Hoppa till innehåll

Nyheter

Samarbetspartners

Bilden är från en av VM-kvalseglingarna, arrangerad av SS Vendels

Svenska stjärnor till starbåts-VM

20090625

Nu är det klart. Pelle Petterson seglar VM i starbåt tillsammans med Anders Ekström i sommar.
- Det är klart att vi får ta det för vad det är och göra vårt bästa utifrån våra förutsättningar, först och främst ska vi ta oss runt banan på bästa sätt utan att komma alltför mycket på efterkälken, säger Pelle Petterson.

Det har länge pratats och spekulerats om Pelle Petterson, som i och med tidigare VM-guld i starbåt är direktkvalificerad till världsmästerskapet, ska komma till start i Varberg. Nu är han anmäld.
- Det fanns tre anledningar till att vara med, att jag automatiskt är kvalificerad, att det är nära och att jag har en bra gast, säger Pelle som får sällskap i båten av 2008 års OS-medaljör Anders Ekström.
- Jo, han var ju lite sugen, vi har skojat lite om det tidigare, säger Anders Ekström som därmed är tillbaka i starbåten som han egentligen har tagit en paus från.
- Jag har en lång starbåtspaus men det här är en rolig grej och det är ett privilegium att få segla tillsammans med en sådan legend som Pelle är. Jag hoppas att vi ska kunna göra något bra race, men framför allt ska vi ha roligt. Pelle är taggad, han tränar på gym tre dar i veckan för det här. Själv är jag bara glad att jag får hänga med.

VM i starbåt seglas i Varberg den första veckan i augusti, alltså om drygt en månad. Läge att börja träna alltså.
- Vi seglade någon regatta tillsammans för några år sedan i C55. Och vi var ute en sväng i går och … ja, kanske inte tränade men vi kände på det. Det var lättvind och det är det vi vill ha under VM, säger Anders.
- Lättvind till mellanvind är bra. Blir det för lätt kan det bli lite chansigt och är det riktigt hårda vindar är jag för lätt, säger Pelle.

Pelle Petterson som tog VM-guld i starbåt 1969 och även har två OS-medaljer i klassen konstaterar att det har hänt en hel del i starbåten sedan han själv var på topp.
- Det är ju 40 år sedan jag seglade på den nivån, och jag tycker framför allt att klassen har blivit starkare, att det är mer fysisk segling nu. Man måste väga 95 kilo och jämfört med det är jag en liten knatte, säger han med ett skratt.
Men du är en legend i seglingssammanhang, känner du ingen press på dig inför VM?
- Egentligen inte, jag sätter ingen press på mig själv utan jag tycker bara att det ska bli kul att segla med Anders, jag känner honom sedan han var liten och det är en jättetrevlig grabb. Sen får vi väl se om rutinen sitter kvar.

 

Tipsa om artikeln

Tipsa någon du känner

Tillbaka

Ta ett steg bakåt

OS-uttagna

Tävlingskalender

Tävlingsadmin,IndTA

banner indta

SSF Seglarskola

SFF_SEGLARSKOLA_4-f

Samgående SSF-SBU

Nyhetsbrev

nyhetsbrev bild smal

Nyhetsbrev - Klubb

nyhetsbrev bild smal