Hoppa till innehåll

SM-veckans vinnare 2010.

FOTO: Elke Cronenberg

SM-finalen avgjord

20100716

Det enda negativa med SM-veckan är att den är slut. Så säger i alla fall några av deltagarna vi pratade med. I lördags var det grand final när tre dagars intensiv racing avslutades med finalseglingarna.

SM-vinnarna från SM-veckan i Malmö är korade. Det var sex olika klasser som tävlade i Malmö. SM-veckan är inget traditionellt SM som vi än så länge har varit vana vid, utan ett SM med ett annorlunda tävlingsupplägg, kanske ett koncept som är här för att stanna. Tävlingen består av en grundomgång för alla klasser. De bästa seglarna från respektive klass går vidare till finalen. Den som vinner finalracet, blir samtidigt SM-mästare.  

Ange alt-text här.

Matchracing var en av sex grener på SM-veckan i Malmö. Foto: Elke Cronenberg

I lördags eftermiddag var det alltså dags för den stora finalen på vattnet precis utanför Västra hamnen i Malmö, ett kanonläge för publiken. Och åskådarna var många denna eftermiddag. Kommentator var Stefan Rahm, Svenska Seglarförbundets sportschef och seglingsproffs.
De sex deltagande klasserna körde var sitt finalrace utan paus mellan racen, vilket garanterade att spänningen upprätthölls. SVT var på plats och kommer att sända seglingarna nu på söndag den 18 juli.

Matchracing
Team Anna Kjellberg, Lotta Harrysson  och Madeleine Magnusson byggde upp en klar ledning från första dagen så att de redan i fredags var klara för finalen. Där mötte Anna Kjellberg team Silja Lehtinen, Finlands bästa matchracingteam för närvarande. Men redan i prestarten kom avgörandet:
– Vi hade kontroll hela vägen fram till att det var 30 sekunder kvar till start, berättar Anna Kjellberg. Det finska teamet valde att gå till höger. Men Anna Kjellberg hade redan innan prestarten bestämt sig för att satsa på vänsterkanten.
– Men sedan kände vi att det kom rätt mycket vind på höger och då vågade vi inte släppa henne dit, tillägger Anna.

 

Ange alt-text här.

Anna Kjellberg

– Vi åkte med Silja, men fick en liten sämre väg ut. Dessutom visade det sig att det var bättre vind på vänstra kanten precis som våra svenska tjejer misstänkte.
– Hade vi gjort det vi bestämde i förväg, hade vi vunnit, hävdar Anna.
Team Silja lyckades behålla sitt försprång och vann det avgörande racet. – Vi gjorde en felbedömning i prestarten. Med en sådan duktig seglare som Silja får man inte göra sådant. Det hade varit roligare att vinna men vi gläder oss åt vår placering och att vi seglade så bra dagarna innan.
Bronset gick till Katie Archer från Storbritannien.

CB66
Ett riktigt bittert slut blev finalseglingen för team Niklas Stenum/Markus Wallentin/Janne Drotz, SSVE, som i hela grundomgången hade en betryggande ledning. I finalseglingen högg det danska teamet Mads Christensen/Nils Bjerregård/Nikolaj Bjørnholm från Hellerup ordentligt och ledde från start till mål. Svenska mästare, alltså första svenska teamet i resultatlistan, blev Tomas Skålén och Johan Haglöf från Åmål, nyligen hemkommen med en guldmedalj från Kieler Woche där CB66 hade premiär i år.

Ange alt-text här.

Klart bäst i grundomgången: Niklas Stenum, Markus Wallentin och
Janne Drotz, SSVE. Foto: Elke Cronenberg
 

Teamet Fredrik Åstrand, Jonas Winzell och Christer Sörvik från Långedrags Segelsällskap låg efter grundomgången på en 5:e plats men lyckades knipa bronset före team Niklas Stenum följd. Team Michael Casparij, Simon Mørup och Anders Petersen, också från Hellerup, hamnade på 5:e plats.

