Hoppa till sidans innehåll

JNoM & NoM - Results 2011


JUNIOR NoM (Denmark)

Europe Girls
16 competitors from 4 countries (DEN, FIN, NOR, SWE)
1 DEN Eva Rudjord Therkildsen
2 FIN Julia Toroi
3 DEN Malene Christensen

Europe Boys
31 competitors from 4 countries (DEN, FIN, NOR, SWE)
1 FIN Miikka Nikkilä
2 SWE Rasmus Rosengren
3 SWE Victor Pantzare

Optimist Girls
80 competitors from 4 countries (DEN, FIN, NOR, SWE)
1 SWE Ida Svensson
2 SWE Filippa Linde 
3 DEN Iben Nielsby

Optimist Boys
81 competitors from 4 countries (DEN, FIN, NOR, SWE)
1 DEN Søren Dalsgaard Rasmussen
2 NOR Jacob Lepperød
3 SWE Axel Germundsson

Zoom8 Girls
31 competitors from 4 countries (DEN, FIN, NOR, SWE)
1 DEN Anne Mette Laugesen
2 DEN Jacqueline Døpping
3 NOR Stine Melkild

Zoom8 Girls
36 competitors from 4 countries (DEN, FIN, NOR, SWE)
1 DEN Kasper Bech Skiveren
2 DEN Emil Munch
3 FIN Victor Silén

Team racing - OptiGirls
1 DEN
2 NOR
3 SWE

Team racing - OptiBoys
1 DEN
2 FIN
3 SWE

Team racing - ZoomGirls 
1 NOR
2 FIN

Team racing - ZoomOpen
1 DEN
2 FIN
3 NOR

Senior NoM

2.4mR (Sweden)
33 competitors from 3 countries (FIN, NOR, SWE)
1 SWE Emil Axelsson
2 SWE Lennart Heselius
3 NOR Harald Rolfsnes

Express (Denmark)
27 competitors from 2 countries (DEN, SWE) + 1 country (GER)
1 DEN Kim Lago Nørgaard/ Jesper Misfelt/Brian Keene/ Morten Buhl
2 DEN Søren Juel/ Henrik Knude Larsen/ Carsten René Hansen/ Philip Max Cossen
3 DEN Morten Arndal/ Dennis Petersen/ Anders Hilkjær/ Terkel Hilkjær

Formula 18 (Norway)
41 competitors from 3 countries (FIN, NOR, SWE) + 1 country (NED)
1 NED Mischa Heemskerk/Baastian Tentij
2 NOR Ole-Petter Pollen/Pål Kirkebø 
3 SWE Thomas Westergren/Oscar Claeson

Formula Windsurfing (Sweden)
52 competitors from 5 countries (DEN, EST, FIN, NOR, SWE) + 1 country (GBR)
1 DEN Nikolaj Kruppa
2 SWE Per Boström
3 EST John Kaju

Finn Dinghy (Sweden)
19 competitors from 2 countries (FIN, SWE) + 2 countries (GBR, CAN)
1 SWE Tillander Johan
2 SWE Allansson Björn
3 FIN Nirkko Tapio

OK dinghy (Sweden)
33 competitors from 3 countries (DEN, NOR, SWE)
1 DEN Stefan Myrälf
2 SWE Thomas Hansson-Mild
3 DEN Christian Olesen  

Snipe (Sweden)
20 competitors from 3 countries (DEN, NOR, SWE)
1 NOR Ulrik Sandvig/Tanya Ferner Heglund
2 NOR Birjer Jansen/Lise Gherken
3 SWE Thomas Berg/Anders Rydell

Uppdaterad: 23 OKT 2015 14:34

Samarbetspartners

  • Musto Sebago 09
  • VCC_Ironmark_Print_CMYK_90px
  • SPL_logo_2013_FC
  • SvSj_mina-villkor

Annonser