Vänerpokalen 2009

Värmland-Västergötlands Seglarförbund

Slutgiltiga resultat efter hela serien

E-jolle Klass

Sailed:15, Discards:3, To count:12, Entries:19, Scoring system:Appendix A
Plac. Klass Segelnr Rorsman Klubb Framnäs 1
 
Framnäs 2
 
Framnäs 3
 
Guldkroken cup 1
 
Guldkroken cup 2
 
Guldkroken cup 3
 
Juniregattan 1
 
Juniregattan 2
 
Juniregattan 3
 
Rödesundsregattan 1
 
Rödesundsregattan 2
 
Rödesundsregattan 3
 
Grönviksträffen 1
 
Grönviksträffen 2
 
Grönviksträffen 3
 
Total Poäng
1 E-jolle 3513 Pontus Johansson VÄSS 7 2 2 2 5 3 2 1 1 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 3 3 3 70 34
2 E-jolle 79 Daniel Linnås VÄSS 5 (7) (9) 4 4 2 3 2 (8) 1 1 1 4 6 4 61 37
3 E-jolle 29 Amanda Källsbäck VÄSS 6 9 10 1 2 1 5 5 5 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 5 4 6 95 59
4 E-jolle 39 Oskar Niklasson VÄSS 4 1 1 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 2 1 2 119 83
5 E-jolle 3577 Victor Pantzare SHBS 11 6 5 3 1 5 9 4 6 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 122 86
6 E-jolle 3408 Olivia Niclasson VÄSS 8 8 8 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 4 8 9 12 DNC 12 DNC 12 DNC 6 8 8 139 103
7 E-jolle 3312 Christoffer Norberg VÄSS (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 5 3 4 8 9 3 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 140 104
8 E-jolle 99 Kim Carlsson VÄSS (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 1 2 1 148 112
9 E-jolle 3357 Linn Blixt CSS (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 2 2 3 12 DNC 12 DNC 12 DNC 151 115
10 E-jolle 3020 Linus Blixt CSS (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 3 3 2 12 DNC 12 DNC 12 DNC 152 116
11 E-jolle 32 Johan Carlson KKF (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 1 6 2 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 153 117
12 E-jolle 3617 Catarina Nejman-Magnusson VÄSS 10 10 6 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 7 7 5 153 117
13 E-jolle 25 Albin Hallgren SSWL 3 4 3 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 154 118
14 E-jolle 3426 Amanda Hallgren SSWL 1 3 7 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 155 119
15 E-jolle 3412 Tobias Landelius SSWL 2 5 4 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 155 119
16 E-jolle 3596 Gustav Gräsberg KKF (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 6 3 7 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 160 124
17 E-jolle 3454 Jonatan Högström KKF (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 7 7 4 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 162 126
18 E-jolle 3 Peter Carlstein VÄSS (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 8 5 7 164 128
19 E-jolle 3282 Kevin Olsson SSWL 9 11 11 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 175 139


 

Optimist A Klass

Sailed:15, Discards:3, To count:12, Entries:24, Scoring system:Appendix A
Plac. Klass Segelnr Rorsman Klubb Framnäs 1
 
