Results 2010 - Svenska Seglarförbundet
Hoppa till sidans innehåll

JNoM & NoM - Results 2010


JUNIOR NoM

Optimist Boys (Finland)
90 competitors from 5 countries (DEN, EST, FIN, NOR, SWE)
1 SWE Dahl Pontus
2 SWE Österberg Oliver
3 NOR Petersen Andreas Dyhr

Optimist Girls (Finland)
77 competitors from 5 countries (DEN, EST, FIN, NOR, SWE)
1 SWE Dubois Andrea
2 DEN Graversen Lærke
3 SWE Bobeck Vilma

Zoom8 Boys (Finland)
47 competitors from 5 countries (DEN, EST, FIN, NOR, SWE)
1 FIN Silén Victor
2 DEN Sander David
3 EST Taal Sten Christian

JNoM Zoom8 Girls (Finland)
41 competitors from 4 countries (DEN, FIN, NOR, SWE)
1 FIN Ruskola Noora
2 FIN Toroi Julia
3 NOR Mjelde Gjerde Helene

Europe Class (Finland)
30 competitors from 4 countries (DEN, FIN, NOR, SWE)
1 DEN Zachariassen Lau
2 DEN Andersen Christina
3 FIN Arrila Patrick

Laser 4.7 (Finland)
9 competitors from 2 countries (EST, FIN)
1 FIN Vääriskoski Riku
2 FIN Mikkola Monika
3 FIN Takala Laura

Laser Radial (Finland)
19 competitors from 2 countries (EST, FIN)
1 EST Pohlak Anna
2 FIN Lundberg Måns
3 FIN Partinen Joonatan

Team racing Optimist Boys
1 DEN
2 FIN
3 SWE

Team Racing Optimist Girls
1 DEN
2 NOR
3 SWE

Team racing Zoom8 Open
1 DEN
2 FIN
3 NOR

JNoM Team racing Zoom8 Girls
1 NOR
2 FIN
3 DEN

NORDIC CHAMPIONSHIP

29er
25 competitors from 2 countries (DEN, SWE) + 2 countries (GER, POL)
1. DEN Mads Emil Stephensen Lübeck/Christian Peter Stephensen Lübeck
2. SWE Fritiof Hedström Jonatan Bergström
3. SWE Gustav Petterson Marcus Anjemark

Express
56 competitors from 3 countries (SWE, DEN, NOR)
1. SWE Collberg/ Åhlby/ Erlandssson/ Andersson
2. SWE Edman/ Falck/ Edman/ Jörhof 
3. SWE Idmyr/Falkenberg,/Andersson,/Lindell

H-boat
32 competitors fra 3 countries (DEN, FIN, SWE)
1.  DEN Mads P.G. Korsgaard, Uffe Dreiser, Anders Rydløv 
2.  DEN Morten Nielsen, Niels Henrik  Borch, Per Kloster 
3.  SWE Michael Collberg, Peer  Ãhlby, Klas Andersson

OK dinghy
27 competitors from 4 countries (DEN, NOR, SWE, GER)
1.  GER Günter Arndt
2.  DEN Jørgen Lindhardtsen
3.  DEN Jørgen Svendsen

Match Race - women
1. Silja Lehtinen, FIN
2. Lotte Meldegaard, DEN
3. Christiana Monina, ITA

Yngling
7 competitors from2 countries (SWE, DEN)
1. DEN Jørgen Ring Christian Johnstad, Benjamin De Leeuw
2. DEN Mikkel Winston Frederik Løppenthin, Tobias Nittegaard
3. DEN Anders Gotschalk HC Rosendahl, LP Rosendahl

Uppdaterad: 23 OKT 2015 14:38

Samarbetspartners

  • Musto Sebago 09
  • SPL_logo_2013_FC
  • SvSj_mina-villkor

Annonser