VÄNERPOKALEN 2007                                                                
                                                                   
Värmland Västergötlad Seglarförbund                                                          
                                                                   
                                                                   
E-Jolle Class                                                                    
                                                                   
Rank Class Nat SailNo Helm Club Rating Sjötorpsregattan 1 Sjötorpsregattan 2 Sjötorpsregattan 3 Framnäs 1 Framnäs 2 Framnäs 3 Guldkroken cup Guldkrokrn cup Guldkroken Cup Rödesund 1 Rödesund 2 Rödesund 3 Juniregattan Juniregattan Juniregattan Vårregatta Vårregatta Oxcupen Oxcupen Oxcupen TEAM SSÅV 1 TEAM SSÅV 2 TEAM SSÅV 3 Grönviksträffen 1 Grönviksträffen 2 Total Nett Notes
1st E-Jolle SWE SWE 3438 Anders carlsson KKF   1 3 1 -6 2 1 1 1 1 -8 1 1 -5 2 3 -7 1 (DNC) (DNC) (DNC) 2 1 3 1 2 129 28  
2nd E-Jolle SWE SWE 3908 Oscar Niklasson VÄSS   2 2 2 3 4 -8 2 3 2 3 7 -8 -10 5 2 -8 8 (DNC) (DNC) (DNC) 1 2 1 2 3 163 54  
3rd E-Jolle SWE SWE 3393 Pontus Apelberg SSWL   3 1 -6 5 6 4 -11 -8 -9 1 3 6 1 1 -10 3 2 6 -8 6 3 3 6 (7 DNF) 5 124 65  
4th E-Jolle SWE IRL 1 Albin Hallgren SSWL   7 7 4 -9 -12 3 4 6 3 -9 -9 -10 -9 -9 1 1 3 4 7 5 7 9 4 7 DNS 7 DNS 156 89  
5th E-Jolle SWE SWE 3497 Daniel Hörling KKF   8 6 7 2 8 -10 8 4 -10 7 8 2 6 -11 -9 9 5 3 4 7 (DNC) (DNC) (DNC) 4 4 217 102  
6th E-Jolle SWE SWE 3454 Jonatan Högström KKF   9 9 9 8 7 -11 9 -10 6 10 6 9 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 5 5 2 5 4 5 7 DNS 7 DNS 268 122  
7th E-Jolle SWE SWE 3412 Tobias Landelius SSWL   4 4 3 -15 -14 5 5 5 7 5 10 11 12 10 11 10 11 2 1 9 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 279 125  
8th E-Jolle SWE SWE 3524 John Käll MSK   6 5 8 12 9 7 7 9 5 2 5 4 11 3 5 6 4 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 308 133  
9th E-Jolle SWE SWE 3432 Arvid Bergh SSÅV   10 10 -11 4 3 9 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 7 6 7 2 6 10 10 10 11 7 9 5 7 DNF 294 133  
10th E-Jolle SWE SWE 3282 Robin Ohlsson SSWL   5 8 5 13 10 6 6 7 8 4 4 5 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 7 3 1 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 342 167  
11th E-Jolle SWE SWE 3325 Daniel Linnås VÄSS   12 12 13 11 15 13 13 13 13 11 11 7 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 15 13 13 9 10 10 (DNC) (DNC) 389 214  
12th E-Jolle SWE SWE 11 Viktor Skoglund VÄSS   14 DNS 15 DNF 14 DNS -16 -16 16 DNS (DNC) (DNC) (DNC) 12 12 12 8 12 12 12 9 12 15 DNS 14 DNS 10 11 11 DNS (DNC) (DNC) 378 221  
13th E-Jolle SWE SWE 99 Kim Carlsson VÄSS   (DNC) (DNC) (DNC) 1 1 2 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 2 8 6 5 10 DNC DNC DNC DNC DNC DNC 3 1 414 239  
14th E-Jolle SWE SWE 3395 Johanna Gillberg VÄSS   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 12 12 12 6 2 3 4 7 4 4 7 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 423 248  
15th E-Jolle SWE SWE 3435 Pontus Johansson VÄSS   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 8 6 4 4 6 2 7 DNS 7 DNS 469 294  
16th E-Jolle SWE SWE 3399 Andrea Lundberg MSK   11 11 10 (DNC) (DNC) (DNC) 10 11 11 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 11 12 9 12 12 DNC DNC DNC DNC DNC 470 295  
17th E-Jolle SWE SWE 13 Daniel Sjövall KKF   13 13 12 7 5 12 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 3 4 8 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 477 302  
18th E-Jolle SWE SWE 3442 Linus Hjalmarsson MSK   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 3 2 4 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 1 2 3 DNC DNC DNC DNC DNC 490 315  
19th E-Jolle SWE SWE 3426 Amanda Hallgren SSWL   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 11 9 11 8 5 7 7 DNS 7 DNS 490 315  
20th E-Jolle SWE SWE 1552 Johan Carlsson KKF   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 6 8 8 7 DNS 7 DNS 536 361  
21st E-Jolle SWE SWE 3357 Caroline Hjalmarsson MSK   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 13 11 8 DNC DNC DNC DNC DNC 582 407  
22nd E-Jolle SWE SWE 2969 Viktor Källsbäck VÄSS   (DNC) (DNC) (DNC) 10 11 15 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 586 411  
23rd E-Jolle SWE SWE 3416 Catarina Nejman VÄSS   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 12 13 DNF 11 DNS DNC DNC 586 411  
24th E-Jolle SWE SWE 3267 Helene Radich VÄSS   (DNC) (DNC) (DNC) 14 13 14 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 591 416  
25th E-Jolle SWE SWE 11111 Christoffer Norberg VÄSS   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 14 15 DNF 14 DNS DNC DNC DNC DNC DNC 593 418  
                                                                   
