtén 1.119     DNS     4.0

190507 R2 - Racing Seglingsklass

Start: Racing, Finishes: Elapsed time, Time: 19:17
Rank Båtnamn Båttyp Segel nummer Klubb Rorsman SRS tal Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Shakira Dehler 36 248 SSA Christer Cederblad 1.051     41:12 0:43:18 -0:02:06 1.0
2 Mizar Arcona 340 40 BK Wega Mikael Gustavsson 1.06     42:46 0:45:20 -0:00:32 2.0
3 Happy Yachting Farr 30 6100 WSS Jan Nyqvist 1.119     46:02 0:51:31 0:02:44 3.0
4 S/Y Maskinen Farr 30 659 SSA Erik Mårtén 1.119     46:52 0:52:27 0:03:34 4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNSCame to the start area but did not start 4


www.vastsf.se/Kolbatar/Tavlingar/ovningsseglingar/

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com