Hoppa till innehåll

LIROS Cup, Vänerpokalen 2012

Värmland-Västergötlands Seglarförbund

Slutgiltigt resultat för LIROS Cup

Optimist A Klass

Sailed: 12, Discards: 3, To count: 9, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Plac.KlassSegelnrRorsmanKlubbFramnäs 1
 
Framnäs 2
 
Framnäs 3
 
Guldkroken 1
 
Guldkroken 2
 
Guldkroken 3
 
Vårregattan 1
 
Vårregattan 2
 
Vårregattan 3
 
Oxcupen 1
 
Grönviksträffen 1
 
Grönviksträffen 2
 
TotalPoäng
1 Optimist A 4340 Axel Pantzare SHBS 1 1 (2) 1 1 1 2 2 1 (15 DNC) (3) 2 32 12
2 Optimist A 4138 Pontus Andersson VÄSS 3 2 3 2 4 2 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 3 5 5 74 29
3 Optimist A 4140 Lukas Andersson VÄSS 5 3 1 4 3 4 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 13 DNF 6 4 88 43
4 Optimist A 4111 Johan Berg VÄSS 6 8 7 3 2 3 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 7 8 7 96 51
5 Optimist A 4074 Eric Dahl VÄSS 2 5 4 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 1 15 OCS 1 118 73
6 Optimist A 4259 Carl Johan Eklund SSWL 7 7 6 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 4 2 3 119 74
7 Optimist A 4348 Rasmus Alnebeck SSKA (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 1 1 2 15 DNC 15 DNC 15 DNC 139 94
8 Optimist A 4149 Hampus Bäcklund STSS (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 2 4 6 147 102
9 Optimist A 3854 Pontus Karlsson VÄSS 4 4 5 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 148 103
10 Optimist A 4239 Sigrid Andréasson STSS (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 6 1 8 150 105
11 Optimist A 3712 Jacob Helgeson SSWL 9 DNF 6 9 DNF (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 159 114
12 Optimist A 4265 William Carlsson STSS (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 5 10 10 160 115
13 Optimist A 4337 Oscar Andersson STSS (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 8 9 11 163 118
14 Optimist A 4297 Therese Carlstein VÄSS (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 7 9 166 121
15 Optimist A 4292 Elsa Berglund STSS (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 13 DNF 11 12 171 126
16 Optimist A 4309 Anton Karlsson STSS (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 13 DNF 12 13 173 128
17 Optimist A 4013 Hedvig Oskarsson STSS (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 13 DNF 13 14 175 130

Optimist B Klass

Sailed: 13, Discards: 3, To count: 10, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Plac.KlassSegelnrRorsmanKlubbFramnäs 1
 
Framnäs 2
 
Framnäs 3
 
Guldkroken 1
 
Guldkroken 2
 
Guldkroken 3
 
Vårregattan 1
 
Vårregattan 2
 
Vårregattan 3
 
Oxcupen 1
 
Grönviksträffen 1
 
Grönviksträffen 2
 
Möckeln Race
 
TotalPoäng
1 Optimist B 4434 David Andersson SHBS 1 1 1 (3) (3) 1 (3) 1 1 2 2 3 2 24 15
2 Optimist B 4475 Moa Andersson SHBS (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 1 1 2 2 2 3 13 DNC 4 1 1 69 30
3 Optimist B 3800 Gustav Fredén HJSS 4 (8 DNS) (8 DNS) 2 2 5 4 5 4 4 3 6 (13 DNC) 68 39
4 Optimist B 3970 Seth Gustavsson SHBS (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 5 4 3 1 3 2 13 DNC 6 4 3 83 44
5 Optimist B 3590 Jesper Patriksson SSWL 5 2 2 4 5 4 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 113 74
6 Optimist B 3635 Eric Zabel HJSS (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 7 DNF 7 DNS 7 DNS 7 6 6 5 13 DNC 13 DNC 13 DNC 123 84
7 Optimist B 3606 William Heimersson LSSG 3 8 DNS 8 DNS (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 1 2 13 DNC 126 87
8 Optimist B 4214 Erik Sonnbjer SSWL 2 3 3 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 3 13 DNC 13 DNC 13 DNC 128 89
9 Optimist B 20705 Gustav Pettersson SHBS (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 6 4 5 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 145 106
10 Optimist B 3636 Viggo Eklund SSWL (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 1 5 12 DNS 13 DNC 148 109
11 Optimist B 388 Oscar Damberg SHBS (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 5 7 7 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 149 110
12 Optimist B 3794 Hanna Alm SSWL 8 DNS 8 DNS 8 DNS (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 154 115
12 Optimist B 3887 Oscar Hellqvist SSWL 8 DNS 8 DNS 8 DNS (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 154 115
14 Optimist B 3672 Erik Runberg KKS (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 4 160 121
15 Optimist B 360 Alva Kullenberg VÄSS (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNF 5 13 DNC 161 122
16 Optimist B 22446 Olga Eskilsson VÄSS (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNF 7 13 DNC 163 124
17 Optimist B 4075 Helena Sjöström VÄSS (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 7 13 DNC 13 DNC 163 124
18 Optimist B 21978 Jakob Ricken VÄSS (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNF 12 DNS 13 DNC 168 129
18 Optimist B 33 Franka Ricken VÄSS (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNF 12 DNS 13 DNC 168 129
18 Optimist B 4113 Erik Kullenberg VÄSS (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNF 12 DNS 13 DNC 168 129

Zoom 8 Klass

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Plac.KlassSegelnrRorsmanKlubbFramnäs 1
 
Framnäs 2
 
Framnäs 3
 
Guldkroken 1
 
Guldkroken 2
 
Guldkroken 3
 
Oxcupen 1
 
TotalPoäng
1 Zoom 8 175 Albin Warnicke SSWL 2 2 1 1 1 1 (11) 19 8
2 Zoom 8 112 Martin Håkansson MSK 4 4 3 2 2 2 (9) 26 17
3 Zoom 8 133 Nils Patriksson SSWL 1 1 2 (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 4 71 50
4 Zoom 8 171 Lotta Handmark STSS 3 3 5 OCS (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 12 86 65
5 Zoom 8 201 Simon Weideskog BOOSS (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 1 127 106
6 Zoom 8 185 Erik Lindén Näbk (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 2 128 107
7 Zoom 8 153 Mark Emilsson KSSS (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 3 129 108
8 Zoom 8 193 Jesper Dovrén RÅSS (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 5 131 110
9 Zoom 8 204 Paulina Karlsson KSSS (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 6 132 111
10 Zoom 8 83 Adam Dissing StSS (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 7 133 112
11 Zoom 8 183 Susanna Ekwall RÅSS (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 9 135 114
12 Zoom 8 614 Sam Stenman BOOSS (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 10 136 115
13 Zoom 8 213 Oscar Svensson VJS (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 13 139 118
14 Zoom 8 198 Axel Wendel KSSS (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 14 140 119
15 Zoom 8 156 Erik Wikzen BOOS (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 15 141 120
16 Zoom 8 174 Malin Tengström KSSS (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 16 142 121
17 Zoom 8 199 Emma Wendel KSSS (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNF 147 126
17 Zoom 8 178 Johanna Loftäng RÅSS (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNF 147 126
17 Zoom 8 144 Mette Berglund KNSS (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNF 147 126
17 Zoom 8 132 Gustav Lindén Näbk (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNC 21 DNF 147 126

E-jolle Klass

Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Plac.KlassSegelnrRorsmanKlubbFramnäs 1
 
Framnäs 2
 
Framnäs 3
 
Guldkroken 1
 
Guldkroken 2
 
Guldkroken 3
 
Vårregattan 1
 
Vårregattan 2
 
Vårregattan 3
 
Grönviksträffen 1
 
Grönviksträffen 2
 
TotalPoäng
1 E-jolle 25 Edvin Hallgren SSWL 2 (3) 2 1 2 1 3 (4) 2 1 1 22 15
2 E-jolle 3492 Edvin Cedervall VÄSS (4) (4) 4 3 1 3 2 2 4 2 2 31 23
3 E-jolle 3 Oscar Pantzare SHBS (6 DNC) (6 DNC) 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 1 1 1 6 DNC 6 DNC 51 39
4 E-jolle 29 Amanda Källsbäck VÄSS 1 2 1 (6 DNC) (6 DNC) 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 52 40
5 E-jolle 3408 Olivia Niclasson VÄSS 3 1 3 (6 DNC) (6 DNC) 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 55 43
6 E-jolle 2 Amanda Hallgren SSWL (6 DNC) (6 DNC) 6 DNC 2 3 2 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 55 43
7 E-jolle 98 Jacob Kjellsson VÄSS 5 5 5 (6 DNC) (6 DNC) 6 DNC 4 3 3 6 DNC 6 DNC 55 43
8 E-jolle 2969 Lars Sjöström VÄSS (6 DNC) (6 DNC) 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 4 3 61 49
9 E-jolle 3403 Albin Warnicke SSWL (6 DNC) (6 DNC) 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 3 4 61 49

Sammanställt av Sissi Gedell
warnicke@passagen.se

www.vvsf.se
vvsf.segling@telia.com

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com