Optimist A Class                                                                    
                                                                   
Rank Class Nat SailNo Helm Club Rating Sjötorpsregattan 1 Sjötorpsregattan 2 Sjötorpsregattan 3 Framnäs 1 Framnäs 2 Framnäs 3 Guldkroken cup Guldkrokrn cup Guldkroken Cup Rödesund 1 Rödesund 2 Rödesund 3 Juniregattan Juniregattan Juniregattan Vårregatta Vårregatta Oxcupen Oxcupen Oxcupen TEAM SSÅV 1 TEAM SSÅV 2 TEAM SSÅV 3 Grönviksträffen 1 Grönviksträffen 2 Total Nett Notes
1st Optimist A SWE SWE 3424 Gustav Gräsberg KKF   1 1 1 -9 -2 2 1 1 1 -3 -5 -3 (13 DSQ) 1 1 1 1 2 1 1 -4 1 2 1 2 61 22  
2nd Optimist A SWE SWE 3795 Oscar Pantzare SHBS   -7 5 2 -8 -7 -9 -7 -8 3 -11 4 2 7 5 3 3 7 6 2 3 2 4 4 3 4 126 69  
3rd Optimist A SWE SWE 3865 Amanda Hallgren SSWL   2 2 3 -12 8 3 3 5 4 7 9 4 1 4 5 6 8 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 2 1 209 77  
4th Optimist A SWE SWE 4078 Carl Andersson-Hjerpe SSWL   (DNC) (DNC) (DNC) 4 4 -12 8 -12 -12 1 1 6 3 3 4 -10 3 5 6 6 6 3 6 5 5 185 79  
5th Optimist A SWE SWE 3734 Amanda Källsbäck VÄSS   6 3 5 2 6 8 5 7 5 2 3 8 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 1 3 5 3 5 5 (DNC) (DNC) 222 82  
6th Optimist A SWE SWE 4138 Kevin Olsson SSWL   3 9 4 -10 -12 4 10 6 7 5 -14 -11 8 8 7 2 4 (DNC) (DNC) (DNC) 5 2 3 6 3 203 96  
7th Optimist A SWE SWE 4140 Johanna Skoglund VÄSS   5 6 6 -15 -9 7 4 4 -9 -10 -13 7 -10 -12 9 9 9 3 4 4 7 7 1 4 6 DNS 180 102  
8th Optimist A SWE SWE 22670 Anton Persson CSS   8 7 8 6 -13 -13 13 9 10 4 2 5 4 2 2 11 OCS 2 4 5 2 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 230 104  
9th Optimist A SWE SWE 3815 Johan Carlsson KKF   4 4 7 11 11 10 6 3 2 9 12 1 2 10 6 8 5 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 271 131  
10th Optimist A SWE SWE 4074 Martin Tystrand VÄSS   10 10 -13 5 5 -11 -12 -11 8 6 8 -13 5 6 8 7 -11 -11 7 8 8 9 8 8 DNF 6 DNS 214 132  
11th Optimist A SWE SWE 3431 Victor Pantzare SHBS   9 8 9 -13 -14 -15 9 10 (16 DNF) -12 7 -12 9 -11 11 5 10 10 11 DNS 11 DNS 1 8 7 8 DNS 6 DNS 242 149  
12th Optimist A SWE SWE 3779 Pontus Johansson VÄSS   (DNC) (DNC) (DNC) 3 10 6 2 2 6 8 6 9 6 7 10 4 6 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 305 165  
13th Optimist A SWE SWE 4072 Linn Bilxt CSS   13 13 12 -17 16 -17 14 14 16 DNF 14 11 14 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 8 8 11 DNF 10 10 DNS 10 8 DNS 6 DNS 342 208  
14th Optimist A SWE SWE 3448 Linus Blixt CSS   14 14 14 -18 18 18 15 15 13 15 16 DNF (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 10 11 DNF 7 9 6 9 8 DNS 6 DNS 356 218  
15th Optimist A SWE SWE 3610 Hanna Enader SSWL   11 11 11 14 17 16 11 13 12 13 10 10 11 9 12 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 381 241  
16th Optimist A SWE SWE 4086 Gustav Larsson RÅSS   (DNC) (DNC) (DNC) 1 1 1 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 443 303  
17th Optimist A SWE SWE 4175 Anna Larsson RÅSS   (DNC) (DNC) (DNC) 7 3 5 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 455 315  
18th Optimist A SWE SWE 3426 Olivia Nicklasson VÄSS   12 12 10 16 15 14 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 459 319  
19th Optimist A SWE SWE 3590 Anton Lückner MSK   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 7 9 11 DNF DNC DNC DNC DNC DNC 467 327  
20th Optimist A SWE SWE 3788 Martin Bearvelt Halmstad   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 8 DNS 6 DNS 474 334  
                                                                   
