Hoppa till sidans innehåll

JNoM & NoM - Results 2012


JUNIOR NoM (Estonia)

Europe Boys
24 competitors from 3 countries (SWE, DEN, FIN)
1 SWE Pontus Dahl
2 DEN Emil Munch
3 SWE Albin Johnsson

Europe Girls
7 competitors from 3 countries (FIN, DEN, SWE)
1 FIN Venla Soini
2 FIN Astrid Still
3 DEN Anne Mette Laugesen

Laser Radial Boys
23 competitors from 5 countries (EST, SWE, FIN, LAT, NOR)
1 EST Mihkel Väli
2 SWE Lukas Bergman
3 FIN Victor Jansson

Laser Radial Girls
5 competitors from 3 countries (FIN, EST, LAT)
1 FIN Suvi-Tuuli Wikström
2 FIN Laura Takala
3 EST Annegret Unnuk

Optimist Girls
78 competitors from 6 countries (SWE, DEN, FIN, NOR, LAT, EST)
1 SWE Josefine Akesson
2 DEN Josephine Swiatecka
3 DEN Katerina Bjerre Knudsen

Optimist Boys
97 competitors from 6 countries (SWE, DEN, FIN, EST, LAT, NOR)
1 SWE Oscar Engström
2 SWE Kasper Nordenram
3 SWE Olle Lindbom

Zoom8 Girls
16 competitors from 5 countries (DEN, FIN, NOR, EST, SWE)
1 DEN Anna Munch
2 FIN Ronja Grönblom
3 FIN Cecilia Sandman

Zoom8 Boys
23 competitors from 4 countries (DEN, SWE, FIN, EST)
1 DEN Laurids Ulso Rasmussen
2 SWE Simon Börjesson
3 DEN Lasse Skall Sorensen

Team racing - OptiGirls
1 FIN
2 DEN
3 SWE

Team racing - OptiBoys
1 SWE
2 DEN
3 EST

SENIOR NoM

2.4mR (Norway)
20 competitors from 2 countries (NOR, SWE)
1 NOR Harald Rolfsnes
2 NOR Bjørnar Erikstad
3 SWE Henrik Johnsson

49er (Denmark)
17 competitors from 3 countries (DEN, NOR, SWE) + 1 country (GER)
1 DEN Allan Nørregaard/Peter Lang
2 GER Max Lutz/Jan Hauke
3 DEN Mads Emil Stephensen Lübeck/Christian Peter Stephensen Lübeck 

505 (Sweden)
24 competitors from 3 countries (DEN, FIN, SWE)
1 DEN Bojsen-Møller Jørgen/Jacob Bojsen-Møller
2 DEN Saugmann Jan
3 SWE Ebbe Rosén/Olle Wenrup

Dragon class (Sweden)
32 competitors from 2 countries (DEN, SWE)
1 DEN Jørgen Schønherr/Axel Waltersplogh/Jan Eli Gravad
2 SWE Hans Liljeblad/Johan Hedberg/John Magnusson
3 DEN Jens Christensen/Kim Andersen/Lars Stenfeldt

Express (Norway)
34 competitors from 2 countries (NOR, SWE)
1 NOR Trygve Leergaard
2 NOR Morten Aagaard
3 NOR Truls Rognerud

Formula 18 (Finland)
26 competitors from 3 countries (EST, FIN, NOR, SWE)
1 SWE Petter Karlberg/Magnus Lövden
2 FIN Janne Riihelä/Kalle Bask 
3 SWE Thomas Westergren/Andreas Psilander

Formula Windsurfing (Sweden) 2012
44 competitors from 5 countries (DEN, EST, FIN, NOR, SWE) + 1 country (GER)
1 GER Vincent Langer
2 DEN Jesper Vesterstrom
3 SWE Per Boström

H-Boat (Norway)
24 competitors from 3 countries (DEN, NOR, SWE)
1 DEN Korsgaard/Dreiser/Rydlöv
2 SWE Almslätt/Nyberg/Ekhed
3 NOR Doksrød/Holtan/Tyvold/Lie/Jørgensen

IOM (Norway)
20 competitors from 3 countries (DEN, NOR, SWE) + 1 country (AUS)
1 NOR Torvald Klem 
2 SWE Claes Brunnhage
3 SWE Thomas Enwall

Kona One (Sweden)
69 competitors from 2 countries (DEN, SWE) +1 country (NED)
1 SWE Rickard Almqvist
2 SWE Ulf Antonsson
3 SWE Björn Holm

Match Racing - Open (Denmark)
8 competitors from 3 countries (DEN, NOR, SWE)
1 Martin Boidin, DEN
2 Victor Ogeman, SWE
3 Camilla Ulrikkeholm, DEN

Melges 24 (Finland)
20 competitors from 2 countries (EST, FIN)
1 EST Jaag Jögi
2 EST Tönu Töniste
3 EST Peter Saraskin

OK dinghy (Norway)
27 competitors from 3 countries (DEN, NOR, SWE)
1 SWE Thomas Hansson-Mild
2 DEN Jørgen Lindhardtsen
3 DEN Stefan Myrælf

Uppdaterad: 23 OKT 2015 14:34

Samarbetspartners

  • Musto Sebago 09
  • VCC_Ironmark_Print_CMYK_90px
  • SPL_logo_2013_FC
  • SvSj_mina-villkor

Annonser