Hoppa till sidans innehåll

Svenska Mästare 2017


Alla svenska mästare är inbjudna till Mästarnas Mästare, 14 - 15 oktober på Marstrand.
Reservation för förändringar av datum nedan.

Junior SM

29er killar Oscar Engström/Hugo Westberg, LESS Resultat
29er tjejer Ronja Lundberg/Alice Borlöv, GKSS Resultat
E-jolle kille Erik Lindberg, JKV Resultat
E-jolle tjej Hanna Koba, JKV Resultat
Laser 4,7 Hannah Maurer, KSSS Resultat
Laser Radial kille Ludde Lindqvist, KSSS Resultat
Laser Radial tjej Maja Hansson-Mild, SSKA Resultat
Optimistjolle kille Calle Lindbom, LdSS Resultat
Optimistjolle tjej Martina Carlsson, LESS Resultat
RS Feva Kettil Leke/Viktor Sönnergren, KKKK Resultat
Zoom 8 kille Axel Hallquist, BOOSS Resultat
Zoom 8 tjej Elin Ax Karjel, BOOSS                                  Resultat


Senior SM Fleetracing 

2-krona    
2.4mR   18-20 augusti, Runns Segelsällskap 
470 Dam     
470 Herr     
49er Herr    30sept-1okt Göteborgs Kungliga Segelsällskap 
49erFX Dam    30sept-1okt Göteborgs Kungliga Segelsällskap
505 Ebbe Rosén/Olle Wenrup, MKS Resultat
606*   10-13 augusti, Hudiksvalls Sjösportsällskap
A22   29-30 juli, Norrköpings Segelsällskap
C55   11-13 augusti, Marstrands Segelsällskap 
Drake   11-13 augusti, Marstrands Segelsällskap 
Express Michael Collberg, MSK  Resultat
Farr 30    
Formula 18   16-17 sept, Nynäshamns SS-Nynäshamns YC
Finnjolle Herr    10-13 augusti, Segelsällskapet Åmålsviken
H-båt   3-6 augusti, Båstad Båt o Segelsällskap
IF-båt   6-8 juli, Stockholms Segelsällskap
Int One Meter   15-17 september, Stenungsunds Segelsällskap
J70   11-13 augusti, Båstad Båt o Segelsällskap
Kona One    
Laser Standard Herr    26-27 augusti, Segelsällskapet Vikingarna
Laser Master Standard   11-12 augusti KSSS, Sandhamn
Laser Master Radial   11-12 augusti KSSS, Sandhamn
Laser Radial Dam    11-12 augusti KSSS, Sandhamn
M22   3-5 augusti, Segelsällskapet Aros
M30  

3-5 augusti, Segelsällskapet Aros

Melges 24   16-18 juni, Marstrands Segelsällskap
Nacra 17 Mix     
Neptunkryssare Staffan Eklund/Erik Mattsson, USS  Resultat
Nordisk Folkbåt Magnus Johansson, KNSS  Resultat
OK-jolle   10-13 augusti, Segelsällskapet Åmålsviken
ORC Int (Havskappsegling) Pro4U/Malin, Patrik Forsgren/Tomas Andersson/Peter Thorwid/Anders Björk/Nils Englund/Anders Mårtensson/Oskar Hellblom/Johan Tuvstedt, KSSS Resultat
RS 200    
Smaragd   11-13 augusti, Tjörns Segelsällskap
Snipe   1-3 september, Ljungskile Segelsällskap
Starbåt   3-6 augusti, Skanörs Båtklubb                       
Trissjolle Björn Sandberg/Linnea Pettersson, JKV  Resultat
X-35    

Matchracing

Matchracing Dam 28sept-1okt, Gamla Stans Yacht Sällskap
Matchracing Ungdom Öppen 23-24 sept, Kullaviks Kanot & Kappseglingsklubb
Matchracing Öppen 17-18 september, GKSS
Uppdaterad: 2017-07-10 08:42

Postadress:
Svenska Seglarförbundet
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Besöksadress:
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Kontakt:
Tel: 084590990
E-post: This is a mailto link

Se all info