Hoppa till sidans innehåll

Svenska Mästare 2012


Svenska Mästare 2012

Dessa SM-vinnare kan även delta på Mästarnas Mästare 2012 den 20-21 oktober - läs mer här:

Junior-SM    
29er öppen James Olsson / Gustav Kölby, KKKK Resultat
420 öppen Seglades ej  
E-jolle tjejer Anna Mikkelsen, KSSS Resultat
E-jolle killar Gustav Pettersson, OTS Resultat
Kona One öppen Erik Bertilsson, KKKK  Resultat
Laser Radial Flicka Julia Carlsson, HJBK Resultat
Laser Radial Pojke Victor Abenius, NäYC Resultat
Laser öppen Pontus Dolfei, ESS Resultat
Optimist tjejer Vilma Bobeck. BOOSS  Resultat
Optimist killar Erik Nevhagen, RÖSS Resultat
RS Feva öppen Linn Dadell/Felicia Berglund, STOSS Resultat
Zoom8 öppen Erik Lindén, NÄBK Resultat
     
Fleetrace    
606 Pelle Nihlmark/Anders Edblad, S606K Resultat
2.4mR Stellan Berlin, KSSS  Resultat
2-Krona Anton Dahlberg/Nils Dahlberg, KSSS  Resultat
470 dam Seglas ej  
470 herr Seglades ej  
49er Carl P Sylwan/Otto Hamel, GKSS Resultat
A22 Rolf Erixon/Bengt Hymnelius/Peter Scheu, WSS Resultat
C55 Peter Hörnwing/Hans Wallen, WBS Resultat 
CB66 Tomas Skålén/Fredrik Pettersson/Julia Wännerdahl, SSÅV Resultat
Drake Patrik Salén/Olle Jo Johansson/Staffan Salén, KSSS Resultat
E-jolle dam Julia Carlsson, HjBK  Resultat
E-jolle herr Pontus Dackhammar, HjBK Resultat
Express Michael Collberg/Per Åhlby/Thomas Ramberg/Klas Andersson, Resultat
Finnjolle Björn Allansson, GKSS Resultat
Folkbåt Lasse Köhler/Yvonne Jergard/Ronny Köhler, Käppala Båtsällskap Resultat
Formula 18 Tim Shuwalow/Thomas Ekefalk, KSSS  Resultat
H-båt Michael Collberg/Per Åhlby/Thomas Ramberg, MSK Resultat
IF-båt Fredrik Wigelius/Rebecka Waxler/Patrik Erlandsson, Haninge Jolleseglare Resultat
IOM Bo Jonsson, SRSS Resultat
J80 Ingemar Sundstedt, KSSS Resultat
Laser Jesper Stålheim, KSSS Resultat 
Laser master Urban Nyhammar, KSSS Resultat 
Laser Radial dam Caroline Bristulf Norén, GKSS Resultat
Laser Radial herr Lucas Bergman, KSSS
Resultat
M22 Ulf Myrin/Rolf Erixon, HKKK Resultat
M30 Henrik Janmark/Eva Janmark/Calle Janmark, SSK Resultat
Neptunkryssare Rolf Erixon/Magnus Gustafsson,Visby SS  Resultat
OK-jolle Thomas Hansson-Mild, SS Kaparen  Resultat
ORC Int Tomas Blixt/xx/xx/xx/xx m fl, KSSS Resultat
RS Feva Frida Winzell/Sofia Lundgren, LDSS Resultat
Snipe Lucas Örn/Axel Edwall, GKSS Resultat
Smaragd Johan Davidsson/Christer Ek/Håkan Häggström, LdSS Resultat
Starbåt Philip Carlsson/Benjamin Petersson, GKSS Resultat
Trissjolle Claes Gillborne/David Keiller, SSKA  Resultat
     
Vindsurfing    
Formula Vindsurfing Per Boström, SSÅV Resultat
Kona One Rikard Almqvist, OXSS Resultat
Speed Anders Björkqvist, TTVK Resultat
Wave Seglas ej  
     
Matchracing    
Match Racing Seglades ej  
Match Racing ungdom Felix Mossberg/David Kölby/Kalle Mattsson, DJSK Resultat
Match Racing dam Seglades ej   

 

 

Uppdaterad: 2017-03-13 15:04

Postadress:
Svenska Seglarförbundet
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Besöksadress:
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Kontakt:
Tel: 084590990
E-post: This is a mailto link

Se all info