Ny nordisk mästare i OK-jolle heter Thomas Hansson-Mild, SS Kaparen, Sverige, silver gick till Jörgen Lindhartsen, Hvidovre Sejklub, Danmark.
Under friska vindar och svårseglade förhållanden avgjordes Nordiska Mästerskapet i OK-jolle i norska Åsgårdsstrand i helgen.
De 26 seglarna från Sverige, Danmark och värdnationen Norge fick tuffa förhållanden då lördagen bjöd på hårda vindar och stark ström.
Danmark ställde upp med välmeriterade seglare som regerande nordiska mästaren Stefan Myrälf, svärson till den legendariske Paul Elvström, och Jörgen Lindhartsen, olympier och flerfaldig världsmästare. Norrmännen har inget starkt startfält i OK-jolle idag men hoppades kunna se en nystart i samband med arrangemanget.
Från Sverige stod det största hoppet till Thomas Hansson-Mild, norrlänningen som flyttat till Onsala och i Norge gjorde sin andra start för SS Kaparen, Gottskärsklubben utanför Kungsbacka. Thomas har seglat OK länge och har en världsmästartitel i bagaget.
Tidigt kom det att stå mellan just Thomas och Jörgen. Efter första dagens seglingar hade båda 4 poäng och delad ledning. Söndagens vindar var något lägre och med större skillnad i tryck. Thomas tog första racet och Jörgen blev tvåa vilket gjorde att det fortfarande endast skiljde en poäng de båda emellan. Thomas lade en tight bevakning i sjätte seglingen av sju och lyckades hålla Jörgen bakom sig och med en båt emellan vilket gjorde att segern var i hamn med en segling kvar. Thomas seglade dock även den sista i god stil och vann den också.
Brons gick till Stefan Myrälf, Hellerup Sejlklub, Danmark.
Övriga från SS Kaparen var på 4:e plats Håkan Törnqvist, 10:e Ingemar Jansson, 19:e Claes Heyman, 20:e Bengt Larsson och från Varbergs SS kom Hans Elkjaer på 5:e plats.
Senare i sommar väntar VM i Vallensbaek, Danmark, som blir det 50:e VM:et genom tiderna. Man har valt att fira jubileet genom att genomföra VM:et som en öppen regatta med hittills 150 seglare anmälda.
Resultat
Officiella hemsidan