Hoppa till sidans innehåll

Svenska Mästare 2017


Alla svenska mästare är inbjudna till Mästarnas Mästare, 14 - 15 oktober på Marstrand.
Reservation för förändringar av datum nedan.

Junior SM

29er killar Oscar Engström/Hugo Westberg, LESS Resultat
29er tjejer Ronja Lundberg/Alice Borlöv, GKSS Resultat
E-jolle kille Erik Lindberg, JKV Resultat
E-jolle tjej Hanna Koba, JKV Resultat
Laser 4,7 Hannah Maurer, KSSS Resultat
Laser Radial kille Ludde Lindqvist, KSSS Resultat
Laser Radial tjej Maja Hansson-Mild, SSKA Resultat
Optimistjolle kille Calle Lindbom, LdSS Resultat
Optimistjolle tjej Martina Carlsson, LESS Resultat
RS Feva Kettil Leke/Viktor Sönnergren, KKKK Resultat
Zoom 8 kille Axel Hallquist, BOOSS Resultat
Zoom 8 tjej Elin Ax Karjel, BOOSS                                  Resultat


Senior SM Fleetracing 

2-krona Magnus Sjöberg/Björn Sandberg, VSS  Resultat
2.4mR Stellan Berlin, KSSS  Resultat
470 Dam  Inget genomfört SM   
470 Herr  Inget genomfört SM   
49er Herr  Fritiof Hedström/Otto Hamel, GKSS  Resultat 
49erFX Dam  Inget genomfört SM   
505 Ebbe Rosén/Olle Wenrup, MKS Resultat
606* Johan Qviberg/Michael Nettelbladt, S606K  Resultat
A22 Joakim Rodebäck/Christoffer Hellman/Lars Hermansson, TRASS Resultat
C55 Oscar Johansson/Hugo Johansson, SkBK Resultat
Drake Martin Pålsson/Peter Lind/Göran Alm, GKSS Resultat
Express Michael Collberg/Per Alberg/Ulf Larsson/Klas Larsson, MSK  Resultat
Farr 30 Inget genomfört SM   
Formula 18 Leff Dahl/Roger Bodén, Boo SS  Resultat
Finnjolle Herr  Björn Allansson, GKSS Resultat
H-båt Henrik Edman/Peder Edman/Bent Pedersen/Reimina Hansson, MSS Resultat
IF-båt Pontus Rosberg/Anders Fernlund/Tomas Norberg, USS Resultat
Int One Meter Johan Holmberg, StSS  Resultat
J70 Oscar Lundqvist/Jacob Lundqvist/Erik Skoting/Pelle Vickberg, KSSS Resultat
Kona One Björn Holm, DjSK  Resultat 
Laser Standard Herr  Jesper Stålheim, KSSS  Resultat
Laser Master Standard Niklas Edler, KSSS Resultat
Laser Master Radial Anders Mattsson, BiKSS Resultat
Laser Radial Dam  Klara Utterström, GKSS  Resultat
M22 Stefan Hultgren/Mattias Edman, NySS Resultat 

M30 Tord Bergman/Ulf Andersson-Frejd, Mikael Sääf, SS Aros

Resultat 

Melges 24 Tomas Skålén/Fredrik Pettersson/Anders Åberg/Jonas Petersson Sand, SSÅV  Resultat
Nacra 17 Mix  Inget genomfört SM   
Neptunkryssare Staffan Eklund/Erik Mattsson, USS  Resultat
Nordisk Folkbåt Magnus Johansson/Anders Cederblad/Jonas Konrad, KNSS  Resultat
OK-jolle Thomas Hansson-Mild, SSKA Resultat
ORC Int (Havskappsegling) Pro4U/Malin, Patrik Forsgren/Tomas Andersson/Peter Thorwid/Anders Björk/Nils Englund/Anders Mårtensson/Oskar Hellblom/Johan Tuvstedt, KSSS Resultat
RS 200 Marcus Westerlind/Oliver Österberg, KKKK Resultat 
Smaragd Johan Davidsson/Christer Ek/Håkan Häggström, LdSS  Resultat
Snipe Lucas Prn/Axel Edwall, GKSS  Resultat
Starbåt Erik Dahlén/David Nogén, SSV Resultat
Trissjolle Björn Sandberg/Linnea Pettersson, JKV  Resultat
X-35 Inget genomfört SM   

Matchracing

Matchracing Dam Caroline Sylvan/Malin Holmberg/Louise Kruuse af Verchou/Klara Ekdahl/Frida Langenius    
Matchracing Ungdom Öppen Johanna Bergqvist/Isabelle Bergqvist/Johanna Thiringer, HjBK Resultat
Matchracing Öppen Team Abenius: Victor Abenius/Alexander Abenius/Robin Axelsson/Richard Thomra/Hampus Svensson, GKSS/NäYC  Resultat
Uppdaterad: 2017-10-06 08:58

Postadress:
Svenska Seglarförbundet
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Besöksadress:
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Kontakt:
Tel: 084590990
E-post: This is a mailto link

Se all info