Results 2016 - Svenska Seglarförbundet
Hoppa till sidans innehåll

JNoM & NoM - Results 2016


JUNIOR NORDIC CHAMPIONSHIP (Denmark)

Optimist, Boys
86 competitors from 7 countries (DEN, EST, FIN, ISL, LET, NOR, SWE)
1 SWE Christoffer Hallin
2 SWE Theo Westerlind
3 SWE Jonathan Llado Krensler

Optimist, Girls
83 competitors from 7 countries (DEN, EST, FIN, ISL, LET, NOR, SWE)
1 SWE Martina Carlsson
2 SWE Tindra Forssén
3 FIN Cecilia Dahlberg

Zoom8
16 competitors from 3 countries (DEN, FIN, SWE)
1 DEN Jesper Fabrin
2 DEN Marie-Louise Harboe
3 DEN Lucas Hopemann
Laser 4.7
14 competitors from 3 countries (DEN, NOR, SWE) +AUS
1 SWE Olle Aronsson
2 DEN Christian Spodsberg
3 DEN Christian Winkler
Europe open
34 participants from 3 nations (DEN, FIN, SWE)
1 DEN Anna Munch
2 DEN Nikolai Tiedemann
3 FIN Filip Store

JNoM Team Racing
Cancelled due to lack of wind

SENIOR NoM

2.4mR (Sweden)
28 boats from 2 countries (NOR, SWE)
1 SWE Lennart Heselius
2 SWE Stellan Berlin
3 SWE Hans Asklund

29er (Sweden)
25 teams from 3 countries (DEN, NOR, SWE) +RUS
1 SWE Kasper Nordenram/Axel Pantzare
2 DEN Casper Ladefoged/Jakob Precht Jensen
3 SWE Oscar Engström/Hugo Westberg

505 (Denmark)
23 teams from 3 countries (DEN, FIN, SWE) +GER
1 DEN Jørgen Bojsen-Møller/Jacob Bojsen-Møller
2 DEN Jan Saugmann/Jakob Karbo
3 FIN Kaj Lindfors/Antti Salonen

Dragon (Sweden)
19 teams from 3 countries (DEN, NOR, SWE)
1 SWE Martin Pålsson/Klaes Mattsson/Gustav Gärdebäck
2 DEN Frank Berg/Jens Böjsen Möller/Jens Makholm
3 DEN David Holm/Bo Selko/Jesper Baungaard

Express (Denmark)
22 teams from 2 countries (DEN, SWE)+ GER
1 DEN H.c. Erbs/Bjarne Grønning Pedersen/Hans Frederik Klint/Anders Brandi Yde/Mikkel Hagelskær Ebbesen
2 DEN Søren Juel/Carsten Hansen/Henrik Larsen/Claus Hovgaard
3 DEN Morten Arndal/Anders Hilkjær-Dennis Petersen/Anette Bjørk Hansen/Louise Prahm

Formula 18 (Estonia) 
23 teams from 4 countries (EST, FIN, NOR, SWE)+ USA
1 SWE Fredrik Karlsson/Niklas Nordblom
2 NOR Tim Sandberg/Pål Kirkebø
3 USA Steve Stroebel/Matt Morris

Formula Windsurfing (Denmark)
Formula 
43 teams from 3 countries (DEN, NOR
, SWE)
1 DEN Nikolaj Kruppa
2 DEN Frederik Poser
3 SWE Ulf Sjöstedt

Slalom
49 teams from 3 countries (DEN, NOR
, SWE)
1 DEN Kasper Juul Larsen
2 DEN Danni Jakobsen
3 DEN Brian Røgild

Combined
39 teams from 3 countries (DEN, NOR
, SWE)
1 DEN Nikolaj Kruppa
2 DEN Brian Røgild

3 NOR Martin Møller Hovda

J/70 (Denmark)
20 competitors from 3 countries (DEN, NOR, SWE) +GER
1 SWE Oscar Lundqvist/Jacob Lundqvist/Frederik Wahlberg/Steffen Hessberger
2 DEN Trine Abrahamsen/Thomas Schmidt/Kristian Kvid Sørensen/Anders Halsteen
3 SWE Tom Löfstedt/Anton Dahlberg/Bengt Lillieqvist/Sören Karlsson

OK (Sweden)
66 competitors from 2 countries (DEN,SWE)
1. DEN Bo Petersen
2. DEN Rene Sarabia Johannsen
3. DEN Jens Lauge

Uppdaterad: 23 FEB 2017 22:43

Samarbetspartners

  • Musto Sebago 09
  • SPL_logo_2013_FC
  • SvSj_mina-villkor

Annonser