Optimist B Class                                                                    
                                                                   
 
Rank Class Nat SailNo Helm Club Rating Sjötorpsregattan 1 Sjötorpsregattan 2 Sjötorpsregattan 3 Framnäs 1 Framnäs 2 Framnäs 3 Guldkroken cup Guldkrokrn cup Guldkroken Cup Rödesund 1 Rödesund 2 Rödesund 3 Juniregattan Juniregattan Juniregattan Vårregatta Vårregatta Oxcupen Oxcupen Oxcupen TEAM SSÅV 1 TEAM SSÅV 2 TEAM SSÅV 3 Grönviksträffen 1 Total Nett Notes  
1st Optimist B SWE SWE 3732 Albin Warnicke SSWL   -3 -2 -1 -2 -2 1 -2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 -4 1 33 17    
2nd Optimist B SWE SWE 3872 Dennis Kristiansson CSS   1 1 2 1 1 2 1 2 2 -3 2 -4 2 -6 3 2 3 2 2 2 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 112 31    
3rd Optimist B SWE SWE 3767 Edvin Hallgren SSWL   (DNC) (DNC) (DNC) (7 DNS) (6 DNS) -4 4 3 3 2 4 2 -5 4 4 4 2 3 3 3 2 2 3 2 DNS 123 50    
4th Optimist B SWE SWE 23281 Edvin Cedervall VÄSS   2 3 3 3 3 3 3 -4 -4 4 3 3 -6 3 2 -5 -5 4 4 4 -5 4 -5 2 DNS 87 53    
5th Optimist B SWE SWE 21567 Axel Pantzare SHBS   (DNC) 4 (DNC) 5 5 5 DNS (DNC) (DNC) (DNC) 5 5 (DNC) 8 7 7 8 8 5 (DNC) DNC 6 7 9 DNF DNC 247 128    
6th Optimist B SWE SWE 3605 Cia Lans Norrby SHBS   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 4 2 5 6 7 DNC DNC DNC 4 3 2 DNC 305 186    
7th Optimist B SWE SWE 23071 Malin Carlsson KKF   (DNC) (DNC) (DNC) 4 4 5 DNS (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 7 8 8 3 4 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 315 196    
8th Optimist B SWE SWE 3889 Stina Högström KKF   (DNC) (DNC) (DNC) 7 DNF 6 DNS 5 DNS (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 3 6 7 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 340 221    
9th Optimist B SWE SWE 22793 Jakob Kjellsson VÄSS   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 8 8 7 2 DNS 365 246    
10th Optimist B SWE SWE 23357 Sara Johansson VÄSS   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 3 5 1 DNC 366 247    
11th Optimist B SWE SWE 3878 Philip Nejman VÄSS   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 7 6 6 DNC 376 257    
12th Optimist B SWE SWE 3983 Calle Nejman VÄSS   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC