Hoppa till innehåll

Nyheter

Samarbetspartners

49ern hade OS-premiär i Sydney 2000.

FOTO: Guillaume Durand

49er – skiffen med en jävlaranamma

20100726

Den är kvick, känslig, modern och den är cool. Den kräver framför allt omedelbara beslut. Sedan år 2000 är 2-mans skiffen 49er med i OS-programmet. I Sverige ökar intresset för den snabba skiffen.

Hösten 2008. Magnus Baltscheffsky och Erik Geijer, som tidigare seglade kölbåten Melges 24 tillsammans, har fått en idé. De ska prova att segla 49er på Olympic Class-regattan i Saltsjöbaden. Självsäkert tar Magnus på sig sina jollekläder och lägger loss. De kommer exakt tio meter innan de hamnar upp och ner med masten i leran. Detta scenario fortsatte sedan hela dagen. Från håll kunde de se hur tävlingen pågick:
– Men vi kom aldrig till startlinjen den dagen utan fortsatte att välta, skrattar Magnus. Skam den som ger sig. Teamet konstaterade att det var en rolig båt, köpte den och seglar sedan dess.
I dag, ett och ett halvt år senare seglar Magnus och Erik så gott som på heltid och siktar till och med på OS.

Ange alt-text här.

”Man får inte tveka, helt enkelt, annars kan det få förödande
konsekvenser. Det gäller att man går in för fullt hela tiden.
Om man missar att agera hamnar man efter på en gång, det är nog
den största charmen med 49ern.” Magnus Baltscheffsky.

49erns design är baserad på den australiensiska 18-fots skiffen Aussie 18s. Snart efter att designen var klar vann 49ern uttagningen till OS mot bland annat Laser 5000, Nautivela Jet och en modifierad Flying Dutchman med bogspröt. Ovington Boats i England, som redan hade erfarenhet från skiff-tillverkning, fick uppdraget att bygga 49ern. Efterfrågan var genast enorm. På första EM i Weymouth 1997 deltog redan 80 båtar.

Valet av båt var lätt, tycker Magnus, 24 år.
– Båten är jätteskoj och spännande att segla. Fram för allt för att man är tvungen att ta så snabba beslut hela tiden. Det finns varken tid eller utrymme att tänka, utan allting händer så fort. Det är nästan viktigare att ta ett snabbt beslut än att man tar rätt beslut.

Även den goda sammanhållningen i klassen, menar Magnus, är en faktor som hjälper att hålla motivationen uppe.
– Vi tränar och tävlar ihop, dessutom träffar vi mycket folk från andra länder. 49er har en ny rigg sedan årsskiftet.

Tillverkaren har bytt den tidigare masten mot en helt i kolfiber. Vingen har också blivit starkare. Den nya riggen har mer segelyta och därmed mer kraft än tidigare. – Med den nya riggen har den blivit ännu snyggare än den har varit innan, säger Magnus.

Vilka egenskaper ska gasten helst ha?
– Styrka, snabbhet och en jävlaranamma! Att han eller hon bara kör på och satsar järnet utan att tveka.

'

FAKTA 49er
Design: Julian Bethwaite, 1995
Längd: 4,99 m
Bredd: 2,9 m
Vikt: 120 kg
Segel: 59,2 kvm
Besättningsvikt: 145-165 kg
Pris ny (utan segel): från 155 000 kr
Pris begagnad: från 40 000 kr
Pris segel: från 30 000 kr
Försäljning: www.borresen.dk eller www.ovingtonboats.com (Förbundet har ett inköpsavtal med Ovington Boats)
Mer info: www.29er.se

Ange alt-text här.

Några höjdpunkter 2010
1-10 juli, EM, Polen
15-17 juli, SM-veckan, Malmö
3-5 augusti, Nordiska Mästerskapen, Nordic Week, Borstahusen
2-3 oktober, KSSS OCR, Saltsjöbaden
Samt världscuptävlingarna.

Tipsa om artikeln

Tipsa någon du känner

Tillbaka

Ta ett steg bakåt

Hitta din förening

OS 2012 - ISAF:s hem...

Samgående SSF-SBU

Månadens klasstränar...

perols banner

Tävlingskalender

IndTA

banner indta

Svenska Mästare 2011

Ny Optimistbok

2 optimist

Butik

ebutiken

SSF Seglarskola

SFF_SEGLARSKOLA_4-f

Nyhetsbrev

nyhetsbrev bild smal

Nyhetsbrev - Klubb

nyhetsbrev bild smal