Vänerpokalen 2010
Värmland-Västergötlands Seglarförbund
Slutgiltigt resultat efter samtliga regattor

E-jolle Klass

Sailed: 15, Discards: 3, To count: 12, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Plac. Klass Segelnr Rorsman Klubb Framnäs 1
 
Framnäs 2
 
Framnäs 3
 
Guldkroken 1
 
Guldkroken 2
 
Guldkroken 3
 
Rödesund 1
 
Rödesund 2
 
Rödesund 3
 
Oxcupen 1
 
Oxcupen 2
 
Oxcupen 3
 
Grönviksträffen 1
 
Grönviksträffen 2
 
Grönviksträffen 3
 
Total Poäng
1 E-jolle 3513 Pontus Johansson VÄSS (10 DNC) (10 DNC) (10 DNC) 1 1 1 2 5 4 1 1 1 3 3 3 56 26
2 E-jolle 3577 Victor Pantzare SHBS 1 1 2 2 2 2 4 3 3 3 3 3 (10 DNC) (10 DNC) (10 DNC) 59 29
3 E-jolle 29 Amanda Källsbäck VÄSS (4) 4 3 3 4 4 3 2 1 (5) (5) 4 1 1 1 45 31
4 E-jolle 3532 Anton Persson HJSS 7 7 4 5 5 3 1 1 2 4 4 5 (10 DNC) (10 DNC) (10 DNC) 78 48
5 E-jolle 3408 Olivia Niclasson VÄSS 6 5 5 4 3 5 6 4 6 (10 DNC) (10 DNC) (10 DNC) 2 2 2 80 50
6 E-jolle 3426 Edvin Hallgren SSWL 5 6 7 6 6 6 5 6 5 6 6 6 (10 DNC) (10 DNC) (10 DNC) 100 70
7 E-jolle 25 Amanda Hallgren SSWL 2 2 1 (10 DNC) (10 DNC) (10 DNC) 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 125 95
8 E-jolle 3521 Oscar Pantzare SHBS (10 DNC) (10 DNC) (10 DNC) 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 2 2 2 10 DNC 10 DNC 10 DNC 126 96
9 E-jolle 3020 Linus Blixt CSS 9 8 8 8 DNF 8 DNS 8 DNS 7 8 7 (10 DNC) (10 DNC) (10 DNC) 10 DNC 10 DNC 10 DNC 131 101
10 E-jolle 3282 Kevin Olsson SSWL 3 3 6 (10 DNC) (10 DNC) (10 DNC) 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 132 102
11 E-jolle 3520 Peter Carlstein VÄSS (10 DNC) (10 DNC) (10 DNC) 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 4 4 4 132 102
12 E-jolle 3442 Linn Blixt CSS 8 (10 DNS) (10 DNS) (10 DNC) 10 DNC 10 DNC 8 7 9 DNS 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 142 112


 

Optimist A Klass

Sailed: 15, Discards: 3, To count: 12, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Plac. Klass Segelnr Rorsman Klubb Framnäs 1
 