Faktum är att Danmark har byggt upp en stark CB66-fleet sedan den introducerades för sju år där sedan.

Ange alt-text här.

Kona One vinner mer och mer popularität i Sverige. Foto: Elke Cronenberg

Kona One
Junioren Adam Holm från Djursholms Segelklubb har slagit alla gamla rävar och före detta OS-stjärnor som var med i Malmö. Adam ledde hela grundomgången, men spikade inte på de sista racen i lördags, ett faktum som ökade spänningen inför finalen ytterligare. Finalracet är en omstart och en enda förlust räcker för att tappa allt. Men Adam slog sina fyra konkurrenter även på finalracet – bland dem, den före detta OS-seglaren Björn Holm tillika Adams pappa.
– Just nu är jag jätteglad, det är superstort för mig! berättar Adam. Nu är jag ännu mer taggad att köra VM och kanske ännu mer.
Adam är definitivt en kille vi kommer se mer av i framtiden.

 

 

Ange alt-text här.

Adam Holm

Laser
Laser samlade ett stjärnspäckat fält med några av våra främsta seglare: Jesper Stålheim, KSSS, Emil Cedergårdh, GKSS, Johan Wigforss, GKSS, Andreas Axelsson, STSS, Victor Västernäs, SS Norderviken, David Jonsson, KSSS, och Victor Svärd, SS Kaparen, alla ingår i SWE Sailing team och har deltagit på flera världscuper i år.

Ange alt-text här.

Det räckte inte riktigt hela vägen den här gången. Jesper Stålheim
(till höger) fick silvret på årets SM-vecka. Foto: Elke Cronenberg

Jesper Stålheim var favoriten i finalracet inte minst för att han ledde grundomgången. Han fick en dålig start men kom tillbaks igen på kryssen. Jesper gick lite längre ut på havet, medan Emil Cedergårdh drog det längsta strået när han stannade i mitten av banan. Emil vann SM-titeln, Jesper blev tvåa och Johan Wigforss trea. Inte med i SWE Sailing team men som har lyckats ta sig till final var Fredrik Westman, HSF. Han blev femma efter David Jonsson, KSSS.

Hobie 16
Leff Dahl och Kristina Kristensen var oslagbara från första racet. Med ett gigantiskt poänggap till motståndarna seglade de in guldet på finalracet. Segraren Leff Dahl tyckte att det var roligt att segla parallellt med klasser som Hobie-seglarna inte är vana vid.

Ange alt-text här.

 Det var premiär för Hobie 16-katamaranen på SM-veckan
i Malmö. Foto: Elke Cronenberg

– Jag är jätteglad att vi blev inbjudna för att vara med, säger Leff.
– Det är jättekul att man hittar på nya koncept. Att man har samlat ihop oss och har gjort hela tävlingen mer publikvänlig. Det var premiär för denna katamaranklass på SM-veckan.

Ange alt-text här.

Lite akrobatik i grundomgången några timmar före finalracet
skadade inte Charlie Ekberg och Kalle Torlén. Teamet vann
SM-titeln i 49er, precis som i fjol. Foto: Elke Cronenberg

49er
Jonas Lindberg och Niclas Düring, GKSS, ledde med 12 poäng efter kvalseglingarna före Charlie Ekberg och Kalle Torlén, KSSS, fjolårets SM-vinnare. Ledningen bekymrade inte Charlie när han intervjuades före racet. ”Allt kan ju hända i finalen och vi har ju vår titel att försvara.” Mycket riktigt så kunde allt hända och Charlie och Kalle slog Jonas och Niclas under några nervkittlande minuter finalrace. Carl P Sylvan och Otto Hamel, GKSS, tog bronset på årets SM i 49er.

Läs mer på vår site om SM-veckan 

Live-rapporteringen från finalracen

Läs även SSF:s sidor i tidskriften Segling i augusti.

