Hoppa till sidans innehåll
Foto: Daniel Stenholm

Svenska Mästare 2019


Junior SM

Klass Namn, klubb  Resultat
29er tjejer  Martina Carlsson, Amanda Ljunggren, LeSS   Resultat
29er öppen  Alice Moss, Carl Hörfelt, GKSS   Resultat
E-jolle kille  Kasper Nordenram, KSSS  Resultat
E-jolle tjej  Zoe Opdendries, HjBK  Resultat
Kona One  Inställt  
Laser 4.7 kille  Rasmus Lindström, GKSS  Resultat
Laser 4.7 tjej  Jennifer Öhrnell, GKSS  Resultat
Laser Radial kille  Lucas Bergström, GKSS   Resultat
Laser Radial tjej  Klara Utterström, GKSS  Resultat
Optimist kille  Jonatan Röijer, LdSS  Resultat
Optimist tjej  Julia Werton, LdSS  Resultat
RS Feva öppen  Bianca Högman, Kettil Leke, KKKK  Resultat
Zoom8 kille  William Karlsson, StSS  Resultat
Zoom8 tjej  Caroline Sköld Orr, KBS  Resultat 

Senior SM Fleetracing

Klass  Namn, klubb  Resultat 
 2-krona   Björn Sandberg, Maja Wikman, JKV  Resultat
 2.4mR  Stellan Berlin, KSSS  Resultat
 505  Tomas Grundel, Johan Strömdahl, KSSS  Resultat
 606  Henrik Hansen, Emil Hansen, GYC   Resultat
 A22  Rolf Erixsson, Magnus Gustavsson, Tobias Gustavsson, VSS  Resultat
 C55  Magnus Sjögren, Björn Sandberg, VJS  Resultat
 CB66  Christoffer, Anders & Rebecka Hellekant, HaSS   Resultat 
 DragonForce 65   Tim Shuwalow, KSSS  Resultat
 Drake  Martin Pålsson, Gustav Gärdebäck, Göran Alm, GKSS  Resultat
 Express  Michael Collberg, Per Åhlby, Ulf Larsson, Klas Andersson, MSK  Resultat
 Fareast 28R  Pär Svärdsson, Mikael Lindqvist, Tomas Hansson, Martin Gadman, David Jonsson, SYK  Resultat
 Formula 18    13 - 15 sept
 Havskappsegling/ORC   Patrik Forsgren, Anders Mårtensson, Joakim Hoppe, Oskar Hellblom, Anders Björk, Sven Eriksson, Johanna Sommarlund, Axel Antas-Bergkvist, KSSS  Resultat
 H-båt    
 IF-båt  Pontus Rosberg, Anders Fernlund, Tomas Norberg, USS  Resultat
 Int One Meter  Thomas Envall, SRSS   Resultat 
 J/70  Staffan Lindberg, Mathias Dahlman, Jasper Karlsson, ÅSS  Resultat
 Kona One   Björn Holm, KSSS  Resultat
 Laser Standard Master   Jonas Kostman, BrSS  Resultat
 Laser Radial Master  Anders Mattsson, BiKSS  Resultat
 M22  Stefan Hultgren, Gabriel Johannesson, NYSS  Resultat
 M30  Tord Bergman, Mikael Sääf, Ulf Andersson-Frejd, SSA  Resultat
 Melges 24  Jonas Berntsson, StSS  Resultat
 Neptunkryssare   Tord Bergman. SSA  Resultat
 Nordisk Folkbåt   Hans Hamel, Lina Hamel, Christian Söderbäck, KSS  Resultat
 OK-jolle  Thomas Hansson-Mild, SSKa  Resultat
 RS Tera  Hanna Wallström, SSVÄ  Resultat
 Smaragd  Johan Davidsson, LdSS  Resultat
 Snipe  Lucas Örn, Axel Edwall, GKSS  Resultat
 Starbåt  Carl Schröder, Henrik Glimstedt, LBS  Resultat
 Trissjolle  Marius Rydell, Christoffer Hallin, KÖSK  Resultat

OS-klasser

Klass  Namn, klubb  Resultat 
470 dam     
470 herr    
49er  Fritjof Hallström, Otto Hamel, GKSS   Resultat 
49erFX  Vilma Bobeck, Malin Tengström, KSSS   Resultat
Finnjolle herr   Fredrik Tegnhed, KKF  Resultat 
Laser Standard herr   Ludvig Lindqvist, KSSS  Resultat 
Laser Radial dam  Hanna Johnsson, GKSS  Resultat
Nacra 17 mix    

Matchracing

Klass  Namn, klubb  Resultat 
Matchracing dam     
Matchracing öppen  Niclas Dackhammar, GKSS   Resultat 
Matchracing ungdom öppen   Oscar Engström, Hugo Westberg & Malmcolm Björsson  Resultat
Uppdaterad: 16 APR 2019 11:18

Postadress:
Svenska Seglarförbundet
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Besöksadress:
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Kontakt:
Tel: 084590990
E-post: This is a mailto link

Se all info