Framnäs 2
 
Framnäs 3
 
Guldkroken 1
 
Guldkroken 2
 
Guldkroken 3
 
Rödesund 1
 
Rödesund 2
 
Rödesund 3
 
Oxcupen 1
 
Oxcupen 2
 
Oxcupen 3
 
Grönviksträffen 1
 
Grönviksträffen 2
 
Grönviksträffen 3
 
Total Poäng
1 Optimist A 3795 Axel Pantzare SHBS 1 1 2 1 (4) 3 2 3 2 (14 DNF) 2 (4) 4 1 1 45 23
2 Optimist A 4214 Albin Warnicke VÄSS (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 2 1 1 1 2 1 3 6 5 2 2 4 72 30
3 Optimist A 4138 Pontus Andersson VÄSS 2 2 1 (7) 2 2 5 1 3 (7) (7) 2 6 3 2 52 31
4 Optimist A 3590 Nils Patriksson MSK 4 3 3 4 5 8 DNF 3 4 4 (12) (11) (13) 1 4 3 82 46
5 Optimist A 4221 Martin Tystrand VÄSS 3 4 4 3 3 4 4 6 6 5 (12) 9 (10 DNS) (10 DNS) 10 DNS 93 61
6 Optimist A 4346 Lukas Andersson VÄSS (8) 7 5 6 (8 DNF) 8 DNS 6 5 7 (10) 8 7 3 5 5 98 72
7 Optimist A 4267 Edvin Cedervall VÄSS 5 5 8 (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 8 9 11 5 6 6 147 105
8 Optimist A 3872 Pelle Strand CSS (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 5 6 5 7 7 5 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 161 119
9 Optimist A 4258 Erika Larsson STSS (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 4 4 1 14 DNC 14 DNC 14 DNC 177 135
10 Optimist A 4239 Rolf Andreasson STSS (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 1 1 8 14 DNC 14 DNC 14 DNC 178 136
11 Optimist A 4317 Adam Bergin STSS (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 2 3 6 14 DNC 14 DNC 14 DNC 179 137
12 Optimist A 4110 Sigrid Andreasson STSS (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 9 5 3 14 DNC 14 DNC 14 DNC 185 143
13 Optimist A 4113 Jacob Kjellson VÄSS (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 11 13 12 8 8 8 186 144
14 Optimist A 3606 Daniel Bäck SSÅV 7 6 6 (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 187 145
15 Optimist A 4075 Lars Sjöström VÄSS (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 7 7 7 189 147
16 Optimist A 23071 Emma Traaholt KKF 6 8 9 (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 191 149
17 Optimist A 3889 Stina Högström KKF 9 9 7 (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 193 151
18 Optimist A 4202 Alexander Sehlberg STSS (14 DNC) (14 DNC) (14 DNC) 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 14 DNC 6 10 10 14 DNC 14 DNC 14 DNC 194 152


 

Optimist B Klass

Sailed: 15, Discards: 3, To count: 12, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Plac. Klass Segelnr Rorsman Klubb Framnäs 1
 
Framnäs 2
 
Framnäs 3
 
Guldkroken 1
 
Guldkroken 2
 
Guldkroken 3
 
Rödesund 1
 
Rödesund 2
 
Rödesund 3
 
Oxcupen 1
 
Oxcupen 2
 
Oxcupen 3
 
Grönviksträffen 1
 
Grönviksträffen 2
 
Grönviksträffen 3
 
Total Poäng
1 Optimist B 4074 Eric Dahl VÄSS (1) (1) (1) 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 15 12
2 Optimist B 4072 Martin Håkansson MSK (6) 3 (5) (5 DNF) 5 DNS 5 DNS 2 2 2 5 3 4 3 5 3 58 42
3 Optimist B 3426 Wictor Seppi VÄSS 4 5 (8) 2 2 2 3 3 4 6 6 7 (8) (8) 5 73 49
4 Optimist B 3636 Carl Johan Eklund SSWL 2 4 7 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 2 2 2 5 4 4 104 68
5 Optimist B 3444 Jesper Patriksson MSK 8 (12 DNS) (12 DNS) 5 DNF 5 DNS 5 DNS 4 4 3 7 7 6 (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 114 78
6 Optimist B 4111 Johan Berg VÄSS 3 2 2 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 6 3 6 130 94
7 Optimist B 3732 Felix Warnicke VÄSS (12 DNF) (12 DNS) 3 (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 9 DNS 9 DNS 9 DNS 7 6 10 DNS 149 113
8 Optimist B 22831 Hugo Andersson VÄSS (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 4 2 2 152 116
9 Optimist B 3669 Charles Widen KKS (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 4 5 3 12 DNC 12 DNC 12 DNC 156 120
10 Optimist B 3672 Erik Runberg KKS (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 3 4 5 12 DNC 12 DNC 12 DNC 156 120
11 Optimist B 4297 Therese Carlstein VÄSS (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 2 7 7 160 124
12 Optimist B 4045 Samuel Kjellqvist SSWL 5 7 6 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 162 126
13 Optimist B 3500 Björn Fondén SSWL 9 6 4 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 163 127
14 Optimist B 4244 Alva Kullenberg VÄSS (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 9 10 DNS 10 DNS 173 137
15 Optimist B 6 Rikard Eklund SSWL 7 (12 DNS) (12 DNS) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 175 139
16 Optimist B 711 Ludvig Smith SSWL (12 DNS) (12 DNS) (12 DNS) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 180 144


 

Sammanställt av Sissi Gedell
warnicke@passagen.se

www.vvsf.se
vvsf.segling@telia.com

Sailwave Scoring Software 2.02 build 4
www.sailwave.com