Hoppa till sidans innehåll

OS-medaljörer sedan 1908


Ladda ner hela listan i pdf.

2012 – London (Weymouth)
Svenska medaljer: 1 guld, 1 brons
Starbåt: Fredrik Lööf, Max Salminen (guld).
Laser: Rasmus Myrgren (brons).

2008 - Peking (Qingdao)
Svenska medaljer: 1 brons
Starbåt: Fredrik Lööf, Anders Ekström.

2004 – Aten
Svenska medaljer: 1 brons
470 dam: Therese Torgersson, Vendela Santén (tid. Zachrisson).

2000 – Sydney
Svenska medaljer: 1 brons
Finnjolle: Fredrik Lööf.

1996 - Atlanta (Savannah)
Svenska medaljer: 1 silver
Starbåt: Hans Wallén, Bobby Lohse.

1988 - Seoul (Pusan)
Svenska medaljer: 1 silver
470 dam: Marit Söderström, Birgitta Bengtsson.

1980 - Moskva (Tallinn)
Svenska medaljer: 1 brons
Tornado: Göran Marström, Jörgen Ragnarsson.

1976 - Montreal (Kingston)
Svenska medaljer: 1 guld
Tempest: John Albrechtson, Ingvar Hansson.

1972 - München (Kiel)
Svenska medaljer: 2 silver
Starbåt: Pelle Pettersson, Stellan Westerdahl. 
Soling: Stig Wennerström, Bo Knape, Stefan Krook, (deltagande reserv Lennart Roslund).

1968 – Mexico City (Acapulco)
Svenska medaljer: 1 guld
5,5M: Peter Sundelin, Jörgen Sundelin, Ulf Sundelin.

1964 - Tokyo (Enoshima)
Svenska medaljer: 1 silver, 1 brons
5,5M: Lars Thörn, Sture Stork, Arne Karlsson (silver).
Starbåt: Pelle Pettersson, Holger Sundström (brons).

1956 - Melbourne
Svenska medaljer: 2 guld
Drake: Folke Bolin, Bengt Palmquist, Leif Wikström.
5,5 M: Lars Thörn, Hjalmar Karlsson, Sture Stork.

1952 – Helsingfors
Svenska medaljer: 1 silver, 2 brons
Drake: Pelle Gedda, Sidney Boldt-Christmas, Erland Almkvist (silver). 
Finnjolle: Rickard Sarby (brons) 
5,5M: Folke Wassén, Magnus Wassén, Carl-Erik Ohlson (brons).

1948 - London (Torquay)
Svenska medaljer: 1 silver, 1 brons
Drake: Folke Bohlin, Hugo Johnson, Gösta Brodin (silver). 
6M: Tore Holm, Torsten Lord, Martin Hindorff, Robert Ameln, Gösta Salén (brons).

1936 - Berlin (Kiel)
Svenska medaljer: 1 silver, 1 brons
Starbåt: Arvid Laurin, Uno Wallentin (silver).
6M: Sven Salén, Lennart Ekdahl, Martin Hindorff, Torsten Lord, Dagmar Salén (brons).

1932 - Los Angeles 
Svenska medaljer: 1 guld, 1 brons 
6M: Tore Holm, Martin Hindorff, Olle Åkerlund, Åke Bergqvist (guld).
Starbåt: Gunnar Asther, Daniel Sundén-Cullberg (brons).

1928 – Amsterdam
Svenska medaljer: 1 guld, 1 brons
Enmansjolle: Sven Thorell (guld).
8M: John Sandblom, Philip Sandblom, Carl Sandblom, Tore Holm, Clarence Hammar, Vilhelm Törsleff (brons).

1920 - Antwerpen (Oostende)
Svenska medaljer: 2 guld, 1 silver
Skärgårdskryssare 30m2: Gösta Lundquist, Rolf Steffenburg, Gösta Bengtsson (guld).
Skärgårdskryssare 40m2: Tore Holm, Yngve Holm, Axel Rydin, Georg Tengwall (guld). Skärgårdskryssare 40m2: Gustaf Svensson, Ragnar Svensson, Percy Almstedt, Erik Mellbin (silver).

1912 - Stockholm (Nynäshamn)
Svenska medaljer: 1 guld, 2 silver, 1 brons
10M: Carl Hellström, Filip Ericson, Paul Isberg, Humbert Lundén, Herman Nyberg, Harry Rosenswärd, Erik Wallerius (guld).
8M: Bengt Heyman, Emil Henriques, Herbert Westermark, Alvar Thiel (silver). 
12M: Hugo Claesson, Per Bergman, Kurt Bergström, Sigurd Kander, Nils Lamby, Erik Lindqvist, Nils Persson, Folke Johnson, Richard Sällström (silver).
6M: Harald Sandberg, Otto Aust, Erik Sandberg (brons).

1908 - London (Ryde/River Clyde) 
Svenska medaljer: 1 silver 
8M: Carl Hällström, Edmund Thormählen, Erik Wallerius, Erik Sandberg, Harald Wallin.

Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:55

Samarbetspartners

Annonser

 

Postadress:
Svenska Seglarförbundet
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Besöksadress:
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Kontakt:
Tel: 084590990
E-post: This is a mailto link

Se all info