Hoppa till sidans innehåll

Svenska Mästare 2016


Alla svenska mästare är inbjudna till Mästarnas Mästare, 15 - 16 oktober i Båstad.

Junior SM

29er  Kasper Nordenram & Axel Pantzare
E-jolle kille  Erik Lindberg
E-jolle tjej  Vilma Bobeck
Kona One  - 
Laser 4,7  Ask Lindstedt-Nyberg
Laser Radial kille  Axel Rahm
Laser Radial tjej Johanna Skoglund
Laser Standard  Wilhelm Kark
Optimistjolle kille  Carl Hörfelt
Optimistjolle tjej  Tindra Forssen
RS Feva  Oscar Andersson & Ragnar Alfredsson
Zoom 8 kille  Linus Lindquist 
Zoom 8 tjej  Elin Ax Karjel                                                


Senior SM Fleetracing 

2-krona                  Hampus Appelgren & Björn Appelgren
2.4mR Stellan Berlin
470 Dam   ---
470 Herr   ---
49er Herr  Fritiof Hedström & Otto Hamel
49erFX Dam   ---
505 Ebbe Rosén & Olle Wenrup
606 Johan Qviberg & Stefan Eriksson 
A22 Joakim Rodebäck, Christoffer Hellman & Lars Hermansson
C55 Björn Sandberg & Magnus Sjögren
Drake Martin Pålsson, Göran Alm & Peter Lindh
Express Michael Collberg, Per Åhlby, Klas Andersson & Ulf Larsson
Farr 30 Martin Strandberg, Robert Szabo, Johan Tempelman, Jonas Holm, Mathias Lantz, Jens Allroth, Julia Henriksson
Formula 18 Leff Dahl & Roger Bodén
Finnjolle Herr   Björn Allansson
Formula Windsurfing Ulf Sjöstedt
H-båt Henrik Edman med besättning
IF-båt Jonas Länje, Peter Andersson & Fredrik Hörnfeldt 
Int One Meter Thomas Enwall
Kona One Anders Pers 
Laser Standard Herr  Anders Karlsson
Laser Master Niklas Edler
Laser Radial Dam  Julia Carlsson
M22 Jan Björnberg med besättning
M30

Tord Bergman, Ulf Andersson-Frejd & Micke Sääf 

Melges 24 Martin Fridh, Jan-Erik Jönsson, Mats Dahlander, Jacob Reuterskiöld, Ylva Hofvander Trulsson & Julia Wännerdahl
Nacra 17 Mix   
Neptunkryssare  Leif Bodinson & Anders Kling
Nordisk Folkbåt  Anders Olsen med besättning
OK-jolle Thomas Hansson Mild
ORC Int (Havskappsegling)  inställt
Rival 22 Per Sandberg, Mattias Gustafsson, Christoffer Hellman & Johan Stenhoff  
RS 200  Marcus Westerlind & Oscar Ljung
Smaragd Johan Burssell, Andreas Friman & Petter Gillsjö 
Snipe  Anton Dahlberg & Per Thorsell
Speed (Windsurfing)  
Starbåt Stefan Nordström & Henrik Glimstedt                                      
Trissjolle  Klara Wester & Rebecka Netzler
X-35  

Matchracing

Matchracing Dam  
Matchracing Ungdom Öppen Victor Abenius, Marcus Bergqvist & Isabelle Bergqvist
Matchracing Öppen Patrik Sturesson, Herman Andersson, Erik Malmberg, Erik Larsson & Gustav Larsson                                             
Uppdaterad: 2017-03-13 15:04

Postadress:
Svenska Seglarförbundet
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Besöksadress:
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Kontakt:
Tel: 084590990
E-post: This is a mailto link

Se all info