Hoppa till sidans innehåll

Svenska Mästare 2014


Svenska mästarna är även inbjudna att delta på Mästarnas Mästare 10 - 12 oktober i Båstad.

Junior SM

29er Erik Nevhagen/
Oliver Österberg, KKKK
Resultat
E-jolle kille Albin Börjesson, RåSS
Resultat
E-jolle tjej Vilma Bobeck, BOOSS
Resultat
Kona One Fred Axelsson, MSS
Resultat
Laser Radial kille Victor Pantzare, ShBS
Resultat
Laser Radial tjej Julia Carlsson, GKSS
Resultat
Laser Standard Emil Bengtson, GKSS
Resultat
Optimist kille Oscar Engström, LeSS
Resultat
Optimist tjej Alice Moss, HjBK
Resultat
RS Feva Linus Berglund/
Elias Andersson, STOSS
Resultat
Zoom 8 Elin Ax Karjel, BOOSS
Resultat

 

Fleetracing

2.4mR Stellan Berlin, KSSS
Resultat
2-krona Reine Svensson/Tony Karlsson, ESK
Resultat
505 Ebbe Rosén/Olle Wenrup, MKS
Resultat
606 Jonas Berntsson/Ebba Berntsson/ Mattias Heiding, StSS Resultat
A22 Joakim Rodebäck/Christoffer Hellman/Lars Hermansson, TRASS
Resultat
C55 Per-Erik Johansson/ Anette Sjöö, HjBK
Resultat
CB66 Racer Fredrik Åstrand/Christer Sörvik/Petter Axelsson, LdSS
Resultat
Drake Martin Pålsson/ Göran Alm/ Johan Noren, GKSS
Resultat
Express Michael Collberg/Per Åhlby/xxx, Mariestads SK Resultat
Farr 30 Pär Svärdsson/Johan Qviberg, SYK
Resultat
Formula 18 Leff Dahl/Johan Fischer, KSSS
Resultat
Formula Windsurfing Genomfördes inte

H-båt Henrik Edman/Peder Edman/Jacob Jacobsson/Hannes Edman, MSS
Resultat
IF-båt Pontus Rosberg/Norberg/Rosberg, USS
Resultat
Int One Metre Claes Brunnhage, HÖRN
Resultat
J80 Johannes Berg/Mårten Görnerup/Pelle Vickberg/Christer Faith-Ell, NHS
Resultat
Kona One Hans Nyström, KSSS
Resultat
Laser Master Martin Wigforss, KSSS
Resultat
M22 Stefan Hultgren/Mattias Edman, NySS
Resultat
M30 Henrik Janmark/Eva Janmark/Calle Janmark, SSK
Resultat
Melges 24 Elbin Rubenstein, NOR
Resultat
Neptunkryssare Per-Arne Larsson, ESK
Resultat
Nordisk Folkbåt Lars-Gunnar Lindberg/Thomas Niejahr/Lars Blomberg, VSS
Resultat
OK-jolle Thomas Hansson-Mild, SSKA
Resultat
ORC Int Thomas Blixt, KSSS
Resultat
Rival 22 Per Sandberg, NYSS
Resultat
RS 500 Malin Broberg/Johan Röök, GKSS
Resultat
Smaragd Johan Davidsson/Håkan Häggström/Krister Ek, LdSS
Resultat
Snipe Lucas Örn/Axel Edwall, GKSS
Resultat
Speed (Windsurfing) Anders Björkqvist, TTVK
Resultat
Starbåt Philip Carlsson/Benjamin Peterson, CRYC
Resultat
Trissjolle Bo Rogalin, LSS/OXSS
Resultat
X-35 Douglas Eklund
Resultat
OS-klasser
470 dam Genomfördes inte
470 herr Genomfördes inte

49er herr Carl P Sylvan/Hannes Westberg, GKSS
Resultat
49erFX dam Genomfördes inte

Finnjolle herr Björn Allansson, GKSS
Resultat
Laser Radial dam Josefin Olsson, KSSS
Resultat
Laser Standard herr Jespter Stålheim, KSSS
Resultat
Nacra 17 mix Genomfördes inte

 

Matchracing

Matchracing Öppen Johnie Berntsson/Robert Skarp/Lars Wikander/Martin Berntsson/Johan Bäckman, GKSS
Resultat
Matchracing Dam Genomfördes inte

Matchracing Ungdom Öppen Jacob Klitte/Felix Mossberg/Mikael Höije, RJK
Resultat

 

Uppdaterad: 2017-03-13 15:04

Postadress:
Svenska Seglarförbundet
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Besöksadress:
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Kontakt:
Tel: 084590990
E-post: This is a mailto link

Se all info