VM i ORCi som avslutades i Helsingfors i lördags vanns av två italienska besättningar. Thomas Blixt och hans besättning blev bästa svenskar med silver i A-klassen och Patrik Forsgren och hans besättning tog brons i klass B.
Det är fjärde gången i ORC-historien då alla guldmedaljer går till italienska team.
A-klassen vanns av den regerande världsmästaren Albert Rossi (Farr 40, ”Enfant Terrible”) som tidigt tog ledningen och behöll den genom hela VM. I en kommentar säger Rossi att tävlingen var svår, men att teamets jämnhet var utslagsgivande.

VM i ORCi seglades mellan 4-11 augusti i Helsingfors. Foto: Kuvalo

Nästa ORCi-VM går i Italien nästa år. Foto: Kuvalo

"Mitt bästa resultat någonsin." Thomas Blixt om hans VM-silver. Foto: Kuvalo
Silver gick till svenska besättningen ”Blixt Pro Sailing” med Thomas Blixt och hans 14-mannabesättning:
– Det är helt fantastiskt. Jag kan knappt tro att det är sant, men vi har seglat väldigt bra den här veckan och är enormt nöjda.
Thomas har ett av sina bästa år i havskappsegling. Han är regerande svensk mästare och blev totaltvåa i ÅF Offshore Race.
– Men det här är mitt bästa resultat någonsin. Vi hade nog inte ens kunnat drömma om att ta VM-silver när vi åkte hit till Helsingfors, säger Thomas, som för andra året seglar en TP52, i ett pressmeddelande.
Även i B-klassen står en italiensk besättning längst upp på pallen. Vincenzo de Blasio med NM 38S ”Scugnizza” slutade bara få sekunder korrigerad tid före silvermedaljören Erik Van Vuuren (Dutch Salona 37) från Nederländerna som ledde hela tävlingen till sista racet. Bronset gick till svenska besättningen med Patrick Forsgren (First 36.7, ”Team Arken Zoo”) som även vann priset för bästa amatörbesättning.
Nästa VM i ORCi seglas den 21-29 juni 2013 i Ancona i Italien.
Mer om ORCi VM
Resultat