event burgee venue burgee

LIROS Cup, Vänerpokalen 2013

Värmland-Västergötlands Seglarförbund

Slutgiltigt resultat

E-jolle Klass

Sailed: 12, Discards: 3, To count: 9, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Plac. Klass Segelnr Rorsman Klubb Framnäs 1
 
Framnäs 2
 
Framnäs 3
 
Vårregattan 1
 
Vårregattan 2
 
Vårregattan 3
 
Oxcupen 1
 
Oxcupen 2
 
Oxcupen 3
 
Grönviksträffen 1
 
Grönviksträffen 2
 
Grönviksträffen 3
 
Total Poäng
1 E-jolle 25 Edvin Hallgren SSWL 1 1 1 (2) 2 1 1 1 2 (4) (3) 1 20 11
2 E-jolle 3403 Albin Warnicke SSWL 2 2 2 3 3 (4) 2 2 1 1 (4) (6) 32 18
3 E-jolle 38 Pontus Andersson VÄSS 5 DNF 5 DNS 3 1 1 2 (7 DNC) (7 DNC) (7 DNC) 5 1 4 48 27
4 E-jolle 54 Lukas Andersson VÄSS (7 DNC) (7 DNC) (7 DNC) 4 4 3 7 DNC 7 DNC 7 DNC 2 2 3 60 39
5 E-jolle 3423 Carl-Johan Eklund SSWL (7 DNC) (7 DNC) (7 DNC) 7 DNC 7 DNC 7 DNC 3 3 3 7 DNC 7 DNC 7 DNC 72 51
6 E-jolle 98 Jacob Kjellsson VÄSS (7 DNC) (7 DNC) (7 DNC) 7 DNC 7 DNC 7 DNC 7 DNC 7 DNC 7 DNC 3 5 2 73 52
7 E-jolle 329 Jacob Helgeson SSWL 3 3 5 DNS (7 DNC) (7 DNC) (7 DNC) 7 DNC 7 DNC 7 DNC 7 DNC 7 DNC 7 DNC 74 53
8 E-jolle 3577 Jens Pantzare SHBS (7 DNC) (7 DNC) (7 DNC) 5 5 5 7 DNC 7 DNC 7 DNC 7 DNC 7 DNC 7 DNC 78 57
9 E-jolle 2969 Lars Sjöström VÄSS (7 DNC) (7 DNC) (7 DNC) 7 DNC 7 DNC 7 DNC 7 DNC 7 DNC 7 DNC 6 6 5 80 59

Optimist A Klass

Sailed: 15, Discards: 3, To count: 12, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Plac. Klass Segelnr Rorsman Klubb Framnäs 1
 