Håll dig uppdaterad om SM-veckan via vår hemsida.

Resultat från SM-veckans finalrace:

CB66
1 Mads Christensen/Nils Bjerregård/Nikolaj Bjørnholm, HS/KDY
2 Tomas Skålén/Johan Haglöf, SSÅV, Svenska Mästare 2010
3 Fredrik Åstrand/Jonas Winzell/Christer Sörvik, LDSS
4 Michael Casparij/Simon Mørup/Anders Petersen, Hellerup
5 Niklas Stenum/Markus Wallentin/Janne Drotz, SSVe

Laser
1 Emil Cedergårdh, GKSS , Svensk  Mästare 2010
2 Jesper Stålheim, KSSS
3 Johan Wigforss, GKSS
4 David Jonsson, KSSS
5 Fredrik Westman, HSF

Kona One
1 Adam Holm, DSK, Svensk Mästare 2010
2 Hans Nyström, KSSS
3 Jonathan Wallin, DSK
4 Björn Holm, DSK
5 Joakim Larsson, MSS

Hobie 16
1 Leff Dahl/Kristina Kristensen, Boo IF, Svenska Mästare 2010
2 Anders Jönsson/Henrik Aulin, BoSS
3 Thomas Wiström/Pippi Eriksson, BOO IF

Matchracing
1 Silja Lehtinen, FIN
2 Anna Kjellberg, Lotta Harrysson, Madelaine Magnusson, GKSS , Svenska mästarinnor 2010
3 Katie Archer, GBR

49er
1 Charlie Ekberg/Kalle Torlén, KSSS, Svenska Mästare 2010
2 Jonas Lindberg/Niclas Düring, GKSS
3 Carl P Sylvan/Otto Hamel, GKSS

Finalerna genomfördes på ett fantastiskt bra sätt och Malmö bjöd på mycket vind och sol. Du kan läsa mer detaljerade rapporter på vår twitter sida och i tidigare artiklar.

Rapport från dag 2
Dag 2 rådde underbart väder och flera race från grundomgångarna blev klara. I morgon är det dags för den rysligt spännande finalen.

Kona One
Intensiv träning har definitivt gett utdelning för Adam Holm som nu har lett både dag 1 och dag 2. I dag rådde frånlandsvind, något som enligt Adams egen utsaga inte är hans specialitet.
– Jag har bra fart jämfört med de andra, men jag är inte så taktisk när det gäller vindvriden, säger Adam. Det är inget problem för Adam att komma till final. Däremot så kan han förlora hela sin insats på SM på finalracet på lördag.

Finalseglingen i morgon är ett enda race där de fem bästa från Konas grundomgång får delta.
Resterande resultat är grundomgångens resultat från och med 6:e placering och kommer därför alltså redan att stå fast före finalracet.
– Jag är jättenervös inför i morgon, erkänner Adam.

49er
Charlie Ekberg och Kalle Torlén ligger rätt så stadig på en andra plats.
– Mer tur än skicklighet, säger han ovanligt blyg för att vara Charlie Ekberg.
– Jag måste erkänna att vi resultatmässigt ligger lite i underkant för vi ledde tre race ganska stort och tappade på mållinjen. Men som tävlingsupplägget är lagt, spelar det ingen roll för det stora avgörandet är finalseglingen där allt kan hända. Och vi måste ju försvara fjolårets titel.

Det är Jonas Lindberg och Niclas Düring som sedan dag 1 ligger på en första plats:
– Jonas och Niclas seglar riktigt bra. Det kommer att bli en hård fight imorgon, säger Charlie.
Hur kommer ni att förbereda er inför i morgon?
– Först kommer vi att äta ihjäl oss på grillkvällen och sedan ska vi hem och ladda.
Satsar ni på guldet?
– Självklart, vi är ju titelförsvarare från förra SM:et.

