Hoppa till sidans innehåll

JNoM & NoM - Results 2013


JUNIOR NoM (Sweden)

Europe Open
32 competitors from 4 countries (DEN,FIN,NOR,SWE)
1. DEN    Cille Smedegaard
2. DEN    Jacob Jungersen Hansen
3. FIN    Tomi Oikkonen

Laser Radial Open
24 competitors from 4 countries (DEN,FIN,NOR,SWE)
1.  DEN     Martin Aamann Jessen
2.  FIN     Antoni Hautamaa
3.  NOR     Eline Flotoft Elnan

Optimist Girls
78 competitors from 5 countries (DEN,EST,FIN,NOR,SWE) + LAT
1   SWE     Alexandra Wiking
2   SWE     Alice Moss
3   SWE     Jenny Hammarsland

Optimist Boys
92 competitors from 5  countries (DEN,EST,FIN,NOR,SWE) + LAT
1     DEN     Oliver Ørting
2    SWE     Oscar Engström
3    SWE     Marius Westerlind

Zoom8 Girls
35 competitors from 4 countries (DEN,FIN,NOR,SWE)
1   FIN     Alexandra Dahlberg
2  FIN     Emilia Winqvist
3  FIN     Ronja Grönblom

Zoom8 Boys
47 competitors from 4 countries (DEN,FIN,NOR,SWE)
1  FIN     Anton Eklund
2 SWE     Albin Börjesson
3  FIN     Samuel Kilpinen

Team racing - OptiGirls
1 SWE                 
2  DEN                 
3  NOR
4  FIN

Team racing - OptiBoys
1   SWE                 
2   NOR                 
3   FIN
4   DEN


SENIOR NoM

505 (Denmark)
20 competitors from 3 countries (DEN,FIN,SWE) +GER
1. DEN  Jørgen Bojsen-Møller/ Jacob Bojsen-Møller
2. GER  Stefan Köchlin/ Andreas Achterberg
3. DEN  Anders Friis/ Jan Møller

606 (Finland)
32 competitors from 2 countries (FIN,SWE)
1 Thomas Hallberg / Micko Karlsson FIN
2. Staffan Lindberg / Folke Dolke FIN
3. Mathias Dahlman / Micke Berg FIN

Dragon class (Norway)
20 competitors from 3 countries (DEN,NOR,SWE)
1. SWE Martin Palsson/Johan Noren/Goran Alm
2. DEN Lars Jensen/Carsetn Hey / Søren Hvalstrøm
3. DEN Peter Kamomann/Philipp Skafte - Holm/Victor Skafte - Holm

Express (Denmark)
23 competitors from 3 countries (DEN,NOR,SWE) +GER
1     SWE     Stefan Fakenberg/Thomas Ottosson/PeterLindh/Kjell Frederikssen
2     DEN     Morten Arndal/Anette B. Hansen/Karl Jeppesen/Dennis Petersen/Anders Hilkjær
3     DEN     Morten Stoy/Kim Nielsen Torben/Eliasen Karsten

F18 (Sweden)
38 competitors from 4 countries (DEN,FIN,NOR,SWE) +3 (GBR, GER,NED)
1 SWE Niklas Nordblom/Fredrik Karlsson
2 SWE Olle Berensson/Oscar Wersäll
3 NOR Tim Sandberg/Jörgen Strömquist

Formula Windsurfing (Sweden)
31 competitors from 3 countries (DEN,NOR,SWE)
1    SWE     Robert Åberg     
2    SWE     Ulf Sjöstedt
3    DEN     Frederic Poser

H-boat (Denmark)
35 competitors from 2 countries (DEN,SWE)
1    DEN     Claus Høj Jensen/Frederik Dahl Hansen/Karl Kristensen
2    SWE     Henrik Edman/Peder Edman/Bent Pedersen/Hannes Edman
3    DEN     Steffen Stegger/Lars Christiansen/Carsten Pedersen

Match Racing - Open (Finland)
11 competitors from 4 countries (FIN,DEN,SWE) + GRE
1. FIN Staffan Lindberg
2. SWE Björn Hansen
3. DEN Joachim Aschenbrenner

OK dinghy (Denmark)
71 competitors from 3 countries (DEN,NOR,SWE) + 2 (NZL,GER)
1 SWE Thomas Hansson-Mild
2 NZL Greg Wilcox
3 DEN Christian Olesen

Snipe (Sweden)
24 competitors from 4 countries (DEN,FIN,NOR,SWE) + 1 (BEL)
1 NOR Jostein Grödem Maj/Kristin Hansen Borgen
2 BEL Manu Hens/Dries Crombé
3 SWE Patrik Jönsson/Filip Kruslock

Uppdaterad: 23 OKT 2015 14:33

Samarbetspartners

  • Musto Sebago 09
  • SPL_logo_2013_FC
  • SvSj_mina-villkor

Annonser