Hoppa till innehåll

Nyheter

Samarbetspartners

Vilken damskiff och flerskrov blir det?

20120110

Utvärderingen av olympiska damskiffen och flerskrovsbåt kommer att hållas den 17-25 Mars 2012 i Santander, Spanien.

I maj 2011 tog ISAF beslutet om att OS 2016 skulle seglas i några "nya" kategorier där verktygen/båtarna först skulle utvärderas. Detta för att man skulle få klasser som kunde leva över tid och få den internationella spridning man behövde inom OS-seglingen. Det är nu beslutat att utvärderingen av damskiff och den mixade flerskrovsbåten (en man, en kvinna) kommer att ske i Spanien i Mars.

Evalueringen har som mål att ge ett tydligt beslutsunderrlag till ISAF så att de kan ta ett beslut på ISAF:s mellanårsmöte i maj. Men man kan aldrig vara säker och i värsta fall blir beslutet inte taget förrän i nov 2012 på ISAF:s årsmöte.

Det viktigaste är den utrustningen är modern och rolig att segla, men behöver ha en god internationell infrastruktur och ett omfattande distributionsnät över hela världen för att uppmuntra god infrastruktur i respektive land. Vi vill att det skall bli många nationer som tar upp kampen om medaljerna.

Läs mer på ISAF:s hemsida

Tipsa om artikeln

Tipsa någon du känner

Tillbaka

Ta ett steg bakåt

OS-uttagna

Tävlingskalender

Tävlingsadmin,IndTA

banner indta

SSF Seglarskola

SFF_SEGLARSKOLA_4-f

Samgående SSF-SBU

Nyhetsbrev

nyhetsbrev bild smal

Nyhetsbrev - Klubb

nyhetsbrev bild smal