Hoppa till sidans innehåll

Historik


Resultat historiskt ISAF Youth Worlds  
2005-2011

 

ZADAR, Kroatien 2011

 
Laser killar (49 deltagare)  
1 FRA Maxime Mazard  
2 SLO Zan-Luka Zelko  
3 ITA Giovanni Coccoluto  
43 SWE Henrik Eriksson  
       
Laser tjejer (41 deltagare)  
1 NOR Tiril Bue  
2 USA Erika Reineke  
3 FRA Sandy Fauthoux  
15 SWE Julia Karlsson  
       
RS:X killar (33 deltagare)  
1 KOR Wonwoo Cho  
2 ESP Mateo Sanz  
3 FRA Louis Giard  
26 SWE Adam Holm  
       
RS:X tjejer (19 deltagare)  
1 ITA Veronica Fanciulli  
2 THA Siripon Kaewduang Ngam  
3 ISR Naomi Cohen  
16 SWE Kajsa Larsson  
       
420 tjejer (31 deltagare)  
1 AUT Lara Vadlau Tanja Frank
2 USA Morgan Kiss Christina Lewis
3 ISV Nikole Barnes Agustina Barbuto
31 SWE Sofia Helmroth Beata Törneman
       
29er (23 deltagare)  
1 ESP Carlos Robles Florian Trittel
2 USA Antoine Screve Mac Agnese
3 NED Max Deckers Annette Duetz
10 SWE Gustav Petterson Marcus Anjemark
       
ISTANBUL, TURKIET 2010  
Laser Radial FLICK  
1 NED MICHELLE BROEKHUIZEN  
2 FIN HEIDI TENKANEN  
3 USA ERIKA REINEKE  
22 SWE MATILDA SALMINEN  
       
Laser Radial POJK  
1 NZL THOMAS SAUNDERS  
2 THA KEERATI BUALONG  
3 ITA GIOVANNI COCCOLUTO  
34 SWE HOLGER TIDEMAND  
       
420 FLICK    
1 SUI LINDA FAHRNI MAJA SIEGENTHALER
2 FRA MAELENN LEMAITRE ALOISE RETORNAZ
3 AUT LARA VADLAU HANNAH HANKE
25 SWE VERONICA FREDRIKSSON VERONIKA HOLMGREN
       
420 POJK    
1 ESP JORDI XAMMAR JOAN HERP
2 POR JAO VILLAS BOAS TOMAS CAMELO
3 SUI JEREMY BACHELIN ALEXANDRE MASSARD
27 SWE JESPER GUNNELING KALLE MATTSSON
       
29er (open)    
1 FRA GAEL JAFFREZIC JULIEN BLOYET
2 NZL ALEX MALONEY SAM BULLOCK
3 USA ANTOINE SCREVE JAMES MOODY
11 SWE FRITIOF HEDSTRÖM JONATAN BERGSTRÖM
       
Buzios, Brasilien 2009  
Laser radial pojk    
1 NZL Sam Meech  
2 ARG Tomás Pellejero  
3 DEN Pascal Timshel  
34 SWE Robin Axelsson  
Laser radial flick    
1 SIN Elizabeth Yin  
2 DEN Anne-Marie Rindom  
3 FRA Mathilde De Kerangat  
18 SWE Matilda Salminen  
       
420 pojk    
1 GBR Philip Sparks Ben Gratton
2 FRA Bernard Gabriel Skoczek Thibaut Soler
3 CHI Benjamín Grez Ahrens Carlos Vergara Infante
27 SWE Carl Johannisson John Gustafson
       
420 flick    
1 BRA Martine Soffiatti Grael Kahena Kunze
2 ITA Camilla Marino Claudia Soricelli
3 SIN Griselda Khng Cecilia Low
13 SWE Kajsa Sundklev Veronica Holmgren
       
Århus, Danmark 2008  
Laser std pojkar    
1 CYP Pavlos Kontides  
2 USA Luke Lawrence  
3 NZL Sam Meech  
16 SWE Niclas Düring  
       
