Hoppa till innehåll

Framgång föder framgång på årets ”Träffen”

20121021

"Guldträffen" som Träffen i år får kallas, kommer att ta vara på de positiva känslor som OS-medaljerna skapat och erfarenheterna som ledde fram till våra framgångar.

”Fler guld till svensk segling” kommer att vara årets huvudtema. Hur kan vi rida på framgångsvågen när det gäller arrangemang av kappseglingar, träning och SSF Seglarskola.
– Det gäller att vi tar vara på våra olympiska framgångar och ställer oss frågan vad vi kan lära oss av dem, berättar Anders Larzon, SSF:s utbildningsansvarig tillika Träffens organisatör.


Träffen genomförs för 10:e gången för klubbarnas och juniorklassförbundens ledare.
Att under ett jubileumsår även kunna ta tillvara och njuta av svensk seglings olympiska framgångar ger fantastiska möjligheter för årets program.


De flesta som har kappseglat vet vad välorganiserad regatta innehåller. Hur vi kan se till att det händer oftare är en av frågeställningarna på årets Träffen.

Framgångsfaktorer för att uppnå olympiska mål har många likheter med dem som gäller för att uppnå klubbens mål och då inte minst när det gäller seglarskolans, klubbträningens eller den lokala regattans mål. Deltagarna kommer att få inblick i goda framgångskoncept och lära sig att påverka framtiden för svensk segling. Det oavsett om det gäller nybörjare eller elitseglare, unga eller vuxna.

Genom föreläsningar blandade med erfarenhetsutbyte och trevlig samvaro vill SSF stärka ledarnas förutsättningar till guld i verksamheten.

Programmet innehåller även workshops med goda exempel från klubbar och klassförbund, regionala sittningar, info för Seglarskolor och kappseglingsarrangörer, nyheter kring Idrottslyftet 2013 och mycket mer.

Träffen arrangeras den 16-18 november på Riksidrottsförbundets utvecklingscenter på Bosön utanför Stockholm. Till den årliga sammankomsten mellan de ungdomsvänliga klubbarna, juniorklassförbunden och SSF bjuds i år även in klubbar med vuxenaktiviteter för första gången.

Till anmälan (sista anmälningsdag: 10 november)

OBS!
Förnärvarande fungerar kursmodulen ovan inte så bra om ni använder explorer som webbläsare. Anmälningsformuläret flyttar runt ifyllnadsrutorna och ni kan få felmeddelande när ni gjort anmälan. Anmälan brukar dock gå igenom trots allt

Använd webbläsaren Firefox när du ska göra en anmälan via kursmodulen. www.firefox.se

Tipsa om artikeln

Tipsa någon du känner

Tillbaka

Ta ett steg bakåt

Samarbetspartners

SWE Sailing Partners

SSP_Pantone_POS 300

Tävlingskalender

Tävlingsadmin,IndTA

banner indta

Distanskurs - Kappse...

Regelbok 2013-16

Nyhetsbrev

nyhetsbrev bild smal

Nyhetsbrev - Klubb

nyhetsbrev bild smal