Hoppa till innehåll

Vinnarna i Drak-SM, Team Lumme, med seglarna Olle Johansson (rorsman), Patrik Salén och Staffan Salén.

FOTO: Malcolm Hanes

Ett Drak-SM som innehöll allt

20120807

Med 35 startande båtar i Nynäshamns Jubileumsregattas avslutande tävling SM, visade Team Lumme, med seglarna Olle Johansson (rorsman), Patrik Salén och Staffan Salén, att de är värdiga mästare.

I tre av racen går Team Lumme ut som segrare och själva hävdar de att det handlar om tur.
- Ibland funkar det, ibland funkar det inte, säger rorsman Olle Johansson.

Vindstilla, regn, sol, framgång, tjuvstart, glädje, svart flagg, krockar, protester och vinnarglädje. Årets SM i Drake var en del av Audi Dragon Cup och hade allt.

Första dagen är det vindstilla i årets SM. I timmar ligger Drakarna och väntar på startbåtens nedräkning för att i exakt rätt läge få pressa sig över linjen och sträcka ut mot SM-framgång. Det är glad stämning ändå, men viss iver kan skönjas under ytan. De var ett år sedan sist och vinnarskallarna har tagits fram i varje team. Det är hårt tryck på linjen när båtarna äntligen får starta. Omstart. En svart flagga hissas i nästa start och den som nu tjuvstartar blir direkt diskvalificerad i racet. Så blir också fallet. En hel del båtar går över linjen och missar sin chans att vinna. Det blir två race denna dag och leder gör nu Team Linda, SWE323, som vann det andra racet för dagen.


Drak-SM 2012. Foto: Malcolm Hanes

Dramatiken fortsätter andra dagen då ivern och guldjakten leder till att ett antal båtar krockar med lättare skador som följd vid kryssmärket. Senare i race 5 har vi en större krock då en styrbord-babord situation uppstår och SWE330 kör rakt in i Sweet Alice, SWE358, som får masten bruten och tvingas bryta. När Sweet Alice beviljas gottgörelse av tävlingsledningen tilldelas de den 6:e placering de hade vid krocken i racet. Eftersom de tvingas avbryta tävlingen, räknas en snittplacering ut för det sista racet baserat på deras tidigare placeringar i tävlingen. De ges en 5:e plats i sjätte racet, vilket i sin tur ger dem en bronsmedalj.  

SM i Drake avslutade Jubileumsregattan i Nynäshamn. Jan Klingeborn, ansvarig för tävlingsdelen i Jubileumsregattan, är nöjd med SM:et och hela regattan i sin helhet:
- Vi har haft en fantastisk stämning, både bland seglare och bland funktionärer.

 

Tipsa om artikeln

Tipsa någon du känner

Tillbaka

Ta ett steg bakåt

Samarbetspartners

SWE Sailing Partners

SSP_Pantone_POS 300

Tävlingskalender

Tävlingsadmin,IndTA

banner indta

Distanskurs - Kappse...

Regelbok 2013-16

Nyhetsbrev

nyhetsbrev bild smal

Nyhetsbrev - Klubb

nyhetsbrev bild smal