Hoppa till sidans innehåll

UG Cupen 2017


OBS Nya riktlinjer kring barn och ungdomsidrott från Riksidrottsförbundet och SSF gör att anvisningarna för UG cupen uppdaterats. Opti12 får enligt dessa anvisningar inte rangordnas i en serie, endast i de enskilda regattorna.

Förslag till Anvisningar för Uppland- Gästrike Cupen 2017
Bilaga till anvisningar för UGC 2017

UGC1 UKF 14/5, Resultat
UGC2 ESK 21/5, Resultat
UGC3 inställd
UGC4 KOJK 20/8, Resultat
UGC5 o DM  SiBK 10/9, Resultat UGC5Resultat DM
UGC6 NoSS 17/9, Resultat

 

Preliminära slutresultat efter 5 genomförda regattor (UGC3 blev inställd)

Opti Blå   UGC1 UGC2 UGC4 UGC5 UGC6 Tot
Filip Mattsson NoSS 1 1 4X 4 1 7
Petter Gahnström NoSS 2 2 4X 4 2 10
Junia Winninge KOJK 3 4X 1 4 3 11
               
Laser 4.7   UGC1 UGC2 UGC4 UGC5 UGC6 Tot
Joel Andersson KOJK 3X 3 1 1 3 8
Amanda Wieland SiBK 3X 1 2 3 3 9
               
Laser R   UGC1 UGC2 UGC4 UGC5 UGC6 Tot
Emelie Nordin KOJK 1 1 2 1 6X 5
Pontus Nilsson KOJK 2 2 3 6X 1 8
Samuel Ryberg KOJK 6X 6 1 3 6 16
William Eklund-Ekström SiBK 6X 6 6 2 6 20
Jonas Ettemo USS 6X 6 6 4 6 22
Ludvig Lindqvist SiBK 6X 6 6 5 6 23
               
Laser Standard   UGC1 UGC2 UGC4 UGC5 UGC6 Tot
P-O Lindqvist SiBK       1   1
               
E-jolle   UGC1 UGC2 UGC4 UGC5 UGC6 Tot
Johannes Vrede UKF 3 6X 1 2 6 12
David Mårsäter UKF 2 6X 6 1 6 15
Magnus Tryselius EBK 1 6X 6 6 6 19
Olivia Lindqvist ESK 4 6X 6 6 6 22
Klara Sörensen UKF 5 6X 6 6 6 23
               
RS Feva   UGC1 UGC2 UGC4 UGC5 UGC6 Tot
Nils Athoff UKF 1 1 2 3 5X 7
Rasmus Söderman UKF 1 1 2 5 5X 9
Ebba Ettemo USS 2 2 3 2 5X 9
Erik Wahlberg GSS 5X 5 1 1 5 12
David Wahlberg GSS 5X 5 1 1 5 12
Philip Urtel Carlbom USS 5X 2 4 2 5 13
Ebba Damber USS 2 5X 4 5 5 16
Olivia Lindqvist ESK 5X 5 3 5 5 18
Eskil Söderman UKF 5X 5 5 3 5 18
Daniel von Haartman GSS 5X 5 5 4 5 19
Theodor Norrby GSS 5X 5 5 4 5 19
               
29-er   UGC1 UGC2 UGC4 UGC5 UGC6 Tot
Wilhelm Alness USS 2 1       3
Samuel Ryberg KOJK 2 1       3
               
Finnjolle   UGC1 UGC2       Tot
Mikael Brandt UKF 2 1       3
Daniel Miles UKF 1 5       6
Jonas Ettemo USS 3 5       8
Mikael Nilsson UKF 4 5       9

Uppdaterad: 19 AUG 2018 17:15 Skribent: Klas Elwinger
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Upplands/Gästriklands Seglarförbund
Klas Elwinger, Gråbergsvägen 20
752 40 Uppsala

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info