Fr.v. Rasmus Rosengren, tränare Kaj Böcker och Ida Svensson. Alla tre superglada över prestationen i helgen.
FOTO: Jakob Gustafsson
Ida och Rasmus öppnar starkast
20120820
I kvalen mot ISAF Youth Worlds öppnar Ida Svensson och Rasmus Rosengren bäst i 29er klassen.
Under helgen seglades det första kvalet mot ISAF Youth Wolrds 2013 i Borstahusen. I lätt till mellanvind genomfördes sju race där Johanna Sommarlund och Sofie Düring lyckades med sex spikar vinna tävlingen. De är dock en seniorbesättning så Ida och Rasmus tar ledarposition till nästa kval som sker under våren.
Fr.v. Rasmus Rosengren, Ida Svensson på andra plats. Johanna Sommarlund och Sofie Düring vinnare och James Olsson och Gustav Kölby på tredje plats.
Seglarna har under veckan innan varit på klubben i Borstahusen på Star Makers läger. Mycket utveckling har skett på både fartsidan men även besättningsmedlemmarnas kommunikation utvecklats.
I Laser radialklassen sker första kval till ISAF Youth Worlds den 8-9 september i Bearum, Norge.
Läs mer om de Svenska kvalen till ISAF Youth Worlds
Övriga resultat på nordic Week i Borstahusen
Jakob Gustafsson