CB66
Niklas Stenum, Markus Wallentin och Janne Drotz har en väldigt komfortabel ledning inför morgondagens finalrace.
– Vi seglar mer aggressivt i år jämfört med tidigare år. Man får ju inte räkna bort någon segling mer, säger Niklas.

I dag har det återigen gått fort för teamet och de har hamnet på rätt sidan bana. Finalplatsen är säkrad:
– Men det blir en omstart i morgon när vi har finalracet. Då kan ju allt hända.
Vad är din förklaring för ert goda resultat i år?
– Förra året hade vi som ambition att komma till final, men i år bestämde vi oss för att vara med för att ha kul. Det hjälpte kanske.

Laser
Det gick inte att komma ikapp Jesper Stålheim i dag heller. Han leder med tio poäng över Emil Cedergårdh som är tvåa:
– Jesper seglar väldigt bra och han startar bättre än jag, redogör Emil för oss.
– Men det inte så viktigt för avgörandet kommer först i morgon. Alla fem är så pass bra att alla kan vinna.

Matchracing
Vi träffar en besviken Linda Rahm vid bryggan i Västra hamnen. Linda Rahm har ingen chans mer på en plats i finalen. Kanske är det en liten tröst för teamet att veta att det rådde särskilda omständigheter just på SM-veckan: Annika Carlunger, den reguljära fördäckaren, blev sjuk kort före racet och Vanja Lundberg fick hoppa in. Det är första gången att teamet seglar i denna konstellation:
– Vi fick dessutom fruktansvärt många straff, även vad jag tycker orättfärdiga straff, berättar Linda.
– Samtidigt så har vi inte kommit till den nivån vi vill ligga på. Det känns riktigt tungt att från att vara tvåa på världsrankingen plötsligt ligger på en 15:e plats. Vi behöver flera racetimmar.

Linda Rahm är tillsammans med Anna Kjellberg de svenska teamen som siktar på en plats till OS 2012.

Som vi redan rapporterade om i går krockade en av favoritbesättningarna, det ryska teamet kring Ekaterina Skudina med teamet Trine Abrahamsen, en incident som visade sig ha större följder än vi kunde ana i går. Domaren ansåg att det ryska teamet gjorde sig skyldigt till för att inte hålla undan och gav straffpoäng varpå det ryska teamet i protest bestämde sig för att lämna tävlingen.

Team Anna Kjellberg har med sin jämna serie en garanterad plats i finalracet. I morgon kommer det att stå fast om Anna och besättning kommer att möta Silja Lehtinen eller team Katie Archer.

Hobie 16
Leff Dahl och Kristina Kristensen har endast samlat ihop 19 poäng på två dagar. Det kan jämföras med tvåan, Anders Jönsson och Henrik Aulin som ligger på 59 poäng. Thomas Wiström och Pippi Eriksson behåller än så länge sin tredje plats. Men fältet efter Leffe och Kristina är mer poängtäta, därför kan fortfarande allt hända.

På lördag seglas de sista grundomgångarna mellan klockan 10-12. Klockan 13 börjar finalracen. Prisutdelningen sker direkt efter de avslutade finalracen.

Läs mer på vår site om SM-veckan
Resultaten hittar du här

Fakta SM-vecka
Det är Riksidrottsförbundet som har tagit initiativet till en idrottsvecka som samlar flera idrotter och dess SM samtidigt. Förutom segling deltar ett 15-tal sporter som simning och golf. SVT sänder via tv och SVT Play.

Tipsa om artikeln

Tipsa någon du känner

Tillbaka

Ta ett steg bakåt

Hitta din förening

OS 2012 - ISAF:s hem...

Samgående SSF-SBU

Månadens klasstränar...

perols banner

Tävlingskalender

IndTA

banner indta

Svenska Mästare 2011

Ny Optimistbok

2 optimist

Butik

ebutiken

SSF Seglarskola

SFF_SEGLARSKOLA_4-f

Nyhetsbrev

nyhetsbrev bild smal

Nyhetsbrev - Klubb

nyhetsbrev bild smal