Framnäs 2
 
Framnäs 3
 
Vårregattan 1
 
Vårregattan 2
 
Vårregattan 3
 
Oxcupen 1
 
Oxcupen 2
 
Oxcupen 3
 
GuldkrokenCup 1
 
GuldkrokenCup 2
 
Guldkroken 3
 
Grönviksträffen 1
 
Grönviksträffen 2
 
Grönviksträffen 3
 
Total Poäng
1 Optimist A 4489 Axel Pantzare SHBS 2 2 1 1 1 1 1 1 3 1 1 1 (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 76 16
2 Optimist A 4434 David Andersson SHBS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 2 3 2 2 3 2 2 2 3 3 4 4 92 32
3 Optimist A 4475 Moa Andersson SHBS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 3 2 3 3 2 1 3 3 2 14 10 7 113 53
4 Optimist A 3881 Oscar Larsson VÄSS (8) 5 3 4 5 6 4 5 (8 DNF) 7 5 5 6 (15) 6 92 61
5 Optimist A 3800 Gustav Fredén HJSS 5 6 5 (8) 6 5 6 6 4 5 4 4 (8) 5 (16) 93 61
6 Optimist A 4267 Linn Larsson VÄSS 6 7 7 5 7 7 5 4 5 4 7 6 (16) (17) (13) 116 70
7 Optimist A 3925 Eric Zabel HJSS 9 9 9 9 8 9 7 7 6 6 6 7 (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 152 92
8 Optimist A 4074 Eric Dahl VÄSS 1 1 2 (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 2 3 3 192 132
9 Optimist A 4111 Johan Berg VÄSS 3 3 6 (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 11 12 8 223 163
10 Optimist A 4239 Sigrid Andréasson STSS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 1 1 2 244 184
11 Optimist A 4214 Erik Sonnbjer SSWL 4 4 4 (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 252 192
12 Optimist A 21661 Malin Asker KKF (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 6 4 4 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 254 194
13 Optimist A 4337 Oscar Andersson STSS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 4 7 5 256 196
14 Optimist A 4244 Alva Kullenberg VÄSS 7 8 8 (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 18 18 18 257 197
15 Optimist A 4292 Elsa Berglund STSS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DSQ 2 1 263 203
16 Optimist A 3970 Seth Gustafsson SHBS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 7 6 10 263 203
17 Optimist A 4442 Frida Asker KKF (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 7 9 8 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 264 204
18 Optimist A 4297 Olga Eskilsson VÄSS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 5 9 15 269 209
19 Optimist A 4539 Rebecca Flohr TJSS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 10 11 9 270 210
20 Optimist A 8347 Oscar Damberg SHBS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 15 8 14 277 217
21 Optimist A 3606 William Heimersson LSSG (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 13 14 11 278 218
22 Optimist A 23281 Nora Arhall VÄSS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 17 13 12 282 222
23 Optimist A 4405 Sara Peterson RÖSS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 12 16 17 285 225
24 Optimist A 4203 Josephine Stenmark VÄSS (20 DNC) (20 DNC) (20 DNC) 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 20 DNC 9 19 19 287 227

Optimist B Klass

Sailed: 13, Discards: 3, To count: 10, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Plac. Klass Segelnr Rorsman Klubb Framnäs 1
 
Framnäs 2
 
Framnäs 3
 
Vårregattan 1
 
Vårregattan 2
 
Vårregattan 3
 
Oxcupen 1
 
Oxcupen 2
 
Oxcupen 3
 
GuldkrokenCup 1
 
GuldkrokenCup 2
 
Guldkroken 3
 
Möckeln Race
 
Total Poäng
1 Optimist B 3970 Seth Gustafsson SHBS (1) (2) 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (8 DNC) 21 10
2 Optimist B 4488 Stina Fredén HJSS (8 DNS) (8 DNS) (8 DNS) 3 3 3 3 3 2 4 2 2 1 50 26
3 Optimist B 3821 Sofia Biller HJSS (8 DNS) (8 DNS) (8 DNS) 4 4 4 4 5 DNS 5 DNS 6 5 5 2 68 44
4 Optimist B 4259 Viggo Eklund SSWL (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) 8 DNC 8 DNC 8 DNC 2 2 3 3 8 DNS 8 DNS 8 DNC 82 58
5 Optimist B 3606 William Heimersson LSSG 2 1 2 (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 85 61
6 Optimist B 8347 Oscar Damberg SHBS (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) 2 2 2 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 86 62
7 Optimist B 4346 Miralda Lundh VÄSS (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 2 3 4 8 DNC 89 65
8 Optimist B 3665 Johan Enell HJSS (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 5 4 3 8 DNC 92 68
9 Optimist B 1074 Elin Dahl VÄSS (8 DNS) (8 DNS) 3 (8 DNC) 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 99 75
10 Optimist B 3635 Eric Figueredo HJSS (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 7 6 8 DNF 8 DNC 101 77
11 Optimist B 4113 Erik Kullenberg VÄSS (8 DNS) (8 DNS) (8 DNS) 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 104 80
11 Optimist B 3794 Hanna Alm SSWL (8 DNS) (8 DNS) (8 DNS) 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 104 80

Sammanställt av Sissi Gedell
warnicke@passagen.se

www.vvsf.se
vvsf.segling@telia.com

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com