Laser radial flickor  
1 AUS Gabrielle King  
2 ESP Susana Romero  
3 NZL Cushla Hume-Merry  
15 SWE Sara Sigvardsdotter  
       
29er pojkar    
1 GBR James Peters Edward Fitzgerald
2 ARG Germán Billoch Gastón Cheb Terrab
3 USA Judge Ryan Hans Henken
18 SWE Johan Öjerborn Marcus Jour
       
29er flickor    
1 GBR Frances Peters Claire Lasko
2 NED Annemiek Bekkering Jeske Kisters
3 AUS Hannah Nattrass Michelle Muller
5 SWE Sara Engström Hanna Dahlborg
       
Kingston, Canada 2007  
Laser std pojkar    
1 CYP Pavlos KONTIDES  
2 NZL Josh JUNIOR  
3 GER Philipp BUHL  
16 SWE Jonatan NORRMAN  
       
Laser radial flickor  
1 AUS Gabrielle KING  
2 USA Anne HAEGER  
3 DEN Sarah GUNNI  
11 SWE Fina KUIKKA  
       
29er pojkar    
1 DEN Henrik SOGAARD Soren KRISTENSEN
2 NZL Paul SNOW-HANSEN Blair TUKE
3 GBR James ELLIS Robert PARTRIDGE
5 SWE Grim HENRIK Calle PETTERSSON
       
29er flickor    
1 USA Emily Dellenbaugh Briana Provancha
2 GBR Sophie WEGUELIN Sophie AINSWORTH
3 AUS Hannah NATTRASS Michelle MULLER
7 SWE Elinor LARSSON Hanna DAHLBERG
       
VOLVO trophy    
1 AUS    
2 DEN    
3 NZL    
17 SWE    
       
Weymouth, Storbritannien 2006
Laser std pojkar    
1 CAN Luke RAMSAY  
2 SWE Emil CEDERGARD  
3 RUS Igor LISOVENKA  
       
Laser radial flickor  
1 CRO Tina MIHELIC  
2 NED Marit BOUWMEESTER  
3 DEN Maiken Foght SCHUTT  
11 SWE Fina KUIKKA  
       
420 pojkar    
1 ARG Sebastian PERI BRUSA Santiago MASSERONI
2 AUS Sam KIVELL Max TAYLOR
3 BRA Marcos ADLER Bruno LEAL FARIA
31 SWE Toni HASTENPFLUG Tom HASTENPFLUG
       
420 flickor    
1 AUS Belinda KERL Chelsea HALL
2 ESP Agueda SURIA Marta MARTINEZ-PONS
3 SIN Sarah TAN  
14 SWE Lisa ERICSON Astrid GABRIELSSON
       
VOLVO trophy    
1 Italy    
2 Great Britain  
3 Australia    
16 Sweden    
       
Busan, Korea 2005  
Laser std pojkar    
1 GBR Giles SCOTT  
2 FRA Jean Baptiste BERNAZ  
3 NED Rutger VAN SCHAARDENBURG
17 SWE Emil CEDERGARD  
       
Laser std flickor    
1 USA Paige RAILEY  
2 CHN Xu LIJIA  
3 GBR Alison YOUNG  
21 SWE Josefin PERSSON  
       
420 pojkar    
1 SIN Wee Chin TEO Terence KOH
2 JPN Wataru SAITO Hiroto YOSHINAGA
3 GBR Tom MALINDINE  
28 SWE Martin CASTENFORS Carl JOHANSSON
       
420 flickor    
1 FRA Marie LUMEAU Claire BOSSARD
2 USA Megan MAGILL Briana PROVANCHA
3 BRA Mariana BASILIO Gabriela BIEKARCK
20 SWE Lisa ERICSSON Astrid GABRIELSSON

Uppdaterad: 12 JUN 2015 11:25

Samarbetspartners

Annonser

 

Postadress:
Svenska Seglarförbundet
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Besöksadress:
Af Pontins väg 6
115 21 Stockholm

Kontakt:
Tel: 084590990
E-post: This is a mailto link

Se all info