Hoppa till sidans innehåll

Svenska Mästare 2010


SM - veckan
Bräda herr (Kona One) Adam Holm, Djursholms SK
Enmansjolle herr (Laser) Emil Cedergårdh, GKSS
Tvåmansskiff herr (49er) Charlie Ekberg/Kalle Torlén, KSSS
Flerskrov öppen (Hobie 16) Leff Dahl/Kristina Kristensen, Boo IF
Kölbåt öppen (CB66 Racer) Tomas Skålén/Johan Haglöf, Åmål SS
Kölbåt dam (Matchracing) Anna Kjellberg/Lotta Harrysson/Madelaine Magnusson, GKSS
Junior - SM 
29er öppen Fritiof Hedström och Jonatan Bergström, GKSS
420 öppen Jesper Gunneling och Kalle Mattsson, GKSS
E-jolle tjejer Julia Gross, KSSS
E-jolle killar Hampus Appelgren, KSSS
Kona One öppen Adam Holm, Djursholms SK
Laser Radial öppen Sara Sigvardsdotter, GKSS
Laser öppen Anders Karlsson, Karlstads KF
Optimist tjejer Andrea Dubois, Lerums SS
Optimist killar Carl Ferm, Rörviks SS
RS Feva öppen Alexander Falkendal/Emil Svensson, Rådasjöns SS
Zoom8 öppen Christian Knaack, Rådasjöns SS
Fleetrace 
606 Staffan Ek/Håkan Ek/Herman Kilsäter, KSS
2.4mR Emil Axelsson, Viggbyholm BK
2-krona Clas Thorsell/Jesper Skoglund, GKSS
470 dam ej tillräckligt många startande för SM status
470 herr Anton Dahlberg/Sebastian Östling, KSSS
A 22 Roffe Erixon/Peter Scheu/Mårten Nordlund, xxx
C55 Björn Österberg/Viktor Österberg, KSSS
Drake Hans Liljeblad/Fredrik Heijne/Johan Hedberg, KSSS
E-jolle dam Julia Gross, KSSS
E-jolle herr Nils Åkervall, Bråvikens SS
Express Michael Collberg/Per Åhlby/T Erlandsson/K Andersson, Mariestad SK
Finnjolle Björn Allansson, GKSS
Folkbåt Donald Bratt, VSS/Carl-Åke Lagergren, KSSS/Torben Cederberg, JK Västerås
Formula 18 Martin Strandberg/Johan Örtendahl, Malmö SS
H-båt Michael Collberg/Thomas Rahmberg/Klas Andersson, Mariestad SK
IF Tomas Hurtig/ Gunnar Andersson/Stefan Berg, ASS
IOM Jimmy Hellberg, xxx
J80 Magnus Tyreman/Martin Angsell/Jonas Dolk/Claes Ödman, KSSS
Laser master Niklas Edler, KSSS
Laser Radial dam Josefin Olsson, Oxelösund SS
M22 Oskar Bergman/Erik Petterson/Magnus Schenström, SSA
M30 Ulf Engblom, SSA/Anita Egbert, SSA/Niklas Åhlander, NHSS
Marblehead Rolf Andersson, BSS
Neptunkryssare Oskar Röös/Mats Rimmö, ESK
OK-jolle Thomas Hansson-Mild, Umeå SS
ORC Int Ralf Aspholm m.fl, KSSS
RS Feva Carl P Sylvan/Oscar Engström, Lerums SS
Snipe Björn Sandberg/Linnea Petersson, JK Västerås
Smaragd Erik Rustner/ Daniel Mattsson/Andreas Karlsson/ Johan Nyström, Åmål SS
Starbåt Mats Johansson/Leif Möller, GKSS
Trissjolle Per Lönnfält/Jimmy Thorne, UKSS
Vindsurfing 
Formula Vindsurfing Robert Åberg, ÖVK
Speed Markus Emauelsson, xxx
Wave Kunde ej genomföras på grund av brist på vind
Matchracing 
Matchracing öppen Björn Hansen/Anders Jönsson/Karl-Johan Uckelstam/Erik Lindblad, Gamla Stan YS
Matchracing ungdom Caroline Sylvan/Sara Engström/Louise Kruuse af Verchou, GKSS

 

Uppdaterad: 2017-03-13 15:04

Postadress:
Svenska Seglarförbundet
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Besöksadress:
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Kontakt:
Tel: 084590990
E-post: This is a mailto link

Se all info