Hoppa till sidans innehåll
Foto: Daniel Stenholm Halmstad Tel. 070-6305848 This is a mailto link

Svenska Mästare 2018


Alla svenska mästare är inbjudna till Mästarnas Mästare, 13 - 14 oktober i Marstrand.
Reservation för förändringar av datum nedan.

Junior SM

Klass Namn, klubb Resultat
29er öppen   5 - 7 okt
29er tjej   5 - 7 okt
E-jolle kille Erik Lindberg, JKV  Resultat
E-jolle tjej Caroline Pettersson, HjBK  Resultat
Kona One Philip Pers, SKÄSS  Resultat
Laser 4.7 kille Albert Norlén, KSSS  Resultat
Laser 4.7 tjej Jenny Hammersland, KSSS Resultat
Laser Radial kille Olle Lindbom, GKSS  Resultat
Laser Radial tjej Julia Henriksson, GKSS  Resultat
Optimist kille Lukas Lindström, KKKK  Resultat
Optimist tjej Maxine Hjort, KSSS  Resultat
RS Feva öppen   5 - 7 okt
Zoom 8 kille Wilhelm Enjin, SS Pinhättan  Resultat
Zoom 8 tjej Caroline Sköld Orr, KBS  Resultat

Senior SM Fleetracing

Klass Namn, klubb Resultat
2-krona   22 - 23 sept
2.4mR Stellan Berlin, KSSS Resultat
505 Tomas Grundel, Johan Strömdahl, KSSS  Resultat
606 Magnus Lindvall, Cecilia Lindvall, Ulrik Simonsson, StSS  Resultat
A22 Gustav Holst, Tony Karlsson, Reine Svensson, ESK  Resultat
C55 Oscar Johansson, Hugo Johansson, SBK  Resultat
CB66 Racer Anders, Rebecca, Christoffer och Alexandra Hellekant, HaSS  Resultat
Dragon Force 65 Christer Sörvik, StSS  Resultat
Drake Martin Pålsson, Göran Alm, Thomas Wallenfeldt, GKSS  Resultat
Express Michael Collberg, Per Åhlby, Klas Andersson, Ulf Larsson, MSK  Resultat
FarEast 28R Andreas Emmoth, KSSS Resultat
Farr 30    
Formula 18   Inställt
H-båt    
IF-båt Fredrik Wigelius, Patrik Erlandsson, Sven Holmner, GSS  Resultat 
Int. One Metre Johan Ameln, KSSS  Resultat
J/70 Oscar Lundqvist, Jacob Lundqvist, Erik Skoting, Pelle Vickberg och Oliver Österberg, KSSS  Resultat
Kona One   29 - 30 sept
Laser Standard Master Niklas Edler, KSSS  Resultat
Laser Radial Master Gustaf Svensson, TBSK  Resultat
M22  Kristina Lundevall, RYC Resultat
M30  Tord Bergman, SSA Resultat
Melges 24 Martin Fridh, Sebastian Novak, Ylva Hofvander Trulsson, Jacob Reuterskiöld, Jan-Erik Jönsson, MSS  Resultat
Neptunkryssare Magnus Gustafsson, Tobias Gustafsson, NySS   
Nordisk Folkbåt Jerry Håkansson, Hans Hamel, Lina Hamel, KSS  Resultat
Ok-jolle Fredrik Lööf, KSSS  Resultat
RS 200    
Smaragd Jonas Granhed, Pontus Ericsson, Marcus Sylvin, Anders Håkansson, LdSS  Resultat
Snipe Per-Anders Johansson, Melvin Johansson   
Starbåt Johan Qviberg, Michael Nettelbladt, GSYS  Resultat
Trissjolle Björn Sandberg, Maja Wikman, JKV  Resultat

OS-klasser

Klass Namn, klubb Resultat
470 Dam    
470 Herr    
49er Herr    
49erFX Dam    
Finnjolle Herr Björn Allansson, GKSS  Resultat
Laser Standard Herr Emil Bengtsson, GKSS  Resultat
Laser Radial Dam Liv Gyllfors, KSSS  Resultat
Nacra 17 Mix    

Matchracing

Klass Namn, klubb Resultat
Matchracing Öppen    
Matcracing Dam Johanna Bergqvist, Isabelle Berqvist, Johanna Thiringer, Ellinor Hansson, Anna Sundberg  Resultat
Matchracing Ungdom Öppen   29 - 30 sept

 

Uppdaterad: 14 SEP 2018 10:29

Postadress:
Svenska Seglarförbundet
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Besöksadress:
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Kontakt:
Tel: 084590990
E-post: This is a mailto link

Se all info