Framnäs 2
 
Framnäs 3
 
Guldkroken cup 1
 
Guldkroken cup 2
 
Guldkroken cup 3
 
Juniregattan 1
 
Juniregattan 2
 
Juniregattan 3
 
Rödesundsregattan 1
 
Rödesundsregattan 2
 
Rödesundsregattan 3
 
Grönviksträffen 1
 
Grönviksträffen 2
 
Grönviksträffen 3
 
Total Poäng
1 Optimist A 3693 Anton Persson HJSS (5) 4 (13 DNF) (7) 2 1 5 3 1 1 3 1 5 3 1 55 30
2 Optimist A 4138 Pontus Andersson VÄSS 6 3 (10) 6 (7) 3 (7) 1 3 3 2 2 3 1 5 62 38
3 Optimist A 4214 Albin Warnicke VÄSS 2 1 3 3 4 5 (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 2 4 3 4 4 4 99 39
4 Optimist A 4267 Edvin Cedervall VÄSS 4 2 4 (8) (14) (9) 1 6 6 5 6 6 1 2 3 77 46
5 Optimist A 3865 Edvin Hallgren SSWL (7) 5 6 (9) (9) 7 2 4 2 7 1 4 6 6 6 81 56
6 Optimist A 4221 Martin Tystrand VÄSS 1 9 2 (10) (16) (20 BFD) 8 10 4 6 7 8 DNF 2 5 2 110 64
7 Optimist A 3795 Axel Pantzare SHBS 8 7 5 5 3 (20 BFD) 4 2 5 (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 179 119
8 Optimist A 3605 Cecilia Lans Norrby SHBS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 15 11 11 3 5 7 4 5 5 20 DNC 20 DNC 20 DNC 186 126
9 Optimist A 4113 Jacob Kjellsson VÄSS 10 10 9 13 18 14 (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 8 7 9 218 158
10 Optimist A 4072 Linn Blixt CSS 11 8 8 18 17 13 12 8 9 (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 224 164
11 Optimist A 3606 Daniel Bäck SSÅV (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 6 7 10 20 DNC 20 DNC 20 DNC 9 9 8 229 169
12 Optimist A 4075 Lars Sjöström VÄSS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 11 10 8 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 7 8 7 231 171
13 Optimist A 4239 Rolf Andreasson STSS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 1 1 2 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 244 184
14 Optimist A 3984 Adam Bergin STSS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 2 5 6 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 253 193
15 Optimist A 4242 Anton Olsson STSS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 4 6 4 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 254 194
16 Optimist A 3520 Frida Jansson SSÅV (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 17 8 20 BFD 11 12 8 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 256 196
17 Optimist A 4078 Carl Andersson-Hjerpe SSWL 3 13 OCS 1 (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 257 197
18 Optimist A 23357 Sara Johansson VÄSS 9 6 7 (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 262 202
19 Optimist A 3448 Linus Blixt CSS 12 11 13 DNF 19 19 15 (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 269 209
20 Optimist A 3889 Stina Högström KKF (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 9 9 12 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 270 210
21 Optimist A 23071 Emma Traaholt KKF (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 10 11 11 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 272 212
22 Optimist A 4110 Sigrid Andreasson STSS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 16 12 10 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 278 218
23 Optimist A 4202 Alexander Sehlberg STSS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 14 13 12 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 279 219
24 Optimist A 3747 Erika Larsson STSS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 12 15 20 BFD 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 287 227


 

Optimist B nord Klass

Sailed:3, Discards:0, To count:3, Entries:3, Scoring system:Appendix A
Plac. Klass Segelnr Rorsman Klubb Juniregattan 1
 
Juniregattan 2
 
Juniregattan 3
 
Total Poäng
1 Optimist B nord 3590 Nils Patriksson MSK 1 3 1 5 5
2 Optimist B nord 3872 Pelle Strand CSS 3 1 2 6 6
3 Optimist B nord 22793 Lukas Andersson VÄSS 2 2 4 DNF 8 8


 

Optimist B syd Klass

Sailed:12, Discards:3, To count:9, Entries:16, Scoring system:Appendix A
Plac. Klass Segelnr Rorsman Klubb Framnäs 1
 
Framnäs 2
 
Framnäs 3
 
Guldkroken cup 1
 
Guldkroken cup 2
 
Guldkroken cup 3
 
Rödesundsregattan 1
 
Rödesundsregattan 2
 
Rödesundsregattan 3
 
Grönviksträffen 1
 
Grönviksträffen 2
 
Grönviksträffen 3
 
Total Poäng
1 Optimist B syd 3872 Pelle Strand CSS (3) (2) 1 1 1 (3 BFD) 1 1 1 2 2 1 19 11
2 Optimist B syd 22831 Lukas Andersson VÄSS (7) (6) (7) 2 2 1 2 2 2 3 3 3 40 20
3 Optimist B syd 3590 Nils Patriksson MSK 2 1 3 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 1 1 2 82 46
4 Optimist B syd 3732 Felix Warnicke VÄSS 1 4 6 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 3 3 4 DNS 5 11 DNS 11 DNS 84 48
5 Optimist B syd 4074 Eric Dahl VÄSS (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 4 4 4 120 84
6 Optimist B syd 23360 Gustaf Sahlén SSWL 4 9 2 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 123 87
7 Optimist B syd 14851 Axel Trolme SSWL 8 3 5 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 124 88
8 Optimist B syd 3927 Anton Hellqvist SSWL 6 7 4 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 125 89
9 Optimist B syd Statoil Rickard Reimer VÄSS (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 6 5 6 125 89
10 Optimist B syd 4111 Johan Berg VÄSS (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 7 6 5 126 90
11 Optimist B syd 3878 Anna Nejman-Magnusson VÄSS 9 5 (12 DNS) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 9 11 DNS 11 DNS 129 93
12 Optimist B syd Byggcenter William Reimer VÄSS (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 8 7 7 130 94
13 Optimist B syd 3581 Hillevi Glanz SSWL 5 8 (12 DNS) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 133 97
14 Optimist B syd 22446 Therese Carlstein VÄSS (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 11 DNS 11 DNS 11 DNS 141 105
15 Optimist B syd 21866 Anders Bäckström MSK 10 (12 DNS) (12 DNS) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 142 106
16 Optimist B syd 3983 Calle Nejman-Magnusson VÄSS (12 DNS) (12 DNS) (12 DNS) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 144 108


Sammanställt av Sissi Gedell
sissi_34@hotmail.com

www.vvsf.se
vvsf.segling@telia.com

Sailwave Scoring Software 2.00 build 4
www.sailwave.com